|
Курсова работа
Корпоративно управление
2007 г.
Съдържание
2. Корпоративно управление на “Лукойл” АД – България. Кратко представяне на фирмата
3.1. Цели на корпоративното управление
3.2. Структура на управителните органи
4. Основни принципи на корпоративното управление.
4.1. Защита правата на акционерите
4.2. Равнопоставеност на акционерите и защита на миноритарните акционери
4.4. Разкриване на информация и прозрачност.
5. Основни приоритети на програмата за добро корпоративно управление
Корпоративното управление в днешния глобализиращ се свят и икономика е важна предпоставка за изследване и анализ същността на самото видово фирмено управление от гледна точка вземането на правилни управленски решения и възможностите за инвестиционна, иновационна и обща фирмена практика. С важно практическо значение е изграждането на интегрирана и прозрачна система за управление на предприятията.
Корпоративно управление на фирмите е ключов въпрос при създаване на ефективна пазарна икономика, която се основава на водачеството на правото на акционерите и участниците във фирмената дейност. Злоупотребяването на корпоративна власт от страната на мениджърите, собственици и държатели на контролен пакет на акциите вреди както на местни, така и чужди инвеститори.
Държави, които се интересуват от привличане на чуждестранен капитал осъзнават, че спазването от местни компании на общоприети принципи на корпоративно управление е един от решаващи фактори в конкуренцията за привличане на капитали. Това е и доверие на инвеститорите и евтини и стабилни източници на финансиране. Изграждането на ефективна система за корпоративно управление представлява важен въпрос, свързан с ефективна пазарна икономика като цяло и успешен конкурентноспособен бизнес.
.............................................................
За държавата собственик и корпоративното управление
Известно е, че държавата е собственик в страните с пазарно стопанство и продължава да участва като акционер в различни предприятия. Въпросът за поведението на държавата в едно акционерно дружество е сравнително по-сложен за страните, поели от планова към пазарна икономика. Все още трудно се преодоляват разбирания, формирани в условията на социалистическото стопанство. Силно е и въздействието на политическия фактор в поведението на държавата принципал. Безспорно в тези страни има установени норми, но те са далече от по-добрия вариант за стопанисване на едно акционерно дружество - корпоративното управление. Правилата на ОИСР дават един стандарт за поведение на този собственик.
..............................................................
...............................................
Корпоративното управление означава грижа за собствеността. Увеличаването на благосъстоянието на акционерите на “ЛУКОЙЛ” АД – България и възвращаемостта на техните инвестиции е един от водещите мотиви при разработване на настоящата програма за добро корпоративно управление. Също така тя ще спомогне за установяването и поддържането на коректни взаимоотношения между ръководството и акционерите на Дружеството, което от своя страна ще бъде предпоставка за постигане на целите на “ЛУКОЙЛ” АД – България и предприятията в неговата структура.
.........................................................
“ЛУКОЙЛ” АД е създало ясно дефинирани отговорности на корпоративните ръководители и отчетност пред акционерите. Компанията има двустепенна структура на управителните органи, Надзорен и Управителен съвет, които са с ясно разграничени правомощия, функции, задължения и отговорности. Като цяло, Надзорният и Управителният съвет обменят информация, насърчават дискусиите и консултациите с всички заинтересовани лица по въпроси, които Дружеството трябва да реши. Действията на членовете на Управителния и Надзорния съвет са напълно обосновани, добросъвестни, и се извършват с грижата на добър търговец, в интерес на Дружеството и акционерите.
Надзорният съвет (НС) е назначен от Общото събрание на акционерите. От своя страна НС избира, назначава, контролира и освобождава от длъжност членовете на УС. Управителният съвет, в качеството му на орган на управление, е основната структура за вземане на решения.
...........................................................
ПОВИШАВАНЕ ОТГОВОРНОСТТА НА РЪКОВОДНИТЕ ОРГАНИ
§ Управителните органи трябва да имат предприемаческа нагласа и да вземат решения, които помагат на Компанията да се развива успешно, като в същото време упражняват благоразумен и ефективен контрол, съгласно принципите на доброто корпоративно управление.
§ Управителните органи трябва да са запознати както с въпросите от местно естество, така и с международните тенденции и събития, които могат да повлияят пряко или непряко дейността на Компанията.
..........................................................
1. Ч. Големинов - „Международно търговско право“ - Сф, 1992
2. П. Даскалов -„ Външна търговия. Техника на плащанията“, Вн, 1992
3. Р. Първанова - „Интереси на търговеца при външнотърговските Ив. Гълъбов сделки и плащания: Документи, класификатори и кодови означения на международната търговия“ - Сф, ФорКом, 1992
4. Л. Каракашева, Б. Боева-„Международна сделка за покупко-продажба“, Варна, Princeps, 1994
5. М. Неделчев – “Корпоративно управление на финансови компании”; Изд. “Тракия- М”; С.; 2001; 136 с;
6. Отчет комиссии НАКД по профессиональным требованиям к директорам» (Report of the NACD Commission on Director Professionalism) – разработан Национальной ассоциацией корпоративных директоров, НАКД (National Association of Corporate Directors);
7. Доклад Комитета по финансовым аспектам корпоративного управления – Доклад Кэдбери» (Report of the Committee on the Financial Aspects of Corporate Governance – Cadbury Report);
8. http://www.finansy.ru/tend/oil/
9. www.karol.bg
10. www.bse.bg
..........................................................................
Темата е писана 2007 г.
Ключови думи:
корпоративно управление – същност, цели, принципи; “Лукойл” АД; добро корпоративно управление; управителни органи; миноритарни акционери