|
Дипломна работа
на тема:
АНАЛИЗ НА ПЕЧАЛБАТА И РЕНТАБИЛНОСТТА НА ТЪРГОВСКАТА ФИРМА
2007
СЪДЪРЖАНИЕ
ПЪРВА ГЛАВА
МЯСТО НА ПЕЧАЛБАТА И РЕНТАБИЛНОСТТА В СТОПАНСКАТА ДЕЙНОСТ
ВТОРА ГЛАВА
ТЕОРЕТИЧНА СЪЩНОСТ НА ПЕЧАЛБАТА И РЕНТАБИЛНОСТТА…
1. Теоретична същност на печалбата …………………………………………...
2. Теоретична същност на Рентабилността. Видове рентабилност
3. Фактори, оказващи влияние върху печалбата и рентабилността
4. Методи за анализ на печалбата и рентабилността
5. Основни насоки за повишаване на печалбата и рентабилността
ТРЕТА ГЛАВА
1. Обща характеристика на фирмата. Продуктова политика
2. Маркетингова и производствена стратегия
3. Продукт и продуктова стратегия
6. Анализ на финансовия резултат
6.1. Анализ на балансовата печалба
6.2. Анализ на рентабилността на предприятието.
Новите икономически реалности в България наложиха нови приоритети в методиката на финансовия анализ във фирмата. Водеща роля придобиха методите за оценка на пазарната и финансовата конюнктура, качествения анализ, както и количествените методи за факторен анализ на разходите, приходите, печалбата и рентабилността. Анализът като функция на стопанското управление създава предпоставки за реализацията на основните управленски функции и същевременно проявява своето действие чрез тях. Анализът може да се разглежда и като относително обособена управленска аналитична и синтетична система, като основните компоненти на тази система са методиката и способите на анализ, наличната информационна база и нейната обезпеченост, като трябва да се прави и разграничение при различните конфигурации на този анализ в зависимост от особеностите на организация и аналитична работа в съответните предприятия.
Печалбата е важен критерий, който характеризира резултатите от търговската дейност, но все пак не дава пълна представа и не може да бъде база за анализ тъй като не се знае при какви инвестиции, при какъв обем на производство, при какви разходи-производствени е постигната. За тази цел се въвежда показателя – рентабилност.
Анализът на печалбата и рентабилността на предприятието е може би най-разпространената система за конкретен финансово-стопански анализ, които заедно с останалите елементи и компоненти на ФСА[1] имат роля за създаването на оптимални условия за вземане на обосновани управленски решения относно финансово-стопанската дейност на предприятието.
………………………………………………
Фирма “ССС Бора” ООД е създадена през ноември 1995 година, регистрирана е като дружество с ограничена отговорност (ООД). От 20.02.2002 година формата на собственост на фирмата е променена и тя е преименувана в “ССС Бора” ООД.
Фирма “ССС Бора” ООД е специализирана в търговията с промишлена тръбопроводна арматура и помпи. Фирмата има представителни и дистрибурски права от следните производители:
· K S B – Германия;
· Holter Regelarmaturen – Германия;
· VEXVE Oy – Финландия;
· End Armaturen – Германия;
· ARMAK – Полша;
· F.A.G. – Полша;
· Бург машинъри ООД – България;
· Спектър ЕООД – България;
· Възход АД – България.
В групата промишлена тръбопроводна арматура се включват следните стоки: спирателни и шибърни кранове, спирателни, възвратни и електромагнитни вентили, стоманена сферична арматура, чугунена арматура за ниско налягане, арматура за регулиране и контрол, стоманени горещо валуцувани колена и др. Помпите, които фирмата предлага са потопяеми, сондажни, едно и многостъпални хоризонтални и вертикални, помпи с двойновтичащо работно колело, помпи и системи с вграден или външен честотен преобразовател и др. Фирмата предлага и следните услуги: гаранционен и следгаранционен сервиз за предлаганите продукти, супервизия или техническа помощ при монтажа и пуска на доставените изделия.
…………………………………………………..
