|
УНИВЕРСИТЕТ “ПРОФ. Д - Р АСЕН ЗЛАТАРОВ”
ФАКУЛТЕТ ПО ОБЩЕСТВЕНИ НАУКИ
Доклад
на тема:
Социална политика на Федерална Република Германия
по:
Икономика на труда
Бургас
2004
Съдържание
1. Характеристика на понятието социална политика
2. Развитие на социалното стопанство като основен принцип на конституционното право
3. Принципи на социалната политика на Германия
4. Видове социална политика на Германия
…………………………………………………
Идеите на социалната пазарна икономика се изразяват в Основния закон на ФРГ. Според него страната представлява демократична и социално правна федерална държава. Според немското държавно право това означава, че държавата може и е задължена да определя социалното устройство.
Конституцията на ФРГ дава на законодателя и на правителството възможности за формиране и преустройство на икономическата система и политика, както и свързаната с тях социална политика. От тук се извеждат главните социално - икономически права и цели, с особено значение за развитието на социалното стопанство:
· Защита на достойнството на човека, изразяващо се в осигуряването на приемливи условия на труд и трудоустройство;
· Забрана за дискриминация по пол, възраст, произход и т.н.;
· Свобода за коалициите, или право на обединение в съюзи и различни организации върху основата на свободния избор;
· Свобода на избор на професия. Допускат се и някои ограничения в собствеността – ако използване й не отговаря на интересите на цялото общество.
При избор на средства социалната политика на ФРГ се ръководи от определени правила и принципи, а те са следните:
- Принцип на солидарност. Неговата същност се състои в това, че чувството на сплотеност позволява да се проявят еднакви интереси на отделните социални общности и възможност за противостоене на съществуващата опасност или риск. Типичен пример в това отношение е образуването на солидарните общности на застраховане с цел за самозащита, а също и за компенсиране на отрицателните социално-икономически последствия от развитието на пазарна икономика.
- Принцип на справедливо разпределение на средствата при отчитане на извършената работа. Всеки има право на справедлива компенсация при отчитане на вложения по-рано от него труд, при изплащането на пенсия или в други случаи на трудово възнаграждение. Това е един от ориентирите на социалната пазарна икономика.
- Принципи, свързани с възможностите на населението за социална защита, съобразено с непрекъснато изменящите се параметри на пазарната ситуация. Те са в тясна връзка с принципа за солидарност. Все още не е напълно решен въпросът за основното, минималното и пълното обезпечаване в границите на осъществяваната социална политика.
……………………………………………….
Социалните грижи са друг израз на принципите за осъществяване на социална справедливост и адекватна социална политика. Те обхващат кръга от социални помощи за хора, изпаднали в бедствено положение и нямащи възможност да се справят сами. Чужденците, пребиваващи във ФРГ с разрешително за престой, също имат право на тази помощ, когато съществуват законни основания за това.
Наред с всичко посочено дотук в областта на пазарната социална политика в Германия в основните сфери – образование, условия на труд, социално осигуряване, се осъществява и политика в областта на пазара на труда и осигуряването на заетостта на населението. Този въпрос е особено актуален след обединението на страната и осигуряването на работа на огромен поток от безработни от бившата ГДР.
Основните социални моменти в областта на пазара на труда включват компенсационното заплащане в случаите на безработица, консултациите по повод на професионалната преориентация и обучение, както и осъществяването на всички мерки, свързани с преадаптацията към новото работно време и др.
Социалната политика на ФРГ е тясно свързана с другите разновидности на политиката и главно с икономическата.
……………………….………………………
1. www.bundesregierung.de
2. www.parders.org
3. www.goverment.bg
4. Алтернативи, София 1998 г.
5. Германия в центъра на Европа, София 1996 г.
Темата е разработена 2004 г.
Не съдържа таблици.
Най – новата информация е от 2003 г.
Ключови думи:
социална политика, конституционно право, промени в социалната сфера, труд и трудоустройство, принцип на солидарност, заетост на населението, безработица, професионална преориентация и обучение, адекватна социална политика