|
Курсова работа
Значение на чуждите инвестиции за прогресивното развитие на националната икономика
2008 г.
Съдържание
1. Същност на инвестициите за България
2. Чуждестранните инвестиции и икономическия растеж
3. Чуждестранните инвестиции и ролята им за повишаване на технологичното равнище на производството
5. Чуждестранните инвестиции и ролята им за разширяване на експортните възможности на страната ни
Използвани литературни и информационни източници.
Ключ за успеха на структурната реформа в държавите от Централна и Източна Европа е обезпечаването на необходимия инвестиционен ресурс за преструктуриране на икономиката, за приватизация и за развитие на капиталовите пазари. Инвестициите във висококапиталово, технологично интензивни и експортноориентирани отрасли определят степента на конкурентоспособност на българските стоки и фирми в съвършено новата интеграционна среда по линия на ЕС, ЕФТА, ЦЕФТА, СТО и двустранните договори за зони за свободна търговия. Поставят се по-високи изисквания към производителността на труда, капиталовата база, качеството на управление, адаптивността и гъвкавостта на фирмите, управлението и диверсификацията на предприемачески риск, качеството на материалната и правната инфраструктура, на административното управление, международна мобилност, развитие на пазари и т.н.
........................................................
Икономическото развитие предполага провеждането на икономическа политика, чрез която държавата, като основен субект реализира основните цели на общественото икономическо развитие. Ефективната икономическа политика предполага наблюдаването, регистрирането и измерването на икономическите процеси и тяхното количествено и качествено измерване. Това става с помощта на система от икономически показатели,
Икономическата макросреда формира покупателната сила населението в зависимост от текущия доход, цените, спестяванията, кредитите. Ето защо важно значение за икономическия растеж имат показателите за това равнище: брутен вътрешен продукт, процент на безработица, бюджетен дефицит и др.
Икономическият растеж по своята същност представлява постигането на устойчиво и стабилно развитие на дадена икономика, в зависимост от наличието на национални ресурси и степента на тяхното използване, т.е. равнището на тяхната заетост, в т.ч. от заетостта на труда и безработицата.
............................................................
На първо място пред страната стоят група от проблеми, които изискват концентриране на усилия и ресурси за непосредственото им решаване. Като такива се открояват:
· Ниски нива на икономическа активност;
· Голям брой безработни;
· Голям брой обезкуражени лица;
· Наличие на неравнопоставени групи на пазара на труда;
· Значителни регионални различия по отношение на заетостта и безработицата;
· Ограничено търсене на труд, значително превишаващо предлагането на работна сила;
· Наличие на нерегламентирана заетост;
· Неадекватно на изискванията на работодателите професионално-квалификационно равнище на работната сила;
· Недостатъчно професионално обучение на заетите лица с оглед осигуряване на адаптивност на работната сила към промените в технологиите и дейностите.
.............................................................
Преките чуждестранни инвестиции през последните години, както и членството ни в ЕС стимулират външната търговия и дават възможност да се засили конкуренцията на вътрешния пазар, да се даде допълнителни стимули на местните фирми за подобряване на производителността и ефективността, да се открият нови пътища за трансфер на технологии и ноу-хау, и в крайна сметка да доведе до устойчив ръст на производството и производителността на труда. От макроикономическа гледна точка това ще доведе до по-нататъшен спад в безработицата, понижаване на инфлацията и намаляване на бюджетните дисбаланси.
............................................................
1. Балабанов, Ил., Инвестиционният вакуум – причини и изход. Акад. Изд. “Проф. Марин Дринов”, С., 2002
2. Балабанов, Ил., Контекст и подход за разкриване и използване на перспективните пазарни ниши на българската икономика, Икономическа мисъл, 2001, кн. 1
3. Стоилов, Ст., Българският икономически растеж се внася отвън. Монитор, 20 март 2003.
4. Основи на инвестирането, Иван Георгиев, Университетско издателство “Стопанство”, София, 1999;
5. Георгиев, И. Основи на инвестирането , Отворено.
6. Данни на НСИ и АЧИ за 2000 - 2007 г.
7. Иванова, Ружа (ред.), Основи на европейската интеграция, ЦЕИ, София, 1998 г.
8. Маринов Велко, Михаил Савов и др., “Европейска икономическа интеграция”, Университетско издателство “Стопанство”, София, 2004 г.
9. Несторов, Л., Процесът на евроинтеграция и възможностите за икономически растеж на България, катедра “Обща теория на икономиката”, СА “Д. А. Ценов”, Свищов
10. Редовен доклад на Европейската комисия за напредъка на Република България в процеса на присъединяване, 2006г.
11. Стратегия за ускоряване на преговорите за присъединяването на Република България към Европейския съюз.
12. www.evroportal.bg
13. http://www.evroportal.bg/Chapter.jsp;
14. htpp://www.ue.eu.int/ European Security Strategy, Brussels, 12 December 2003
15. www.nsi.bg
..............................................................
Темата е изготвена 2008 г.
Ключови думи:
чужди инвестиции, развитие на националната икономика, икономически растеж, повишаване технологично равнище на производството, експортни възможности, ПЧИ