|
Национален военен университет “Васил Левски”
По Управление на кризи
На тема: Действия при управление на кризи
2007 г.
Съдържание:
1. ФОРМИ И МЕТОДИ ЗА ДЕЙСТВИЕ ПРИ ПРОВЕЖДАНЕ НА КРИЗИСНИ ОПЕРАЦИИ 4
1.1.Форми и методи за действие при външнополитически кризи 5
1.2.Форми и методи за действие при кризи от вътрешнополитически характер 7
1.2.2. Организиране и провеждане на специални и неотложни аварийно-възстановителни работи (СНАВР) 10
2. ОРГАНИЗАЦИЯ НА ВИДОВЕТЕ ОСИГУРЯВАНИЯ ПРИ БЕДСТВИЯ 12
Управлението на кризи става все по-наукоемко и сложно, тъй като се увеличават обемът на информация и изискванията към по-универсална изследователска подготовка на лидера и екипа по управлението на кризи. В тази подготовка се включват изобретателството, използването на различни открития, нови начини, подходи и методи. Определящо е и умението да се прилагат такива качества на мисълта и познанието като широкообхватност, логическа последователност, системност, пълнота самокритичност, бързина при проверката на решенията и ефективност на знанията и опита, точно и своевременно взаимодействие с други организации, специалисти, съвършена адаптивност към повишените изисквания за издръжливост и работа в екстремални условия.
Целта на управлението на криза е да се постави еволюцията на кризисния процес под контрол. Системата на информация, необходима за познавателното управление, осигурява данни за обстановката, възможни решения и варианти на избор за действия, които трябва да се предприемат. Извършва се координация на разузнавателната дейност и се координира подготовката за взаимодействие при разрешаването и задълбочаването на кризата.
............................................................
Провеждането на кризисните операции се извършва на основата на прилагането на определени принципи, от които се ръководят силите и средствата. Основните от тях са:
Характерно за кризисните операции е, че те трябва да са съобразени с вътрешното и международното право.
Методите за действие при кризи зависят от условията на обстановката и включват редът за използване на силите и средствата при решаването на задачата.
Управлението на кризите трябва да отчита не само условията, при които те са възникнали, но и тяхното естество, обхват, цели и последствия. Необходимо е да се оцени поведението на страните и да се съобразят следващите действия с елементите на тази оценка. В зависимост от фазите на кризата, нейното управление може да има превантивен, перспективен или силов характер, като главната цел остава ограничаването на последствията и разрешаването й.
...............................................................
1.2.2. Организиране и провеждане на специални и неотложни аварийно-възстановителни работи (СНАВР)
За провеждане на СНАВР се създава групировка на силите и средствата. Групировката от сили трябва да отговаря на замисъла на предстоящите действия и да осигурява: своевременно изнасяне, раз връщане и въвеждане в зоната на бедствено положение (огнище на поражение - ОП); непрекъснато водене на специални и неотложни аварийно-възстановителни работи (СНАВР) при най-пълно използване на възможностите на силите; нарастване на усилията и осигуряване на възможности за маньовър; удобство в управлението; поддържане на непрекъснато взаимодействие; спазване на мерките за безопасност и др.
Групировката за СНАВР по принцип включва разузнавателни подразделения, отряд за осигуряване на движението, един-два ешелона и резерв, отряди (команди, поделения) за междинно тилово осигуряване.
Основните задачи на отделните елементи на групировката от сили са няколко.
Разузнавателните подразделения разузнават маршрутите за изнасяне към зоната на бедствено положение (ОП); определят размерите, характера, степента и последиците от разрушенията, степента на радиация, вида на отровните вещества, местата, размерите и посоката на разпространение на пожарите, наводненията, заразените райони; откриват затрупани (поразени) хора; водят дозиметричен контрол; докладват данните от разузнаването.
.................................................................
Опитът показва, че бедствията предизвикват сериозни нарушения на психическото състояние на населението, включително и сред ръководния състав, което често води до неадекватни действия и поведения и се отразява на организирането и провеждането на спасителните работи. Това налага да се усъвършенстват формите за повишаване на морално-психическата устойчивост на населението за управление на неговото поведение в критични ситуации. Цялостната дейност в това отношение по места се ръководи от местната и държавна администрация и от всички средства за масова информация. Във войсковите поделения тази дейност е под ръководството на съответните командири. Важно условие за овладяването на психическата обстановка в критична ситуация е получаването на своевременна и достоверна информация и провеждането на широка разяснителна кампания.
За организиране на осигуряването от съществено значение е познаването на характера на бедствието.
......................................................................
................................................................
Темата е писана 2007 г.
Ключови думи:
действия при управление на кризи, форми и методи за действие при кризисни ситуации, външно- и вътрешнополитически кризи, организиране и провеждане на специални и неотложни аварийно-възстановителни работи (СНАВР), видове осигурявания