|
на тема:
Съдържание:
1. Описание на дейността на фирмата. Статут и друга обща информация
2. Основни проблеми, свързани с организацията на трудовите процеси във фирма “НИПИ - М” АД
3.1. Планиране на трудовите ресурси
3.3. Усъвършенстване системата за подбор на персонала
3.4. Основни насоки при изграждане на система за квалификация и преквалификация на персонала
3.5. Системи за управление на възнагражденията във фирмата
“НИПИ - М” гр. Стара Загора е акционерно дружество със 100% частна собственост. Дружеството е регистрирано с решение 3090 / 17. 10. 1997 г. по фирмено дело № 1969 на Старозагорски окръжен съд, със седалище гр. Ст. Загора, кв. ”Лозенец”, административната сграда на НИПИ.
“НИПИ - М” АД е регистрирано с основен предмет на дейност конструиране, производство на машини, съоръжения и инструменти, метални /без оръжие и боеприпаси/ изделия и нестандартно оборудване, проектантска дейност и строителство, търговска и инвестиционна дейност в страната и чужбина, отдаване под наем на движими и недвижими имоти, лизинг, търговско представителство, транспортна дейност, както и всякаква друга търговска дейност незабранена от закона.
Съгласно приватизационен договор сключен с МРРБ от 23. 02. 1998 г. “НИПИ - М” АД купува 97,18% от капитала на “НИПИ” ЕООД, а останалите 2,82% са закупени от правоимащите, които след вливането са акционери в “НИПИ - М” АД.
С решение № 3764 / 01. 12. 1999 г. на Старозагорски окръжен съд са вписани нови обстоятелства относно вливане на “НИПИ” ООД гр. Стара Загора в “НИПИ - М” АД гр. Стара Загора.
Предмет на дейност, мисия и цели
“НИПИ - М” АД се явява приемник на фирма с над 30 годишен опит в инвестиционното проектиране, инженерно - внедрителската дейност и производството на малки серии машини и нестандартно оборудване.
Дружеството е редовен участник на Международен технически панаир гр. Пловдив със златни медали за участието си през 1982, 1983 и 1984 г., със следните изделия:
А/ Машини и съоръжения за намаляване на ръчния труд и инструменти за довършителни работи;
Б/ Комплект съоръжения за заготовка на ПВЦ тръби и тръбни елементи;
В/ Комплект съоръжения за механизация в строителството.
Фирмата е с дългогодишен опит при трансфера на технологии и “ноу - хау”, със собствен принос при внедряването и усъвършенстването на строителните системи “Едроплощен кофраж” и “Пакетно - повдигани плочи”, както и разработката и производството на съоръжения по изпълнението им.
“НИПИ - М” АД е с активно участие в проектирането и изпълнението на много обекти от Производствено - техническата база на строителството във всички райони на страната.
В последните 14 години фирмата се специализира в разработването и производството на рекламни съоръжения и изделия за естетизиране на градската среда, като:
- търговски маси и павилиони;
- кошчета за смет;
- градински пейки;
- съоръжения за детски площадки.
......................................................................
Предпоставките за планиране на средствата за работна заплата са пряко свързани с възможностите на мениджмънта за планиране на нужните трудови ресурси във фирмата във всеки един момент от работата й, а именно:
· Резултатите от анализа на средствата за работна заплата;
· Планираната численост на персонала и структурата на персонала;
· Индивидуалните работни заплати и избраната форма на труда по категории персонал.
Този подход позволява в основата на желаните и заложени в плана средства за работна заплата и за средна заплата да се поставят желаното и реално достижимото равнище на трудови разходи като елемент на разходите по обръщение и планирания обем дейност.
В основата на плана за работната заплата са, от една страна, създаването на достатъчно материални стимули у персонала за повишаване на производителността на труда и от друга, снижаване равнището на трудовите разходи.
Основните източници на информация за анализ на средствата за работна заплата във “НИПИ - М” АД – Стара Загора, са:
1. трудовите договори;
2. числеността на персонала във всеки един производствен цех;
3. планът за продажбите и производителността на труда.
Персоналната функция на мениджмънта се определя от ръководители и специалисти по йерархично равнище. С цел по-доброто осъществяване на организационните функции и комуникация между отделите, работниците и служителите са разделени на четири групи, а именно:
Висши ръководители – определят целите, формират стратегиите и политиката относно мениджмънта на персонала. Към тях се включват – директори, заместник директори и други по персонала.
Персонални мениджъри – провеждат политиката и организират изпълнението на дейностите – ръководителите на различните отдели, секции по планиране и осигуряване на работната сила, по възнаграждението на труда.
Линейни ръководители – ръководят собствения си персонал и направляват поведението му, съобразно с фирмената и персоналната политика.
Персонални специалисти – изпълняват различни административни процедури, по провеждане на управленските решения, свързани с персонала.
Независимо от степента на централизация и типа на организационните структури, особените отдели по персонала трябва да отговарят за изпълнението на всички дейности.
................................................................
