|
Факултет "Икономика на инфраструктурата"
Катедра "Национална и регионална сигурност"
Специалност "Икономика на отбраната и сигурността"
Курсова работа
на тема:
Избор на бронежилетки за българската армия
Дисциплина:"Маркетинг и търговия с военна и специална продукция"
2006 г.
София
СЪДЪРЖАНИЕ
2. Дефиниране на целта и посочване на критериите и алтернативите
3. Определяне на индивидуалните предпочитания
4.Сравняване на алтернативите по критерия К 1
5. Сравняване на алтернативите по критерия К 2
6. Сравняване на алтернативите по критерия К 3
7. Избиране на най – добрата оферта
На 04.03.2005 г. бе дадена осмата жертва от българския контингент в Ирак. Тогава редник Гърди Христов Гърдев загина от американски огън в Дивания.
Почти всички водещи световни информационни агенции, както и лично министърът на отбраната Николай Свинаров потвърдиха версията, че убитият в Ирак редник Гърди Гърдев е станал жертва на приятелски огън.
Този случай за пореден път извежда на преден план проблемите с организацията на армията ни и за лошото оборудване на войниците ни. Тези проблеми по своята същност са твърде сериозни, защото недооценяването им е предпоставка за рискуването на живота на военнослужещите.
Когато търсим алтернативи за това, как да бъдат избегнати други подобни инциденти като този с редник Гърдев, предно е да се запита какви са вероятните причини, довели до неговата смърт. Анализът на данните от предварителното проучване на случая спомага обособяването на вероятните причини в три отделни групи:
- липсата на добра координация на коалиционните партньори по веригата “корпус - дивизия - бригади”;
- липсата на обозначителни знаци върху българския патрул, които биха попречили на американските войници да открият огън по нашите в тъмнината, без да знаят по какво стрелят;
- слабото оборудване на контингента.
В настоящата разработка ще бъде отделено голямо внимание на третата причина и по-конкретно на некачествените бронежилетки, с които разполага българският батальон в Ирак. Факт е, че офицерски кандидат Гърди Гърдев е бил с бронежилетка, но куршумите са проникнали в тялото през нея или пък през незащитените от нея места.
......................................................................
Основната цел на настоящия анализ е да се избере най – добрата оферта, която в оптимална степен да съответства на нуждите на българската армия от качествени бронежилетки.
Определянето на целта на анализа непременно е свързано и с предлагането на критерии за оценка на всяка предложена алтернатива. В настоящия анализ ще се опитаме да открием коя алтернатива в най-голяма степен отговаря на поставените критерии, а именно:
Ø К 1: защитна площ, която осигурява бронежилетката;
Ø К 2: тегло на бронежилетката;
Ø К 3: цена на бронежилетката.
Преди да се пристъпи към същинската част на анализа е редно да се запознаем подробно с подходящите алтернативи:
Алтернатива 1: Първата предложена алтернатива е бронежилетката на шведската фирма "Суидиш Боди Армър". Като цяло тази компания произвежда едни от най-леките и качествени бронежилетки в света. Нейната стандартна бронежилетка от клас IV по стандартите на NIJ 0101.04 тежи едва 5,7 кг. Скъпа е, но си заслужава цената - 2400 лв. Най-леките допълнителни бронеплочи, осигуряващи по-голяма защита тежат по 1,35 кг. Шведската бронежилетка предоставя защитна площ от 0,8 кв.м. Тя осигурява комплексна мултифункционална защита от куршуми, хладно оръжие и осколки. Съчетава ниско тегло при висока комплексна балистична защита.
.............................................................................
Най – добрата оферта за постигането на набелязаната цел е алтернатива А 2, а именно компанията "Боди Армър" от САЩ. Нейният модел бронежилетки Interceptor се славят като много качествени и надеждни. Изработени са от Кевлар, като теглото им е 6 кг. Нивото на защита от куршуми е клас IV по стандартите на NIJ 0101.04. Interceptor осигурява защитна площ 0,95 кв. м при тегло от 6 кг. Цената й е 3200 лв.
.......................................................................
4. www.md.government.bg/bg/indexg.html
Темата е изготвена 2006 г.
Съдържа 41 таблици и множество изчисления.
Информацията е от 2006 г.
Ключови думи:
бронежилетка, българска армия, български контингент в Ирак, организация на армията, оборудване на войсковите единици, бронеплочи, кевлар, автоматичен откос