|
Бургаски свободен университет
КУРСОВА РАБОТА
По Социология
На тема:
Конфликтът като социално явление
Специалност: Журналистика
2007 г.
Съдържание:
1. Характеристика на конфликта 3
2. Предмет и обект на конфликта 3
3. Структура на конфликта - основни елементи 4
4. Етапи и фази на конфликта 5
5. Оценка на резултатите от конфликта 6
6. Профилактика и предотвратяване на конфликти. Отстраняване на причините за конфликт 7
8. Етапи на постигане на споразумение за разрешаване на конфликта 8
9. Стратегии за изход от конфликта 9
10. Методи за разрешаване на конфликтите 10
10.2. Методика на Алън Фили 10
10.3. “Идеален модел” на Дж. Фолгър 11
Конфликтът е вечно социално явление, което е характерно за всички общества, култури и народи. Той има универсална природа - присъщ е както на общия човешки социум, така и на всеки отделен индивид. Всяка личност през своя индивидуален житейски път е изправена и въвлечена в множество конфликти с различна интензивност, характер и продължителност.
Конфликтът по своята природа е изключително сложно и многообразно социално явление. Той е форма на проявление на противоречията - универсален и вечен човешки феномен, базиран на динамичното взаимодействие между най-малко две противоборстващи страни, причинен от различни интереси, потребности, цели, ценности, мнения и недостиг на ресурси, в които се използват средства от най-различно естество за достигане на целите и удовлетворяване на интересите, завършващ с победа, поражение, компромис или взаимноприемливо решение.
Конфликтът е вид, степен, форма, острота на проявление на противоречието. Вън от противоречието няма конфликт, а без обект (материален или духовен) няма противоречие. За всеки конфликт си има и причина. Причината за конфликта е това явление, което предопределя неговата поява, последващо развитие и в крайна сметка неговия завършек. В основата на причината на всеки конфликт стои обаче определена осъзната потребност, която се проявява като интерес. Но не всеки интерес води до конфликт между субектите, а само този, който е свързан с удовлетворяването на дефицитни потребности. Формулата за причинността на конфликта може да бъде представена като единна система, съставена от три елемента: субекти, интереси, действия. Интересите се явяват подбудители на активността и действията на субекта. Общото между потребностите и интересите е, че те имат отношение към стремежите на хората и съответстващото им поведение.
.......................................................
Втората фаза е възникване на предконфликтна ситуация. При нея взаимодействащите си страни ясно и непосредствено осъзнават реалното нарушаване на интересите си.
За преминаване към втория етап на конфликта е нужен формален повод, който да подтикне взаимодействащите си страни към предприемане на активни действия. Този формален повод е инцидентът, който е и първата фаза на открития етап на протичането на конфликта.
Инцидентът е първото открито противопоставяне между страните, в което те се атакуват, прибягвайки до различни методи, включително и силови, с които се стремят да решат конфликта в своя полза. След инцидента настъпва втората фаза на открития етап на конфликта- ескалацията.
Ескалацията на конфликта се характеризира с рязко усилване на взаимно насочените действия на опонентите. В тази втора фаза противоборството между взаимодействащите си страни достига своя връх. Ескалацията може да бъде непрекъсната - с непрестанно нарастване на напрежението и силата на взаимодействие между страните, и вълнообразна - когато напрежението и силата на взаимодействие ту се покачва, ту спада. Ескалацията може да завърши с кулминация. Кулминацията е връхната точка на ескалацията и представлява най-силното изражение на конфликтното взаимодействие между страните.
..............................................
Най-универсалният и ефективен метод за разрешаването на конфликтите е преговарянето. Преговорите задължително се провеждат при съблюдаване на равнопоставеността между страните и се търсят взаимноприемливи и компромисни решения, основани върху баланса на интересите, с крайна цел постигане на съгласие, реализирано или по директен начин между страните, или с помощта на трета неутрална страна.
Преговорите могат да протекат както стихийно, така и организирано. Разумната и целенасочена организация на преговорния процес увеличава вероятността и шансовете за достигането до краен взаимноприемлив резултат.
Темата е изготвена 2007 г.
Темата не съдържа таблици, графики, картинки.
Ключови думи:
конфликт, предмет и обект на конфликта, структура, етапи и фази, предотвратяване на конфликт, управление на конфликт, методики за разрешаване на конфликтите, преговори