|
КУРСОВА РАБОТА
На тема:
Разположение на българските политически партии по оста „дясно” – „ляво”
Специалност: Политология
2009 г.
Съдържание:
1. Корени и съдържание на „дясно”, „център”, „ляво”
2. „Десни” и „леви” идеи в България
2.1. „Леви” партии в България. БСП
2.2. „Десни” партии в България. СДС и ДСБ
…………………………….
Според традиционното разбиране за „дясно“, то е носител на консервативен дух и традиционни ценности, включително идеята за нацията, разбирана чрез апотеоза на нейното величие. В социален план „дясното“ определено изразява интересите на богатите, които се виждат като квинтесенция на предприемчивост и съзидателен труд.
Съответно „центърът“ е с претенциите да бъде волният дух, т.е. либерализма, погледнат от кулата на историята на онова „трето съсловие, което се опълчва срещу косността на феодализма и неговите ограждения пред социалната мобилност на активната и динамична обществена личност. В този смисъл той има амбицията да бъде ако не прогресивен, то поне „прогресистки“, т.е. носител е на движение във вярна обществена посока. В социален смисъл центризмът се опира на т.нар. „средни слоеве“, т.е. служещи, интелектуалци, свободни професии и т.н.
………………………………….
Увлечена от желанието си да изглежда по европейски, БСП започна да излъчва предимно десни послания. С това тя като че ли загърби традиционно мислещите социалисти и комунисти, което доведе до очертаване две крила (дясно и ляво) в БСП. Изводът, който се налага е, че БСП не е двойствена, а е многопланова и доста гъвкава по отношение на политическото си говорене. Съществува обаче сериозен проблем в изработването на имидж на тази партия. И той се крие в липсата на усещане за мяра при подкрепата на своите или атаката срещу “врага”.
……………………………………
Прагматичността взема връх над ценностното говорене за ляво и дясно, комунизъм и антикомунизъм, което поставя сериозни въпроси пред политиката на представените в парламента основни десни партии – ДСБ и СДС. Убедителното съчетаване на ценностно говорене, типично за ДСБ и прагматичното търсене на по-бърз път към властта СДС е трудна задача, за което се иска професионално изработване на послания и политическо поведение. Задачата обаче не би била неразрешима ако и десните лидери не страдаха от описаното по-горе „заболяване”. Изграждането на система за изработване на политики и послания, както и предаването им чрез политическите говорители, което не се свежда просто до буквосъчетанието PR, е начина за разрешаване на проблема. Това не би изглеждало нереалистично ако се забелязваха сигнали за осъзнаване на подобна потребност.
…………………………….
1. Кандимиров, В., „Теория на дясното”, 2005, Media Times Review (http://www.mediatimesreview.com/june05/RightTheory.php).
2. „Неолиберализъм, пост-марксизъм и социал-дарвинизъм”, 2009, http://credo.superhosting.bg/~commuorg/index.php?option=com_content&task=view&id=21&Itemid=10).
3. Методиев, К., „Бойко Борисов е в образа на хайдутин, спасяващ селото”, 2006, Obshtestvo.net (http://www.obshtestvo.net/content/view/95/3/).
4. Иво Марков, “Лявото и дясното на кръстопът”, в. Земя.
Темата е изготвена 2009 г.
Темата не съдържа таблици, графики, картинки.
Ключови думи:
десни и леви политически идеи, политически център, БСП, СДС, ДСБ, ГЕРБ, Бойко Борисов