|
Курсова работа
На тема:
Динамика на разходите в държания бюджет на Република България 1998 - 2003г.
01.2005г.
Откъси:
............................
1. Същност, предназначение и структура на държавните разходи.
Изпълнението на различните функции на държавата в обществения живот изисква значителни финансови средства. Тяхното събиране и разпределение се основава на определени принципи и закономерности. Те обаче засягат стопанската активност на икономическите агенти, ефективността на стопанската дейност и равнището на индивидуалното и обществено благосъстояние в обществото.
Всекидневно в пазарното общество се извършват многобройни сделки между стопанските субекти. Те пораждат определено движение на парични потоци, които в своята цялост образуват финансовата система на стопанството. Бюджетът на държавата е част от нея. В него се акумулират парични потоци от стопанските субекти към държавата и от нея към стопанските субекти и членовете на обществото. В този план бюджета е инструмент за преразпределение на финансовите ресурси, за да може държавата да изпълни своите икономически и социални функции.
В бюджета се акумулират между 40% и 60% от годишните доходи, които създават стопанските субекти със своя капитал и труд. Това показва, че държавата играе твърде важна роля в процеса на разпределението на финансовите ресурси на обществото. Бюджетните приходи и разходи също така пряко и индиректно влияят върху поведението на стопанските субекти и благосъстоянието на големи социални групи. В тази връзка на преден план излиза въпроса: колко бюджетни разходи да направи държавата и как те да се разпределят между различните й функции и ангажименти?
Решенията на депутатите могат до доведат до фискална нееквивалентност в два аспекта:
А) да се наложат по-големи данъци в сравнение с предпочитанията на избирателите.
Б) да се наложи структура на бюджетните разходи, която не отговаря на предпочитанията на избирателите.
Очевидно, за да се достигне до фискална еквивалентност е необходимо да се даде точен отговор на следните два въпроса:
а/ колко бюджетни разходи като размер? Толкова, колкото избирателите са готови да платят като данъци за желаната намеса на държавата.
б/ каква структура на бюджетните разходи?
Посоченият подход на вземане на бюджетните решения не е съвършен. Това обяснява защо има винаги недоволни от гласуваните в парламента бюджети: било по линия на данъците, или на самите бюджетни разходи. Обществото обаче не разполага с по-ефективен механизъм за вземане на фискалните решения.
Групирането на бюджетните разходи по определени признаци позволява да се разкрият насоките и приоритетите на държавната намеса в стопанската и социална дейност. Те, в зависимост от икономическото предназначение и функции, се класифицират както следва:
По предназначение: По функци:
1. Текущи разходи 1. Общи публични услуги
- за заплати и осигуровки 2. Отбрана
- за покупка на стоки и услуги 3. Вътрешен ред и сигурност
- за субсидии 4. Образование
- за лихви по вътр. и межд.заеми 5. Здравеопазване
2. Капиталови разходи 6. Социално осигуряване
3. Разходи по структурната реформа 7. Икономически услуги
4. Трансфери от и за държавния 8. Други разходи
бюджет
..........................
2. Динамика на държавните разходи за периода 1998 - 2003 година.
В разработката ще се анализира динамиката на разходите по Републиканския бюджет. Това се прави с цел извличането на някои генерални констатации за разходите на национално ниво. Разходите по другите звена на държавния бюджет няма да се разглеждат.2
Основни данни са с източник Министерство на финансите. От нормативната база, публикувана на www.digesta.com са извлечени законите за държавния бюджет за годините от 1998 до 2003 година. Данните са синтезирани и в следващата таблица са поместени разходите по Републиканския бюджет. Различната структура на разходите по Републиканския бюджет по години стана причина за някои затруднения при сравнението и изследването на динамиката. За целите на изследването и за запазване на истинската тенденция, прегрупиране на позициите не е извършено. Прегрупирането на разходите би изкривило реалното положение. Основните позиции са сравнение в абсолютният си размер. Тези пера, които не са характерни за всички години не са използвани, но са предоставени в таблицата, както и в приложенията.
...........................
Забавянето на реформите, увеличаването на заетите в бюджетния сектор и започването на различни държавни програми увеличава държавните разходи не само в краткосрочен план, но и създава ангажимент за продължаване на тази тенденция на високи разходи и в следващите години. Тези разходи биха могли да се покрият, ако приходите в бюджета нарастват също толкова бързо. Липсата на реформи и данъчни намаления и обичайното развитие на икономическия цикъл, обаче, гарантират, че икономическото развитие няма да бъде достатъчно бързо и постоянно, което означава, че приходите в бюджета в определен момент ще започнат да нарастват по-бавно. Следствието ще бъде бюджетен дефицит, който ще трябва да се покрие или с намаление на разходите и реформи (което е много по-трудно в години на по-бавен икономически ръст), или с увеличаване на нетните дългове на правителството. Възможно е при наличие на бюджетен дефицит да се прибегне и към увеличение на данъците, което би вкарало икономиката в рецесия с всички негативни последици от това.
...........................
Темата е изготвена 01.2005г.
Темата съдържа 9 стр. таблици с емпирични данни.
В темата са посочени 22 източника на информация.
2 Виж цитираната по-горе структура.