Курсова работа
на тема:
Евровалутни пазари
Откъси:
........................
1. Увод
Международния паричен пазар (МПП) е този пазар, на който се извършва търговия с краткосрочни задължения (2 дни до 1 год.). МПП има две основни съставки: междубанков пазар и вторичен пазар.
По срока на дълговите инструменти се дели на краткосрочен и свръхкраткосрочен. По обхват на пазара: национални парични пазари с международни функции; типични международни пазари (европазарът); офшорни парични пазари.
Целта на настоящата разработка е да се дефинират основните понятия в областта на евровалутните пазари и свързаните с тях инструменти на базата на конкретни практически аспекти.
2. Изложение
Европаричния пазар се дели на:
- Свръхкраткосрочен пазар: оперира се с двудневни, седмични или месечни депозити в евровалута, които се използват за регулиране на балансите на транснационалните банки (ТНБ). Използват се банкови акцепти и менителници със срок до 1 месец, евроноти и евротърговски книжа. Целия този инструментариум се използва за извършване на арбитражни сделки.
- Краткосрочен пазар: типичен междубанков пазар и пазар на депозитни сертификати. Използва се за финансиране на търговията и за рефинансиране на платежния баланс.
- Удължен краткосрочен пазар: извършва се падежна трансформация на дълговите инструменти. Гравитира към средносрочния и дългосрочния капиталов пазар.
Офшорните пазари са:
- Пазари, които имат установено формално онтошение със световните финансови центрове. Банките водят специални сметки, в които отделят операциите в евровалута от операциите с вътршни средства (извън европазара)
- Лондонски модел - сделките се извършват свободно от резиденти и нерезиденти
- Райско кътче/данъчно убежище - предлагат големи данъчни облекчения и нулеви данъци
Причини за възникване на екстериториален МПП (ЕМПП):
- Предпазване на депозитите в долари в период на международно напрежение от конфискация или замразяване. От кроя на 50-те доларовите депозити на руските в американските банки бяха прехвърлени в Лондон и Париж поради опасността да бъдат замразени.
- Регулиращи мерки на английската национална банка през `57. Лирата беше в криза, английската ЦБ повиши основния лихвен процент до 7%, правителството с указ забрани на английските ТБ да финансират експортно-импортни операции на чужди фирми.
- Ограничителни мерки на ФРС на САЩ:
Регулация Q - въвеждане на плафони на лихвения процент по депозитите и спестовните влогове в ТБ (6.5% до 59 дни, 7.5% до 1 год.) Целта беше да се ограничи кредитната експанзия на ТБ. Вторичният ефект беше отлив на капитали от доларови вложения към вложения в европейски ТБ. Тази практика е прекратена през 1970г.
Регулация “изравнителни такси” - въведена през 1965г. С тази такса се обременяваха лихвените% на американските заемодатели към чужбина. Целта беше да бъдат принудени американските заемодатели да повишат лихвения % по предоставяните от тях кредити в чужбина и в крайна сметка да се ограничи отливът на капитал от САЩ и да се подобри платежния баланс. Ефектът беше преместване на търсенето на долари от Ню Йорк в Лондон. Тази практика е прекратена през 1974.
Регулация “доброволни ограничения” - `въведена през 1968. ФРС издаде директива за доброволно ограничаване на инвестирането на средства от американски компании в чужбина. Ефектът беше пренасочване на търсенето на долари в чужбина.
......................
Характеристика на междубанковия паричен пазар
Участници: банки, парични брокери, централни банки или парични власти и големи корпорации.
Основни функции на пазара:
- Разпределителна - ТБ от една държава получава средства от вложителите и може да измести ликвидността си към други банки при крайно инвестиране и кредитиране.
- Осигурителна - банките купуват и продават активи и пасиви в чужда валута с разични падежи, което им дава възможност да хеджират рисковете
.....................
Евроноти - различават се от ЕТК по това, че реализацията им е поета от инвестиционна банка или глупа ИБ, и емитента ще бъде осигурен с необходимите му средства. Ако ИБ не успее да пласира емисията, тя изкупува цялата сума или открива кредитна линия на емитента.
Форми на емисия:
- Емисия на нотни емисионни фондове, извършвана от една ИБ. Урежда се със съглашение между емитента и ИБ, която поема ангажимента да пласира евронотите.
- Емисия на възобновяеми гаранционни фондове - емисията се гарантира от група банки-гаранти. Осъществява се чрез стенд-бай кредитиране. Гарантиращите банки поемат ангажимент да изкупят евронотите.
..................
Видове еврокредити: в зависимост от лихвения процент:
- Еврокредити с фиксиран лихвен процент - краткосрочни; подвидове:
- валутни аванси - главно за финансиране на международната търговия
- кредитна линия - установяване на максимален лимит, в рамките на който получателят може да тегли ресурс; условията могат да се променят; при особени обстоятелства може да бъде ликвидирана
- открита сметка - гарантирана /негарантирана
..................
Използвана литература (8 източника)
Темата няма план - съдържание.
Темата в изготвена 08.2003г.