|
Курсова работа
Понятие за екологична криза и екологична катастрофа
2005 г.
Съдържание
2. Прогресиращо изменение и деградация на околната среда
3. Съвременната екологична криза - генезис, същност и форми на проявление
4. Екологичната криза и икономическото развитие в съвременните теории и концепции
5. Екологични катастрофи. Същност на екокатастрофите
Интензивното усвояване на природните ресурси от човека, обусловено от развитието на обществото, силно се е отразявало на глобалната екологична система, на биосферата. На сегашния етап от развитието на обществото измененията, протичащи в тази система, се определят основно от три взаимно протичащи и взаимно свързани процеса: ускоряване на темповете на нарастване на населението на планетата, изменение в продуктивните възможности на биосферата и прогресиращо изменение, замърсяване и деградация на околната среда, изменение, проявяващо се като екологична криза.
Ускоряване темповете на нарастване на населението на планетата - /демографски взрив/. В процеса на своята еволюция и развитие популацията /числеността/ на човека на планетата се е обуславяла от редица биологични, социално-икономически и екологични закономерности и причини.
В последно време нарастването на населението на земята става с такива темпове, които му придават взривоопасен характер. Този процес и явление в света е известен като демографски взрив.
Основните причини и регулатори, оказали влияние върху измененията в популацията на човека, са:
- първо: екологичните фактори са били основните регулатори в условията на първобитнообщинен строй, както и някои социални фактори - войните между племената и др.;
.........................................................................
Независимо от признаците на съвременната екологична криза, нейния генезис и източници, нейното проявление в границите на една страна или регион, независимо от характера на обществено-политическата система все по-осезателно нарастват глобалният й характер, общочовешкото й значение и по обхват на проявление, и по острота на силата на въздействие на нейните отрицателни страни.
Съществуват различни подходи при обяснението на съвременните екологични проблеми, при разкриването на причините, които ги пораждат, и на пътищата за тяхното решаване, както и на перспективите за оптимизиране на взаимоотношенията между обществото и природата.
Глобалният и общочовешки характер на екологичната криза, която с нарастващи темпове се разширява, налага да се разкрива комплексът от причини, породили тази криза, на основата на новото политическо мислене и обективна оценка на нейното проявление в отделните страни независимо от обществено-социалния им строй.
Класификации на теориите и ученията в областта на природоползването, икономическото развитие и съвременните екологични проблеми са правени от различни автори.
Американските автори П. Хауз и Е. Уйлямс, основавайки се на приетата теза за постиндустриалното общество, разделят всички теории за взаимодействието между обществото и природата на две основни направления - неомалтусианско и постиндустриално.
..............................................
1. Апостолов, Н., Н. Найденов, Приложна екология и икономика на околната среда; УИ, С.; 1993 г.
2. Божинов, Т.; Екология и управление, С.; 1989 г.
3. Мардисорян, Г. Еко катастрофи, Изд. „Ванеса”; С.; 1995 г.
4. www.ekologiq.start.bg
.........................................................
Темата е писана 2005 г.
Ключови думи:
екологична криза – генезис, същност и форми; екологична катастрофа, изменение и деградация на околната среда; природни ресурси