|
Нов български университет
КУРСОВА РАБОТА
Анализ на ефективността на фирма “Елиад” ООД - София
Предмет Финансов мениджмънт
София 2007 г.
СЪДЪРЖАНИЕ
1. Обща характеристика на предприятието 3
2. Вертикален и хоризонтален анализ на разходите. Структурен анализ 4
3. Ликвидност на предприятието 6
4. Финансова устойчивост чрез метода на Едуард Алтман 8
5. Анализ по системата Дюпонт 10
6. Финансово състояние. Изводи и препоръки 12
1. Обща характеристика на предприятието
Фирма "ЕЛИАД" ООД град София е създадена през 1999 г. с решение №545/23.07.1999 г. на Софийския окръжен съд. Има за предмет на дейност производството на мебели, което производство се осъществява в два нейни цеха на територията на град София. Продукцията й се реализира, както на вътрешния, така и на международния пазар. За момента фирмата покрива 17% от българския пазар и 22% от износа на България за Западна Европа на мека мебел. Персоналът й към момента наброява 457 души. Ръководният орган във фирмата е Управителен съвет, който изгражда стратегията на работа на заводите, а дейността вътре в самите заводи се ръководи от ръководители на звена и функционални ръководители. Всеки проект се изгражда и следи от контролна група или звено, която има за цел да анализира производството до момента на внедряването на продукта на пазара. Към всеки завод в София работи и маркетингов отдел и отдел за връзки с обществеността. Всяко предприятие разработва своя план-програма и количествено-стойностна сметка за следващата година, като функционалните ръководители определят работния бюджет за следващата година, който бюджет се гласува от Изпълнителния директор и Управителния съвет на дружеството.
Собствения капитал на “ЕЛИАД” ООД към 31.12.2006г. е 1 264 хил. лв., съставен от основен капитал, капиталови резерви и финансов резултат.
..........................................
5. Анализ по системата Дюпонт
В теорията и практиката, обаче, са известни два подхода за пълен (цялостен) анализ на съотношение: система за анализ по схема за анализ по схема Дюпонт и резюмиран анализ на голям брой съотношения. Двата подхода имат своите предимства и недостатъци.
Системата за анализ по схемата на Дюпонт действа като метод на търсене насочен към намирането на главните области, отговорни за финансовите резултати на фирмата.
Схемата Дюпонт е класически метод за финансов анализ, разработен и използван за пръв път от американската корпорация “Дюпонт”. тоз метод обвързва някои от основните финансови коефициенти и съпоставя техните стойности и динамика с цел да се откроят факторите и причините оказали влияние върху икономическите резултати на фирмата.
Първата част от схемата на Дюпонт представя чистата възвръщаемост на собствения капитал, най-важния показател за собствениците на дружеството, като произведение от чистата възвръщаемост на общия капитал и показателя за капитализация на фирмата.
Първа стъпка от схемата на Дюпонт
Чиста възвръщаемост = Чиста възвръщаемост х Капитализация на
на собствен капитал на общия капитал фирмата
Чиста печалба = Чиста печалба х Общо пасиви
Собствен капитал Общо пасиви Собствен капитал
Степента на капитализация на фирмата се измерва чрез съпоставяне на общия спрямо собствения капитал и е реципрочна стойност на показателя “Собствен капитал/Общо пасиви” и производен на показателя “Привлечен капитал/Общо пасиви”.
Коефициенти за капитализация на фирмата отразява колко лева общо капитал е използван от дружеството на един лев собствен капитал и характеризира капиталовата му структура. Колкото е по-голям делът на привлечения капитал в общата стойност на пасивите, толкова е по-висока капитализацията на дружеството.
През 2005 год. чистата възвръщаемост на собствения капитал е 0,20%, чистата възвращаемост на ангажирания капитал (общо активи или пасиви) е 0,16%, степента на капитализация е 1,24. Това показва, че използването макар и на малкото привлечен капитал (88 хил. лв.) повишава възвращаемостта на собствения капитал в сравнение с тази на общия капитал.
През 2006 год. възвращаемостта на собствения капитал е 0,26%, а степента на капитализация е 1,11 (0,26=0,23x1,11). Слабото увеличение на възвращаемостта на собствения капитал през 2006 год. спрямо 2005 год. 15% се дължи на спада в степента на капитализация с 10,5%, тъй като възвращаемостта на общия капитал за същия период се е увеличила с 43,75%.
Втората стъпка от схемата на Дюпонт спомага да се определят водещите фактори, определящи нивото и динамиката на чистата възвращаемост на общия капитал.
..............................................
Във фирма "ЕЛИАД" ООД на тези етап анализ в детайли не е правен, но настъпва моментът на заинтересованост и от финансовите факти. Анализиращият екип трябва да обърне внимание на способността на фирмата да посрещне текущи задължения, истинската стойност на различните активи, размера и характера на пасивите, способността за генериране на ресурси и способността за добра възвръщаемост на инвестициите, способността да издържа на възмогни спънки и препятствия от външни или от вътрешни източници, способността да събира нови средства, когато е нужно и т.н.
Препоръките относно цялостната дейност на предприятието могат да се дадат в следните няколко насоки на работа по отношение подобряване и стабилизиране на основни икономически и фирмени показатели като стабилност и увеличаване на приходите, намаляване и оптимизиране на разходите, висока степен на устойчивост, намаляване на задълженията и намаляне на сроковете за разплащане и т. н:
.........................................
...................................................
Темата е писана 2007 г.
Темата съдържа таблици като най-новите данни са за 2006 г.
Ключови думи:
ефективност, вертикален и хоризонтален анализ на разходите, структурен анализ, ликвидност на предприятието, финансова устойчивост, Едуард Алтман, система Дюпонт, финансово състояние