|
КУРСОВА РАБОТА
на тема:
Вътрешен финансов контрол - одит
09.2006г.
Съдържание:
1. Държавен вътрешен финансов контрол 4
2. Агенция за държавен вътрешен финансов контрол 5
3. Вътрешен одит, упражняван от органите на агенцията 7
4. Независимия финансов одит 8
5. Същност на одиторския контрол 11
6. Проучване при одиторския контрол 13
6.1. Одиторски писмо за поемане на ангажимент 15
6.2. Планиране и програмиране 15
6.3. Одиторски доказателства - оценка и достоверност 16
8.1. Доклад за заверка (безусловна заверка). 23
8.2. Доклад за заверка с резерви (условна заверка). 23
8.3. Доклад за отказ от заверка. 24
9. Практика по одитиране на централната банка 25
9.1. Независимост на контрола 26
9.2. Правна рамка - закони за банките 26
10. Ключови играчи в контрола на централните банки 27
10.3. Висша одиторска институция 27
10.4. Одитори от частния сектор 28
10.5. Вътрешни одитори в централната банка 28
11. Одиторски практики: някои ключови елементи 28
15. Оценка на работата на отдела за одит 34
Финансовият контрол е един от способите за обезпечаване на законосъобразно и правилно действаща финансова система.
Държавният вътрешен финансов контрол е специализиран вид административен контрол, израз на осъществявана от държавни органи изпълнително-разпоредителна дейност. Той е контрол за законосъобразност и целесъобразност. Този контрол се извършва с цел да се прецени законосъобразността и спазването на принципите за ефективност, ефикасност и икономичност.
Основна задача на финансовия контрол е предотвратяването, разкриването и възстановяването на вреди.
При упражняването на финансов контрол контролните органи прилагат следните принципи: законност - осъществяване на контролната дейност въз основа на Конституцията, законите и международните договори, по които РБ е страна; независимост при планирането, възлагането, извършването и отчитането на контролната дейност от институциите, органите и лицата, чиято дейност се контролира; обективност и служебно начало - установяване обективно и по инициатива на контролните органи на всички факти и обстоятелства относно контролираната дейност; опазване на служебната тайна - не разгласяване и не предоставяне на информация, станала им известна при или по повод изпълнение на служебните им задължения, освен когато това е предвидено в закон.
Финансовия контрол обхваща финансовата дейност на: Разпоредителите с бюджетни кредити по републиканския бюджет и разпоредителите със средства по програми на Европейския съюз; Органите, администриращи приходи в републиканския бюджет; Разпоредителите с извън бюджетни сметки и фондове съгласно Закона за държавния бюджет на РБ за съответната година; Разпоредителите с бюджетни кредити по общински бюджети и фондове; Държавното обществено осигуряване, фонд “Професионална квалификация и безработица” и Националната здравноосигурителна каса; Юридическите лица с блокираща квота държавно или общинско участие в капитала, включително когато са в производство по несъстоятелност, както и юридическите лица, чиито задължения са гарантирани с държавно или общинско имущество.
Финансовия контрол обхваща и дейността на лицата, финансирани със средства от републиканския и от общинските бюджети, както и по програми на Европейския съюз, по отношение на тези средства.
…………………….
Темата е изготвена 09.2006г.
Темата не съдържа таблици и графики.
Ключови думи: държавен вътрешен финансов контрол, агенция за ДВФК, независим финансов одит, същност на одиторския контрол, проучване, документация, доклад за заверка, практика по одитиране на централната банка, инструменти на одита.