|
ВСУ “ЧЕРНОРИЗЕЦ ХРАБЪР”
КУРСОВА РАБОТА
По Oснови по анализ на сигурността
На тема:
Същност на информацията. Социални измерения.
Специалност: Защита на националната сигурност
Варна, 2006
Съдържание:
2. Количествени и качествени характеристики на информацията 5
2.1. Количествена оценка на информацията 6
2.2. Качествена оценка на информацията 7
3. Класификация за сигурност на информацията 7
4. Отклонения на информацията. Дезинформация. 8
5. Класификация на информационните дейности 10
Теорията на информацията е една от развиващите се области на съвременната наука, която намира широко приложение във физиката, химията, биологията, икономиката, философията и др. Независимо от нейното използване в различни области на знанието все още понятието информация няма точно определение.
Информацията е суровината, горивото на съвременната делова активност. Тя е първостепенен производствен ресурс, причислявана е към "петте основни ресурси, необходими за осъществяване на стопанското управление - машини, материали, финанси, труд и информация".
Терминът "информация" произхожда от латинската дума "informatio", което означава "изобразявам", "формирам"- съобщение, което осведомява за някое положение, за някаква дейност.
Нарастващата роля на информацията във всички сфери на човешката дейност изменя облика на съвременното общество и го превръща в “информационно общество”.
Основната тенденция, която характеризира това общество е високият относителен дял и постоянното нарастване на заетите в информационната сфера, т.е. увеличава се броят на хората с “бели якички”, които се занимават със събиране, обработване и предаване на информация, както и със създаването на средства за тази цел. Коренно се променя съотношението между заетите в производството - селско стопанство и промишленост и заетите в информационната дейност.
По своята същност информацията представлява сведения, знания, данни за околната среда и протичащите в нея процеси, които се възприемат, съхраняват и използват от биологични, социални, технически и други системи в процеса на тяхното функциониране в съответствие с определена цел. Предаването на информация изисква материален носител и енергия, но тя не е нито вещество, нито енергия. Норберт Винер пише, че информацията е информация, а не материя и не енергия. Той я разглежда като отрицание на ентропията. Шенън вижда в информацията свръзката, отношението, комуникацията, Ешби я определя като ограничение на многообразието. Информацията носи сведения, премахва неопределеността по отношение на даден обект или събитие.
…………………………………….
Количествената оценка на информацията се осъществява с помощта на статистическия подход към информацията, с използването на понятието ентропия и математическия апарат на теорията на вероятностите.
Ентропията в теорията на информацията се разглежда изобщо като неподреденост на дадена система, като безредно движение, въз основа на което се поддържа равновесното състояние на макросистемата. Величината на нарастването на информацията е равностойно на намаляването на ентропията и обратно. Колкото е повече информацията в системата, толкова тя е по-определена и организирана. Информацията представлява мярка за организираността на една система.
За измерване на количеството информация най-често се приема мерната единица бит (binary digit) - двоичен знак. Един бит ентропия има една система, която разполага с две равновероятностни състояния. Колкото по-малка е вероятността да настъпи дадено събитие, толкова по-голямо количество информация носи съобщението за това събитие. Колкото повече изходи има дадено събитие, толкова по-голяма е неопределеността, нейната "неочакваност".
……………………………
Националната система за сигурност е система от органи, осъществяващи националната политика за сигурност. Тя е построена и функционира в съответствие с изискванията на Конституцията и законите на страната и отразява политическата воля на обществото за гарантиране суверенитета, независимостта и териториалната цялост на държавата и защита на основните права и свободи на гражданите. Системата за сигурност по своята същност, е информационна система, която използва съвременните технологии за извличане, предаване, съхранение, организация, обработка, разпространение и представяне на информация и знание. Сигурността се гарантира чрез изграждане на еволюционно развиваща се информационна среда, в която се анализират всички фактори и се осигурява възможност за вземане на рационални решения. Разработката и използването на информационната среда за управление на сигурността изисква ясна информационна стратегия, модел на нейния жизнен цикъл и осигуряването му, съгласувани с общата концепция за сигурност и развитие на страната.
Темата е изготвена: 2006 г.
Темата съдържа две схеми.
Ключови думи:
информация, социална информация, информационна сигурност, информационни дейности, класифицирана информация, отклонение, дезинформация, достоверност, конфиденциалност, достъпност