|
Варненски свободен университет
КУРСОВА РАБОТА
По Български църкви и манастири
На тема:
Архитектура на българската възрожденска църква – етапи на развитие
Специалност: История
Варна, 2008 г.
Съдържание:
2. Църковна архитектура на Възраждането
3. Архитектура на възрожденската църква – етапи на развитие
3.1. Първи етап на Възрожденската църковна архитектура
3.2. Втори етап на църковната архитектура през епохата на Възраждането
3.3. Трети етап на възрожденската църковна архитектура
………………………………….
Признаването на независимостта на Българската църква бележи нов етап в развитието на храмовата българска архитектура. Ръководителите на църквата, които са високо просветени духовници, много бързо осъзнават, че бъдещето ще донесе сливане на църковното и държавното духовно начало и архитектурата на храмовете трябва да изрази това чрез своя език, създавайки църковни сгради с един или няколко купола, въплъщавайки в тях осветената от традицията идея за връзката между божествената и царската власт, която се възражда от усещането за близостта на свободното българско царство. Църквите стават по-компактни като обем, във вътрешните им пространства се очертават зони за различни по обществено положение люде, в архитектурата и художествената украса се търси подчертана представителност.
Обществената роля на религията определя характера на църковното строителство. През Възраждането църквата и нейният двор се превръщат в свободна обществена територия на селището. В църковния двор се изгражда училището, църковната приемна и отделно помещение, в което заседават сдружението на еснафите, църковното настоятелство и членовете на селищното самоуправление. През десетилетията след средата на ХІХ век църквите се строят в центъра на селищата. Те стават градообразуващ елемент и демонстрират ясно българското начало в техния икономически, социален и културен живот.
Развитието на църковното строителство през възрожденската епоха преминава през три основни етапа.
………………………………………
Отличителен белег на всички тези църкви е това, че те са строени на мястото на по-стари сгради, части от които остават включени в новата църква. По такъв начин те не само възприемат традицията, но я и продължават в най-буквален смисъл – старото строителство остава символично и реално вплетено в новото.
Съществена част от вътрешното пространствено оформление на трикорабните възрожденски псевдобазилики са дърворезбените иконостаси – тук те вече са основен композиционен елемент от пространството на наоса, а не просто негова декорация.
…………………………………….
През същия този период започва и протича първият (основополагащ) етап на българското църковно-национално движение. На повсеместната, всенародна борба за самостоятелна българска църква като обществено-религиозна институция съответства и активното всенародно участие в изграждането на нейните сгради – явление също от определящ характер.
Само между 1831 и 1840 г. са построени над 40 селищни църкви. Нерядко се случва в една и съща година, а често и в едно и също селище да се строят едновременно няколко черкви.
Към най-забележителните образци от този период са църквите: „Св. Димитър” в Пловдив (1830), „Св. Димитър” в Пещера и „Св. Димитър” в Сливен (1831), „Св. Св. Константин и Елена” и „Св. Неделя” в Пловдив (1832), „Св. Илия” в Севлиево (1834), „Св. Никола” в Сливен (1834-1836), „Св. Св. Петър и Павел” в Котел (1834-1839), „Св. Троица” в Банско и „Св. Богородица” в Троянския манастир (1835), „Св. София” в Сливен (1836), „Св. Богородица” в Пазарджик и „Успение Богородично” в Елена (1837), „Св. Николай” в Копривщица (1842), „Св. Богородица” в Търново (1844), „Св. Св. Петър и Павел” в Сопот (1846), „Св. Никола” в Карлово (1847), „Св. Богородица” в Карлово и „Св. Георги” в Асеновград (1848) и др.
………………………………………
1. Русев, И., Български възрожденски църкви и манастири (кратък лекционен курс и семинариум). Варна, 2000 г.
2. Коева, М., Въведение в архитектурната теория и история, , изд. Литернет, 2003.
3. Коева, М., и др. Православни храмове по българските земи. ХV - средата на ХХ в. С., 2003.
4. http://bg.wikipedia.org/wiki/Архитектура
5. http://www.nasamnatam.com/index.php?m=mustsee&id=160
6. http://www.beautybg.com/bg/view/information/166/Черква+СвТроица++Банско.html
Темата е изготвена 2008 г.
Темата не съдържа таблици, графики, картинки.
Ключови думи:
етапи на църковната архитектура, възрожденска архитектура, трикорабна псевдобазилика, еднокорабна псевдобазилика, Никола Фичев, камбанария, олтар, Дебърска художествена школа, апсида, емпория, притвор, нартика