|
ВСУ “Черноризец Храбър”
УНК: Хуманитарни науки и изкуства
Програма: История и европеистика
КУРСОВА РАБОТА
По Съвременна история - ІІ част
На тема:
САЩ след Втората световна война
Специалност: История
Специализация: Културен туризъм
Варна, 2007 г.
Съдържание:
1. САЩ - победител във Втората световна война 3
2. Световната икономика след войната 3
3. Планът “Маршал” - 1947 г. 5
Шестте изпълнени с трагизъм и героизъм години на Втората световна война представляват особен период от съвременната история на човечеството, феноменално явление, валякът на което прегазва хиляди километри разстояние в Европа, Азия, Северна Африка и Световния океан. Тя оставя в паметта на поколенията жестоки битки, милиони жертви, безброй примери на себеотрицание в жертвоготовност и изпълнен с невероятни усилия обет за победа над варварството и въоръжения експанзионизъм.
Съединените американски щати са победител във войната с мощна икономика, която произвежда 62 процента от световното промишлено производство по време на войната и непосредствено след нея, и 54.6 процента през 1948 г. Това създава значителни предимства за САЩ пред останалите индустриални държави. Всички партньори и конкуренти на Щатите притежават значително по-малки производствени, пазарни и инвестиционни възможности.
Предимствата на САЩ са значителни. Те притежават огромен военен потенциал, включително стратегическа авиация и най-големия военноморски флот, който контролира едностранно Световния океан. САЩ разполагат със значителни златни резерви, които се увеличават след войната чрез постъпването на европейско злато, с което, взелите заеми от САЩ държави изплащат своите задължения.
…………………………………..
Към плана "Маршал" се присъединяват шестнадесет европейски държави, от които се създава Организацията за европейско сътрудничество (ОЕИС) в 1948 г., когато се създава и първият модел на икономически съюз БЕНЕЛЮКС. През 1949 г. организацията прераства в ОИСР (Организация за икономическо сътрудничество и развитие), а с инициативите на Жан Моне и Робер Шуман и създаването на ЕОВС (Европейска общност за въглища и стомана), се стига и до подписването на Парижкия договор между Франция, Федерална Република Германия, Италия и БЕНЕЛЮКС, с който се слага началото на Европейската икономическа общност (ЕИО) и в следващите десетилетия се изграждат основите на Европейския съюз (ЕС).
Планът влиза в сила през 1948 г. От 1948 до 1951 г. САЩ отпускат безвъзмездно повече от 17 млрд. долара. Резултатите са, бързото възстановяване не само на участниците в плана, но и на редица други държави в Европа и други части на света.
Темата е изготвена 2007 г.
Темата не съдържа таблици, графики, картинки.
Ключови думи:
САЩ, Втора световна война, световната икономика след войната, план “Маршал”, БЕНЕЛЮКС, ЕОВС, ОЕИС, рузвелтова политика, Хари Труман