|
Магистърски проект
Тема:
“ДАНЪЧНО ОБЛАГАНЕ НА ДОХОДИТЕ НА ФИРМИТЕ И ОТЧИТАНЕ НА РАЗХОДИТЕ ЗА ДАНЪК”
01.2007
СЪДЪРЖАНИЕ
ВЪВЕДЕНИЕ.
ПЪРВА ГЛАВА. Теоретико-методични проблеми на данъците, данъчното облагане и данъчна политика на фирмите
ВТОРА ГЛАВА. Анализ на данъчното облагане на фирма „АРГОИНВЕСТМЪНТ” АД - Бургас.
ЗАКЛЮЧЕНИЕ И ОБОБЩАВАЩИ ИЗВОДИ.
ПРИЛОЖЕНИЯ И ФИНАНСОВИ ДАННИ ЗА ФИРМАТА
ИЗПОЛЗВАНИ ИНФОРМАЦИОННИ И ЛИТЕРАТУРНИ ИЗТОЧНИЦИ
ВЪВЕДЕНИЕ
Политиката на икономическо и социално сближаване заема важно място в процеса на присъединяване към Европейския съюз. Провеждането на тази политика осигурява значителни ресурси от страна на общността, но същевременно поставя специфични изисквания към страните членки и особено към тези, които кандидатстват за членство в Съюза.
На 1 януари 2007г. България стана член на Европейския съюз. През всички години на прехода тя провежда политика на сближаване и интегриране в тази уникална многонационална общност. Икономическата интеграция в рамките на ЕС е своеобразно проявление на глобализацията, която протича в световната икономика и позволява оптимизиране на икономическия процес в световен мащаб. Европейският съюз е отворен за всички страни, които покриват критериите за членство във всички сфери на икономиката, правното регулиране, социалната защита, опазването на околната среда и др.
Членството в ЕС изисква: страната-кандидатка да е постигнала стабилност на институциите, гарантиращи демокрацията, върховенството на закона, правата на човека и уважението и закрилата на малцинствата; наличие на функционираща пазарна икономика, както и способност за справяне с конкурентния натиск и пазарните сили, действащи в Съюза; способност да се поемат задълженията на членството, включително придържане към целите на политическия, икономическия и валутния съюз.
Членството в ЕС на практика представлява сблъсък на интереси, и най-вече на добре премерени сметки. Влизането в Евросъюза за всяка държава, и особено за страна като България означава приспособяване към определени икономически и политически критерии, наложени за всички страни-членки. След първоначалния шок естествено за страната ще настъпят по-добри перспективи: по-висок икономически ръст, по-добри възможности за износа, отпадане на валутните рискове, намаляване на ценовите нива.
Значимостта на темата се определя от членството на България в Еврозоната през 2007 година, като при преговорите по глава “Данъчна политика” България все още понася остри критики по отношение ниската ефективност при събираемостта на данъците, липсата на информационна осигуреност и пренос на данни, фирмена заинтересованост при самото плащане на данъци, все още неефективната структура по отношение преките и косвените данъци (над ¾ от данъците в България са косвени), както и актуалният факт, че страната ни поема критики от ЕС по отношение на все по зачестилите случаи на данъчни измами, злоупотреби и увеличаващата се зона на сива икономика и извършване на редица законово нерегламентирани дейности. В частност актуалността на темата включва и факта, че една значителна част от предприятията в страната работят в сивия сектор - не плащат данъци, такси и социални осигуровки и което е най-основното, че така създадените нормативна и институционална база, са вид стимули, не регулатори по отношение на тези измами и злоупотреби. Настоящия анализ включва теоретически и практически насоки относно данъчната политика в отделните фирми и насоки за нейното подобряване.
Актуалността на дипломната работа и като цяло на финансовия анализ (разходите за данъци на отделните фирми) се опосредства от икономическите в най-общ случай предпоставки на развитие на един конкурентен частен сектор, финансови стабилен и бързоразвиващ се. Новите икономически условия при предстоящото ни членство в Европейския съюз налагат необходимостта от конкурентен частен сектор и производство, а с това най-вече се свързва възможността на фирмата и по-точно на нейните ръководители чрез финансовите си и анализаторски отдели да направят точен финансово стопански анализ на цялостната си дейност и оттам да определят възможностите си за развитие и растеж, за иновации в продуктовия асортимент, във възможностите си за укрепване на старите пазари и завладяването на нови пазарни ниши, както и начините за инвестиции през бъдещите периоди. Добре направения финансови-стопански анализ е предпоставка за вземането на правилни управленски решения и ефективност в продуктовата, производствената и маркетинговата стратегия, както и в правилната разработена фирмена политика, цели и дългосрочни задачи.
От друга страна в данъчната политика трябва да се отчитат освен проектите и самите промени, но и честите данъчни злоупотреби и измами от страна на фирми и институции. Често в практиката такива злоупотреби се забелязват по отношение правото на данъчен кредит (нарушения по ЗДДС), при корпоративните и местни данъци, по повод облагането на някои стоки с акцизи, при вносните и износни мита, които злоупотреби нанасят ежегодно милиарди лева загуби за държавата и бюджета, които загуби като цяло се отразяват на бюджетната политика и все по-честата липса на бюджетни средства за определени институции, дейности и звена на работа и управление.
Целите, които си поставяме с разработването на настоящата дипломна работа във връзка с данъчната система и политика в конкретна фирма, както и практически анализ на разходите за данъци. Не липсва и личен коментар, актуални публикации, свързани с анализиране на данъчната обстановка през последните години и някои от промените в данъчните закони, имащи пряко или косвено отношение към развитието и усъвършенстването на данъчната система в България.
Основните насоки на поставените цели са в следните направления, а именно:
Задачите на дипломната работа са пряко свързани с основните цели на разработката, както и структурно темата е изградена по начин, по който да е възможно най-обхватно да се разгледат практическите и теоретичните постановки на данъчния контрол в България, като това се обвърже със тенденциите в западната практика и изискванията към страната по отношение на членството й в ЕС, станало факт от 1 януари 2007 година.
С оглед актуалността на темата използваните литературни и информационни източници са в следните направления: актуални данни от НОИ и НСИ; нормативна и правна литература; статии, анализи и коментари относно развитието на данъчната система в България; интернет източници, свързани с разглежданата проблематика; икономическа литература и данни, предоставени от финансовия отдел на фирмата за периода 2004-2006г.
ИЗПОЛЗВАНИ ИНФОРМАЦИОННИ И ЛИТЕРАТУРНИ ИЗТОЧНИЦИ
Нормативна уредба на България:
1. Закон за ДВФК; ЗОДФЛ; ЗДДС;
2. Закон за Сметната палата;
3. Данъчно-процесуалния кодекс на Р. България;
4. Закон за митниците;
5. Закон за счетоводството;
6. Закон за независимия финансов одит;
7. Кодекс за социално осигуряване;
8. Становища за етика и одит, Стела, 2003г.
9. Закон за корпоративното подоходно облагане;
10. Закон за облагане доходите на физическите лица;
Интернет използвани източници:
…………………….
Магистърската теза е защитена с пълно отличие в Русенски университет през 2007 година.
Съдържа законодателна и институционална база; мнжество таблици, схеми и фирмена документация.
Ключови думи: теоретико-методични проблеми на данъците, данъчното облагане, данъчна политика на фирмите, видове данъци, данъчен контрол (ЗДДС, ЗОДФЛ), анализ на данъчното облагане на фирма „АРГОИНВЕСТМЪНТ” АД - Бургас, подобряване на данъчната политика.