|
Национален Военен Университет “Васил Левски”
КУРСОВА РАБОТА
По Управление на кризи
На тема:
Земетресения
2007 г.
2. Земетресение - определение ,обща характеристика 4
3. Характеристика на пораженията при земетресения 8
4. Задължения на длъжностните лица 9
4.1. Оповестяване и привеждане в готовност. 9
4.2. Организация и провеждане на спасителни дейности. 10
4.3. Управление, осигуряване на мероприятия. 10
4.4. Инженерно осигуряване. 11
4.5. Химическо осигуряване. 11
4.6. Противопожарно осигуряване. 11
4.7. Осигуряване на обществен ред и сигурност. 11
4.8. Медицинско осигуряване 12
4.9. Организация на първа долекарска помощ: 12
4.10. Транспортно осигуряване: 13
5. Държавна политика за защита на населението при земетресение 13
6. Оказване на Първа долекарска помощ 17
7. Правила за поведение при земетресение 18
8. Някои от най-силните земетресения, назад в годините /исторически преглед/ 19
Земетресението е природно явление, породено от внезапното и бързо разрушаване на част от земната кора. Съпроводено е с появата на сеизмични вълни, пораждащи трептения в земните пластове и повърхност. Настъпва като следствие от натрупване на напрежение и деформации в земната кора. Областта на разрушенията се нарича огнище на земетресението. Началната точка, намираща се под земята в огнището, се нарича хипоцентър. Проекцията на хипоцентъра на земната повърхност се нарича епицентър. Земетресенията се изучават от сеизмологията. По своя произход земетресенията се делят на тектонски и вулканични. По дълбочина на хипоцентъра се делят на плитки (до 100 км), междинни (100-300 км) и дълбоки земетресения (300-700 км). Най разрушителни са плитките тектонски земетресения. Земетресението е естествено възникнало колебателно движение, което предизвиква разтърсване на земната кора, изразяващо се в нарушаване на непрекъснатостта на земните пластове. То е природно бедствие, което не може да бъде предотвратено и предсказано. Неговата продължителност не е голяма, но последствията са тежки. Киноцентърът или фокусът на земетресението е точката в зоната, в която започва процесът на разрушаване. Точката на повърхността на земята, непосредствено над киноцентъра, се нарича епицентър или това е проекцията на киноцентъра върху земята.
……………………………………….
Целта на инженерното осигуряване е да се създаде условие за провеждане на спасителни и аварийни дейности в района на бедствието. Задачите на инженерното осигуряване са разкриване на затрупани хора и тяхното извличане от района на бедствието, укрепване на конструкции, осигуряване на ел. енергия и вода.
По данни на инженерното осигуряване и разузнаване ще се определи характера и степента на разрушенията на сградите и съоръженията.
……………………………………..
Министерството на държавната политика при бедствия и аварии е основната единица, която е ангажирана със защита на населението.
Съществуват редица програми и наредби, които определят дейностите на държавните органи за защита на населението.
С инструкция № 2 от 18.07.2007 г. за реда за осъществяване на операции по издирване и спасяване от Главна дирекция "Национална служба "Гражданска защита" се урежда редът за осъществяване на операции по издирване и спасяване от Главна дирекция "Национална служба "Гражданска защита" и дирекциите "Гражданска защита" в областите.
Според чл. 2 на акта, операциите по издирване и спасяване са операции, при които се използват сили и средства за откриване местонахождението на хора, попаднали в бедствено положение, и за извеждането им на безопасно място или в лечебно заведение.
……………………………….
Едно от най-силните земетресения в Европа е било по-нашите земи през април 1904 год. в долината на река Струма. Неговия магнитуд е бил 7,8. Двайсет минути преди основният трус е имало форшок с магнитуд 7,4. Селата Крупник и Симитли са били съборени до основи. Големи разрушения има в градовете Джумая, Банско и Разлог, подробни сведения за жертвите и разрушенията в района на епицентъра - Кресненското дефиле, няма тъй като по онова време тези Български земи все още са били в пределите на Турската империя.
През юни 1913 г. земетресение с епицентър около Горна Оряховица. Магнитута на това земетресение е оценен на около 7.0, а интензивността в епицентралната област достига Х степен.
Използвана литература:
Темата е изготвена 2007 г.
Темата съдържа таблици, графики, картинки.
Ключови думи:
кризи и бедствия, земетресение, поражения при земетресение, спасителни дейности, инженерно осигуряване, химическо осигуряване, противопожарно осигуряване, обществен ред, медицинско осигуряване, първа долекарска помощ, транспортно осигуряване, поведение при земетресение