|
КУРСОВА РАБОТА
На тема:
Опазване на околната среда от замърсяване с отпадъци
2007 г.
Съдържание:
1. Проблемът с отпадъците – основен европейски проблем. Опити за решаване на проблема с отпадъците
3. Методи за опазване на околната среда от замърсяване
4. Замърсяване на почвата от отпадъци
6. Политика на обезвреждане на отпадъците.
7. Събиране на отпадъци в България
7.1. Екологична политика на страната
7.2. Основни методи за третиране на производствени и опасни отпадъци
8. Прилагащи програми за директивите в областта на управление на отпадъците
9. Предпазни мерки, прилагани в дейност, при която се образуват и/или третират отпадъци
………………………………………..
Отпадъците са основен проблем във всяка европейска страна и като цяло количеството им се увеличава. Образуването на отпадъци отразява загубите на материали и енергия и натоварва обществото с икономически и все по-големи екологични разходи за събиране, обработка и премахване на отпадъците. Повечето от отпадъците в Европа се поставят в депа за отпадъци, но изгарянето на отпадъци се използва все по-често. Въздействието на поставянето на отпадъците в депа и изгарянето им е съществено, поради възможните емисии на газове, причиняващи парниковия ефект (метан) и трансграничната миграция на органични микрозамърсители (диоксини и фурани) и летливи тежки метали.
В повечето европейски страни общото количество отпадъци продължава да се увеличава. Натрупването на комунални отпадъци е голямо и продължава да нараства. В много страни количествата образувани опасни отпадъци са намалели, но в други са се увеличили, като в някои от случаите това се дължи на промените в дефинициите относно кои отпадъци са опасни и кои подлежат на незабавно сортиране и унищожение. В Западна Европа натрупването на производствени отпадъци се е увеличило от средата на 90-те години насам, докато в Централна Европа картината не е толкова ясна. Отпадъците от минното производство и добива в кариерите е най-голямата отделна категория отпадъци в Европа, като данните показват общо намаляване, което съответства на спада в минното производство и експлоатацията на кариерите.
……………………………………….
Проблемът с увреждането на природата се задълбочава както от първичното и вторичното замърсяване, така и от неконтролираното смесване на битовите с производствени твърди и концентрирани отпадъци.
До момента у нас са натрупани над 5 милиарда тона промишлени отпадъци, като около 70% от тях са от минната промишленост. За 2005 г. са образувани около 33 млн. тона, от които само 3.8% се оползотворява, а останалите се депонират.
През 2006 г. в страната са образувани около 1 млн. тона опасни отпадъци, от тях 332 хил. тона се депонират, 72 хил. тона се преработват и 22 хил. тона се складират.
……………………………….
Управлението на дейностите по отпадъците е приоритетна задача в екологичната политика на страната и произтича непосредствено от Националната стратегия за опазване на околната среда. Основно направление в работата на Министерството на околната среда е цялостната нормативна уредба в тази сфера като основа за осъществяване на ефективен контрол на причинителите на отпадъци и инсталациите за третирането им на територията на Република България.
Политиката по отношение опазването на околната среда и управлението на опасните отпадъци цели да осигури управление на дейностите, свързани с отпадъците по начин, който: не застрашава човешкото здраве, не причинява замърсяване или въздействие върху животинския и растителния свят, намалява количеството на отпадъците както при образуването им, така и при производството на стоки, които след употреба се превръщат в отпадъци, намалява тяхното вредно въздействие, създава предпоставки за повторна употреба и рециклиране, както и безопасно крайно обезвреждане.
………………………………………………
Основополагащо значение за екологичното законодателство на Р. България в светлината на нейния стремеж към пълноправно членство в Европейския съюз е именно сближаването й с това на другите държави-членки. Това определя и степента на актуалност на опазването на околната среда от страна на индустриалните предприятия в България. По силата на задължителните критерии големите предприятия в металургическата индустрия получават екологични разрешения както за използваните природни ресурси, така и за ограничаване на замърсяването. Със закона за опазване на околната среда се въвежда комплексно разрешително, отчитащо всички екологични елементи.
1. Александров, К., „Мениджмънт на организации и предприятия”, С, ИК “Лиа”, 1995.
2. Жеглов, Л., „Курс по индустриален мениджмънт: кн. 1” /Л. Жеглов - Габрово: ТУ Васил Априлов, 1992 г./ Кн. 1: Икономика на предприятието, 1992 г.
3. Захариев, Е., „Индустриален мениджмънт” /Е. Захариев – В. Търново: Абагар, 2002 г./
4. Илиев, Й. и др., „Организация на индустриалното предприятие: Избрани проблеми” /Й. Илиев, П. Нейкова, Ю. Маринова – София: Унив. изд. Стопанство, 1992 г./
5. Маринова, Ю., “Организация в индустриалните предприятия – накъде?”, УИ “Стопанство”, 1993 г.
6. Маринова Ю., Попов Г., “Икономика и организация на индустриалната фирма”, С., Горекс Прес, 2001 г.
7. Томов, В., Индустриална и екологична сигурност, ВСУ „Черноризец Храбър”; 2002 г.
8. Закон за управление на отпадъците.
9. Интернет източници.
Темата е изготвена 2007 г.
Темата съдържа таблици и графики.
Ключови думи:
проблемът с отпадъците в Европа и в България, видове отпадъци, методи за опазване на околната среда от замърсяване, отпадъци в почвата, обезвреждане на отпадъците, екологична политика на България, третиране на производствени и опасни отпадъци, предпазни мерки при образуване и/или третиране на отпадъци