|
ИКОНОМИЧЕСКИ УНИВЕРСИТЕТ - ВАРНА
ДИПЛОМНА РАБОТА
на тема:
Планиране приходите на Националната агенция по приходите
Варна
2008
СЪДЪРЖАНИЕ
ПЪРВА ГЛАВА
СЪЩНОСТ И ИСТОРИЧЕСКО РАЗВИТИЕ НА ДАНЪКА В ПАЗАРНАТА ИКОНОМИКА
1. Същност и особености на данъка. Видове данъци
2. Данъчна политика и данъчна система
3. История, цели, задачи, организация и методи на работа на Национална агенция по приходите
ВТОРА ГЛАВА
СЪЩНОСТ И ОСНОВНИ АСПЕКТИ НА ПРИХОДНАТА ЧАСТ В НАП. СТРАТЕГИЯ ЗА СЪБИРАЕМОСТ НА ДАНЪЦИТЕ
2. Хармонизация на данъчната политика на България с Европейския съюз
3. Стратегия за ефективност на данъчните приходи в страната
3.1. Структура на данъчните приходи в държавния бюджет
3.2. Данъчна политика и данъчно облагане за 2005 г.
3.3. Данъчна политика и данъчно облагане за 2006г.
3.4. Промени, настъпващи в данъчната политика след 2007 г.
ЗАКЛЮЧЕНИЕ И ОБОБЩАВАЩИ ИЗВОДИ
ПРИЛОЖЕНИЯ – ТАБЛИЦИ, ГРАФИКИ, СХЕМИ
УВОД
Данъчната политика е един от основните инструменти, с които държавата може да оказва въздействие върху развитието на дадена икономика и върху темповете на изменение на основни макроикономически показатели, стоящи в основата на растежа на националния доход. Много често в икономическата литература се изтъква фактът, че степента на намеса на държавните структури в механизмите на преразпределение на ресурси между икономическите субекти играе решаваща роля в процеса на вземане на икономически решения относно предлагането на труд, нивата на спестявания и инвестиции и поемането на риск при осъществяване на различни стопански дейности.
Целта на настоящата разработка е да изследва евентуалните последици за българската икономика от извършването на данъчна реформа в посока редукция на данъчните ставки върху доходите и осигурителното бреме. Анализът ще започне с изводи дали сега действащата данъчна система се нуждае от реформи и има ли благоприятни условия за извършването на такива промени у нас. В частност целта на анализа е да се проследи създаването, развитието, целите и задачите относно повишаването събираемостта на данъците от страна на Националната агенция по приходите (НАП). За решаването на тези цели проблемите ще бъдат разгледани както във времеви, така и в пространствен аспект. Тенденциите в данъчната политика и в частност политиката на НАП ще бъдат изведени на фона на времеви анализ, обхващащ периода 2002-2005г.,а за НАП от времето на нейното създаване, за да се проследят в динамика измененията на важни показатели, свързани с провежданата данъчна политика и оказващи въздействие върху икономическия растеж на страната.
Практическото изследване ще се съсредоточи главно върху разглеждането на Националната агенция по приходите – нейните цели и приоритети в политиката към обединяване на данъчните и осигурителни задължения, както и плановата й стратегия относно събираемостта на данъчните и осигурителни задължения на фирми и граждани.
…………………………………………….
СЪЩНОСТ И ОСНОВНИ АСПЕКТИ НА ПРИХОДНАТА ЧАСТ В НАП. СТРАТЕГИЯ ЗА СЪБИРАЕМОСТ НА ДАНЪЦИТЕ
Мястото на данъчната политика в макроикономическата политика е двузначно. От една страна данъчната политика се разглежда като елемент на фискалната политика, а от друга представлява важен лост за инвестиционната активност и насърчаване на икономическия растеж.
