|
ВЕЛИКОТЪРНОВСКИ УНИВЕРСИТЕТ “СВ. СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЙ”
СТОПАНСКИ ФАКУЛТЕТ
СПЕЦИАЛНОСТ “ФИНАНСИ”
Финансови пазари
на тема:
ХАРАКТЕРИСТИКА И ИНСТРУМЕНТИ НА ПАРИЧНИЯ ПАЗАР
2006
С Ъ Д Ъ Р Ж А Н И Е
1. ОБЩА ХАРАКТЕРИСТИКА НА ФИНАНСОВИТЕ ПАЗАРИ 3
2. УЧАСТНИЦИ НА ФИНАНСОВИТЕ ПАЗАРИ 3
4. ФИНАНСОВИ ИНСТРУМЕНТИ - ОБЩА ХАРАКТЕРИСТИКА И ВИДОВЕ 6
5. ЗНАЧЕНИЕ, МЯСТО И РОЛЯ НА ФИНАНСОВИТЕ ПАЗАРИ 9
1. ОБЩА ХАРАКТЕРИСТИКА НА ФИНАНСОВИТЕ ПАЗАРИ
Финансовите пазари са съвкупно понятие, зад което се крият много различни пазари. Те представляват местата или съвкупността от отношения, свързани с покупко - продажбата на ценни книги, нар. още финансови инструменти. Единственият финансов пазар свързан с определено място е фондовата борса. Другите пазари са неприсъствени пазари.
В Република България подобно на други европейски страни има банки, които осъществяват влогови, кредитни (заемни) операции и операции с ценни книжа. Почти всички от тези операции се извършват на финансовите пазари.
Финансовите пазари възникват в резултат от факта, че във всеки момент от време едни икономически субекти (агенти) разполагат със свободни парични средства, а други се нуждаят от парични средства. Първата група предоставя временно свободните си парични средства на втората, с което увеличава доходите си, а втората група набира капитал, с който може да развива стопанската си дейност и да реализира печалба.
Финансовите пазари представляват търговските връзки между предлагащите пари и възможности за набиране на капитал и търсещите ги субекти. Чрез тях се извършва т. нар. пряко финансиране на икономиката.
………………………………………….
Има различни видове финансови пазари.
…………………………………………...
4. ФИНАНСОВИ ИНСТРУМЕНТИ - ОБЩА ХАРАКТЕРИСТИКА И ВИДОВЕ
На финансовите пазари се търгува с различни финансови инструменти - ценни книжа. Това са документи с определени от закона форма и съдържание, които осигуряват на притежателите си определени права. Използват се от емитентите за набиране на различен по характер капитал, а от инвеститорите - за доходоносно влагане на свободните им парични ресурси. Най - често финансовите инструменти се делят на търгувани на паричния пазар и търгувани на капиталовия пазар, т.е. на краткосрочни и дългосрочни.
Най - често търгуваните финансови инструменти на паричния пазар са:
………………………………………………
Животът поражда непрекъснато нови видове финансови инструменти, а те от своя страна - нови видове финансови пазари. Финансовият пазар като цяло и всички негови разновидности обаче не биха могли да функционират пълноценно без наличието и участието на банките в пазарните процеси. Значението и ролята на банките на финансовите пазари е голямо. Чрез тях се осъществява пряко финансиране на икономическите агенти. На първичните пазари те съдействат за пласирането на различни финансови инструменти, като могат да имат и собствени емисии. А на вторичните пазари подпомагат дружествата и фирмите с цел да облекчат достъпа им до фондовата борса.
ИЗПОЛЗВАНА ЛИТЕРАТУРА:
1. Йовкова Й., Банково - финансов мениджмънт; София - 2002г.
Темата е изготвена 11.2006г.
Темата съдържа графика.
Ключови думи:
характеристика и видове на финансовите пазари, финансови инструменти, емитенти, инвеститори и посредници, капиталов пазар, ценни книжа, емисионен курс, облигации, лихвен процент, банкови и потребителски кредит, хеджиране, финансови фючърси