|
Университет за национално и световно стопанство
КУРСОВА РАБОТА
На тема:
Икономическо сравнение на Европейската и Руска икономика. Общ преглед
София, 2007 г.
Съдържание:
2. Икономическа политика на ЕС 3
3. Икономическо-политическата практика от 80-те години 5
4. Икономическа политика през 90-те години: концепция, проблеми и очаквания. 6
5. Икономическата политика на ЕС и Русия. 8
6. Нови тенденции в икономическата сфера. 10
7. Приоритетни проекти на Русия 13
……………………………….
Последните години се отличават със забележима активност на руското ръководство за консолидация на постсъветското пространство както в политическата, така и в икономическата сфера. Русия пое значителни икономически разходи, свързани с новия ред на събиране на ДДС и опрощаване задълженията на редица страни. От друга страна, резултатите от последните избори в страните от Общността на независимите държави (ОНД) породиха нова вълна от песимизъм по отношение перспективите на интеграционните процеси с участието на Русия. В най-близко бъдеще държавите от ОНД могат да избират между два основни сценария на развитие: или в ролята на придатъци (периферии) на по-мощните центрове на икономическа сила, преди всичко ЕС и Китай, или като самостоятелно ядро на икономическа мощ в световния икономически процес.
………………………….
До окончателния и напълно вероятен „развод” остава малко - достатъчно е да се ликвидират прилаганите във взаимната търговия преференции, да се въведе визов режим за взаимните пътувания на гражданите и да се ликвидира ОНД като организация. Разединението в икономическата сфера несъмнено е достигнало своите предели. Това може сериозно да влоши условията на икономическото развитие и укрепването на регионалната безопасност.
По-нататъшното развитие и на държавността, и на икономическите преобразувания, вече не може да се осъществява без качествено усъвършенствуване и развитие на националните стопанства. На първо място изпъкват не задачите за „системно реформиране”, а задачите за икономическо развитие и растеж. От успешното решение именно на тези задачи до голяма степен ще се определят и перспективите за трансформиране на новите независими държави по пътя към формиране на ефективна демокрация и в крайна сметка - по-нататъшната съдба на самите тези държави.
…………………………………….
В областта на двустранното сътрудничество най-важни партньори на Русия, необединени с нея в многостранни организации, изхождайки от икономическия, ресурсния и технологичния потенциал, са: Азербайджан, Узбекистан и Тюркменистан. В случай че Украйна се откаже от интеграционните сценарии, отношенията с нея също трябва да се изграждат на основата на политиката за засилване на взаимодействието. При това специално значение ще имат сътрудничеството с Украйна - за развитие на общите процеси на консолидация в Общността, а с Тюркменистан - за осигуряване на стабилно снабдяване на държавите от ОНД с природен газ.
С всички тези партньори трябва да се активизира сътрудничеството и в двустранните форми, и в рамките на общите за ОНД проекти. Особено значение има развитието на сътрудничеството с Азербайджан, Узбекистан и Тюркменистан в съвместните нефтени и газови проекти (добив, преработка на суровините, транспортиране, включително експорт). Сключените с тези страни през последно време дългосрочни суровинни и транзитни съглашения създават добра база за засилване на руското икономическо влияние в тях. С Украйна преди всичко са перспективни двустранните проекти в машиностроенето и високите технологии (ракетостроене, авиация, турбостроене, военна техника и др.).
…………………….
Темата е изготвена 2007 г.
Темата не съдържа таблици, графики, картинки.
Ключови думи:
икономическа политика на Европейския съюз, ЕАСТ, ЕИО, цени, безработица, БВП, ОНД, Кохезионен фонд, финансова политика, промишленост