Дейността на Министерство на финансите в областта на данъчната политика е насочена към анализиране и оценяване действието на българското данъчно законодателство /данъчни закони, правилници за тяхното прилагане, наредби/, изготвяне на проекти и становища по данъчно - нормативни актове, както и синхронизация на българското данъчно законодателство с европейското.
Полагат се усилия за взаимодействие и намиране на общи интереси между държавата и данъкоплатците.
С оглед улесняване изпълнението на данъчните задължения се издават практически указания за данъчно задължените лица.
Една от целите на данъчната политика е чрез насърчаване на доброволното изпълнение от страна на данъчните субекти да се повиши събираемостта на приходите в бюджета. В тази връзка е приета и Програма за повишаване на събираемостта на приходите в бюджета на Република България.
Министерство на финансите изготвя отчети за приходите в държавния бюджет и анализира касовите постъпления в него, прогнозира неданъчните и данъчните приходи за бъдещи периоди, анализира и прогнозира размера на общата данъчно осигурителна тежест. Извършва оценка на ефекта за бюджета от измененията в законовите и подзаконовите нормативни актове и предлага промени в тях с цел подобряване на инвестиционния климат и стабилизиране на бюджетните приходи.
…………………………………………….
ЗАКЛЮЧЕНИЕ И ОБОБЩАВАЩИ ИЗВОДИ
Целта на настоящата разработка беше да разгледа основните тенденции на данъчната политика на България и да очертае възможностите за реформи с оглед насърчаването на икономически растеж. В теоретичната част бяха представени основните аспекти на връзката данъчна политика - икономически растеж, свързани с влиянието на редукцията на данъчните ставки върху бюджетните приходи (Крива на Лафер), с избора на оптималните на нива на данъчно облагане с оглед благосъстоянието на обществото като цяло, разпределението на данъчната тежест и реалното й понасяне от засегнатите икономически субекти. Подробно е разгледано влиянието на данъците върху предлагането на труд, като са обхванати не само количествените аспекти (свързани с изменението на отработените часове при промяна в размера на ставките върху доходите и осигуровките), а и качествени показатели като инвестиране в образование и квалификации, ефективност и усилия на работното място и др. Също така е изследвано в теоретичен аспект въздействието на прякото данъчно облагане върху потреблението, спестяванията и инвестиционната активност на фирмите и домакинствата.
В практическата част акцентът е поставен върху предимствата и недостатъците на действащата в България прогресивна схема на облагане на доходите, както и върху цялостната ефективност на данъчната политика на страната. Акцентирано е върху същността и работата на Националната агенция по приходите и насоките за планова дейност във връзка с оптимизиране събираемостта на данъчните и осигурителни приходи в страната, залегнало като стратегия за периода 2007-2009г.
……………………………………………….
1. проф. Стоянов, Велчо, “Основи на финансите”, том Първи, Шесто издание, с. 252
2. C.V. Brown&P.M. Jackson, “Икономика на публичния сектор”, четвърто издание, София,1998
3. Закон за облагане на доходите на физическите лица, Обн. ДВ. брой 95 от 24 Ноември 2006г., сила от 01.01.2007 г., http://www.nap.bg/taxes/laws.htm
4. Официална Интернет страница на Институт за пазарна икономика: www.ime.bg
5. Официална Интернет страница на Министерство на финансите на България www.minfin.government.bg
6. Официална Интернет страница на Бюлетин за плосък данък: http://www.ime.bg/flat/
7. Ганев, Георги, “Данъци, стопанска ефикасност и справедливост”, www.ime.bg/flat/files/flat_tax6-7.doc
8. www.nsi.bg
10. www.econ.bg
11. www.ced.bg
Темата е разработена 2008 г.
Съдържа таблици.
Най – новата информация е от 2007 г.
Ключови думи:
Национална агенция по приходите (НАП), данъчна политика и данъчна система, стратегия за събираемост на данъците, структура на данъчните приходи, държавен бюджет, преразпределение на ресурси, стопанска ефективност