Националният пазар на труда е сложна взаимосвързана система от регионални пазари на труда. Проблемите на заетостта и безработицата не могат да бъдат решавани универсално за всяка община или град, поради което се премина към децентрализация и регионализация на политиката по заетостта. Това в максимална степен изисква развитие на социалното партньорство, с регламентиране на отговорностите на институциите на регионално ниво за реализиране на политиката на пазара на труда. В Закона за насърчаване на заетостта е заложен принципът на регионализма и се дава възможност за допълване и съобразяване на националната стратегия за развитие на човешките ресурси със специфичната на местната икономика и капацитета на развитие.
Създадените регионални съвети по заетостта подпомагат държавната политика по заетостта и обучение за придобиване на квалификация по региони, като обвързват дейността си с приоритетите на Националния план за регионалното развитие, Националния план за икономическо развитие, Националния план за действия по заетостта.
Политиката по заетостта е съобразена с изискванията да адекватност към европейските и световни стандарти, отразени в Европейската стратегия по заетостта и нейните приоритетни направления, препоръките на международната организация на труда, на организацията за икономическо сътрудничество и развитие и други международни организации. При определяне приоритетите на политиката за насърчаване на заетостта се отчитат вече разработени програми и стратегически документи на българското правителство.
Активната политика на пазара на труда се финансира от държавния бюджет. Така е осигурена възможността програмите за заетост и за повишаване на пригодността за заетост да се изпълняват при регулярно и осигурено финансиране.
Предприемат се мерки за разширяване на обхвата и подобряване качеството на услугите на пазара на труда, както и на тяхната навременност, достъпност, ефикасност и ефективност. При управлението на пазара на труда се полагат усилия за по-добра обвързаност на политиките на национално, регионално и общинско равнище и създаване на условия за пълноценно участие на социалните партньори в разработването и реализацията им.
Анализът на текущото състояние, тенденции и перспективите за развитие на пазара на труда дава възможност да се изведат някои основни предизвикателства, които ще определят развитието на социалната политика, политиката по заетостта и политиката за развитие на човешките ресурси.
...................................................................
1) Александров, К. – Мениджмънт на организации и предприятия, С, ИК “Лиа”, 1995;
2) Андреева, М. – Управление на персонала, В, ИК “Галактика”, 1995;
3) Армстронг, М.- Управление на човешките ресурси, Б, “Делфинпрес”, 1993;
4) Бояджиев, Д., Мениджмънт на човешките ресурси;
5) Владимирова, К., К. Спасов, Н. Стефанов, Управление на човешките ресурси, Университетско издателство "Стопанство", С., 1999 г.;
6) Евгениев, Г., Й. Близнаков и др., Основи на управлението на човешките ресурси, С., Университетско издателство "Стопанство", 1993 г.;
7) Илиев, Й. – Мотивация на персонала, С, ИК “Люрен”, 1993;
8) Йегерс, П., Ал. Александров, В. Кънчев, Ефективно управление на персонала, С., Информа интелект, 1996 г.;
9) Йончев, Ц.; Терезова, С. Планиране и анализ на стопанската дейност на търговските фирми. С., 1998;
10) Каменов, К. – Мениджмънт, В. Търново, 1998;
11) Кендал, Б., Управление на човешките ресурси ІІ, С.;1996 г.;
12) Недялкова, А. – Управление на човешките ресурси, С, ИК ”Люрен”, 1999;
13) Недялкова, А. – Управление на човешките ресурси, С, ИК ”Люрен”, 1999;
14) Панайотов, Д. - Психология на успеха, С, МБК, 1992;
15) Питърс, Уотърман “Към съвършенство във фирменото управление”. С., 1988;
16) Русинова, В. "Психологични фактори за ефективност на труда". С., 1980;
17) Тодоров К., Стратегическо управление в малките и средни фирми, 1997;
18) Узунова, Ф.- Мениджмънт на персонала, В, ТУ, 1995;
19) Шопов, Атанасова "Управление на персонала". С., 1995;
20) Данни за компанията от Маркетинговия и Търговския отдел на фирмата за 2005 г.;
21) Национална стратегия за борба с бедността и социалната изолация 2005 – 2010 г.;
22) Национална стратегия за продължаващото професионално обучение за периода 2005 – 2010 г.;
23) Национална стратегия за равни възможности за хората с увреждания 2005 - 2010 г.;
24) Национална стратегия за регионално развитие 2005 - 2015 г.;
25) Областна стратегия за развитие на Стара Загора 2005 - 2010 г.;
26) btsz.hit.bg;
27) city.starazagora.net;
28) starazagora.start.bg;
29) www.chambersz.com;
30) www.europe.bg;
31) www.sz.government.bg.
Темата е изготвена 2007 г.
Съдържа таблици и графики.
Най – новата информация е от 2007 г.
Ключови думи:
управление на персонала, организация на трудови процеси във фирма, система за квалификация и преквалификация на персонала, управление на възнаграждения, системи за мотивиране, Закон за насърчаване на заетостта, подобряване качеството на услугите на пазара на труда