Кризата в икономиката увеличава заинтересоваността от верен финансово - стопански анализ на всички равнища на управление на фирмата. В условията на пазарна икономика възникват потребности от гъвкави и разбираеми методики за анализ на дейността на фирмата. Като цяло, със средствата и методите на финансово - стопанския анализ на стопанската дейност следва да се обхванат динамично всички параметри на управление на капитала и активите, нейното ефективно използване и възпроизводство.
Фирма "ССС Бора" ООД е една от многото фирми, които още преди да започнат да функционират добре и да реализират печалба, трябва да преминат през най-тежкия период от развитието на икономиката в България - държава, на която сега й предстои навлизането на реални пазарни отношения.
Във фирма "ССС Бора" ООД на тези етап анализ в детайли не е правен, но настъпва моментът на заинтересованост и от финансовите факти. Анализиращият екип трябва да обърне внимание на способността на фирмата да посрещне текущи задължения, истинската стойност на различните активи, размера и характера на пасивите, способността за генериране на ресурси и способността за добра възвращаемост на инвестициите, способността да издържа на възможни спънки и препятствия от външни или от вътрешни източници, способността да събира нови средства, когато е нужно и т.н.
………………………………………………..
1. Велев, Д., Икономически анализ, С, 1997.
2. Велев, Д, Прогнозиране, планиране и анализ, С, 1998.
3. Величкова, Н. и др., Обща теория на статистиката със статистика на вътрешната търговия, С, 1979.
4. Владимирова, Й. и др., Приложно ценообразуване, С, 1997.
5. Геров А., Фирмено планиране. С., 1999;
6. Динев, Д. и др., Анализ на финансово - счетоводните отчети, С, 1993.
7. Йончев, Цв. и др., Икономически анализ на вътрешнотърговската дейност, С, 1986.
8. Йончев, Цв.; С. Терезова; Планиране и анализ на стопанската дейност на търговските фирми; УНСС; 1998;
9. Каменов, Д., Фирмено планиране, прогнозиране и контролиране. С., 1999;
10. Коларов, Н, Инвестиционен бизнес план, Везни, 1992.
11. Консулов, В. Финансов анализ на фирмата, С., 1994.
12. Консулов, В. Управление на оборотния капитал, сп. "Финанси на фирмата", бр. 1, 1995.
13. Котлър, ф., Управление на маркетинга, II т., С, 1996.
14. Маджарова, Е. "Финансов анализ на предприятието", 1993 год.
15. Матов, Ив. Планиране u анализ на Вътрешната търговия, С, 1972.
16. Тимчев, М. "Финансово - стопански анализ на фирмата", 1994 год.,
17. Чуков, К., Финансово - стопански анализ на предприятието, С., 2003;
18. Николов, Н., “Финансов анализ на стопанската дейност на предприятията”; С. 2002 г.;
19. Петров, Г., “Основи на финансите на фирмата”
20. Славова, И., Бизнес план, С, 1997.
21. Трифонов, Тр., финансовото управление на корпорацията, Велико Търново, 1990. 7. Динев, Д. и др., финанси на съвременната фирма, С, 1993.
22. Хартман, Г., Пазарна икономика, С, 1992.
23. Янков, Н., Планиране и прогнозиране. Я., 2006;
24. Данни, предоставени от фирмата за периода 2005 - 2007 г.
Темата е изготвена 2007 г.
Съдържа множество таблици.
Включен е отчет за приходите и разходите на фирмата и баланса за 2006 г.
Най – новите данни са от 2007 г.
Ключови думи:
печалба и рентабилност, продуктова политика, маркетингова и производствена стратегия, стратегически цели, финансово – стопански анализ, прогнозиране на продажбите, финансов анализ на предприятие
[1] Предметът на ФСА на предприятието е множеството на икономическите, социално-икономическите процеси, както и на обуславящите ги фактори, които намират обективно проявление във фазите и етапите на инвестиционната, търговската и финансовата дейност на стоковото предприятие. ФСА на предприятието изучава методите и методиката за обосноваване на инвестиционната, производствената и търговската стратегия на предприятието, както и влиянието на различните фактори върху механизма на осъществяване на възприетата стратегия /М.Тимчев/