|
ВСУ “ЧЕРНОРИЗЕЦ ХРАБЪР”
КУРСОВА РАБОТА
По Национална сигурност
На тема:
Ресурси и средства на националната сигурност.
Военна мощ и силови средства.
Спец. ЗНС
Варна, 2006
Съдържание:
2. Ресурси и средства на националната сигурност. 4
3. Военна мощ и силови средства. 8
“Национална сигурност” е състояние на обществото и държавата, при което са защитени основните права и свободи на гражданите, териториалната цялост, независимостта и суверенитетът на страната и е гарантирано демократичното функциониране на държавата и гражданските институции, в резултат на което нацията запазва и увеличава своето благосъстояние и се развива.
………………………………………….
Съобразно Конституцията на Република България отговорности за националната сигурност на страната имат Президентът, Народното събрание и Министерският съвет. Президентът възглавява Консултативния съвет за национална сигурност, чийто статут е определен със закон. Народното събрание осъществява законодателното изграждане на системата за национална сигурност. Чрез своята постоянна Комисия по национална сигурност контролира изпълнителната власт и специалните органи на сигурността относно законосъобразност и ефективност на действията им и ефективно използване на ресурсите, оценява политически опасностите. Чрез своята постоянна Комисия по външна и интеграционна политика контролира изпълнителната власт в областта на външните аспекти на националната сигурност. Министерският съвет на основата на тази концепция и в изпълнение на възложените му от Конституцията на Република България отговорности в областта на сигурността с доклад пред Народното събрание ежегодно посочва рисковете за страната и дава оценка за степента на защита на националните интереси. Министерският съвет разпределя ресурсите на страната за повишаване степента на защита на националните интереси. Министерствата и ведомствата в рамките на своята компетентност разработват и реализират стратегии и програми за най-ефективно използване на политическите, военните и икономическите ресурси на страната. В изпълнение на функциите си Министерският съвет се подпомага от Съвет по сигурността в състав: министър-председателя, министъра на външните работи, министъра на отбраната, министъра на вътрешните работи, техни заместник-министри, началника на Генералния щаб на Българската армия и ръководителите на разузнавателните и контраразузнавателните служби. Президентът лично или чрез свои представители може винаги да участва в работата на съвета и по всяко време да изисква от него информация.
……………………………………
Сегашното състояние на въоръжените сили и на Българската армия в частност, изключва всякаква възможност те да изпълнят или да изпълняват своите конституционни задължения. Провежданата военна политика не притежава национални черти и не работи в интерес на българската нация.
1. Конституция на РБ, Обнародвана, ДВ, бр. 56 от 13 юли 1991 г.
2. Thomas, T., Deterring Information Warfare: A New Strategic Challenge," Parameters 26, 4 (Winter 1996-97), 81-91.
3. Thomas, T., "Dialectical versus Empirical Thinking: Key Elements in the Russian Approach to Information Warfare," Slavic Military Studies (forthcoming).
4. www1.parliament.bg/kns/
6. http://www.expert-bdd.com/statiq.php?id=59: “За нова българска военна политика”, Проф. Евгений Гиндев
Темата е изготвена 2006 г.
Темата няма таблици, графики и картинки.
Ключови думи:
национална сигурност, конституция, президент, военна мощ, силови средства, военна политика, въоръжени сили, армия, заплаха, риск, нестабилност, нация, държава