|
Казус
по
“МЕЖДУНАРОДНО ФИРМЕНО СЪТРУДНИЧЕСТВО”
01.2006 г.
Съдържание:
4. Основни форми и методи за осъществяване на преки задгранични инвестиции - 5 -
4.2. Смесено дружество (Joint Venture) - 5 -
4.5. Инвестиция на зелено - 7 -
5. Основни предимства и рискове на посочените методи и форми на задгранично инвестиране - 8 -
6. Преки чужди инвестиции в България - развитие и форми на осъществяване - 10 -
6.2. Опит на България в привличането на ПЧИ - 12 -
7. Критичен анализ и оценка на данните - 13 -
9. Условия, които инвеститорите биха искали да намерят в България - 14 -
10.1. Германия - www.focus-news.net - 18 -
10.2. Холандия - www.cash.bg - 19 -
12. Използвана литература - 24 -
1 ЗАДАНИЕ ЗА КАЗУСА
Запознайте се с достъпната специализирана информация по проблемите на методите и формите за осъществяване на преки производствени инвестиции на чужда територия, като използвате източници, посочени в web-site на магистратурата (раздела за международен бизнес), друга литература, ползвана по ваш избор и преценка и интернет. На тази основа направете анализ и оценка на:
Същност и тенденции в развитието на международното движение на капитали с производствено предназначение
Основни форми и методи за осъществяване на преки задгранични инвестиции
Основни предимства и рискове на посочените от вас методи и форми на задгранично инвестиране
Преки чужди инвестиции в България - развитие и форми на осъществяване
Критичен анализ и оценка на данните
Оценка за ефекта от участието на преки чужди инвестиции за развитието на българската икономика, подкрепена с примери
При изготвянето на този казус, който е с основна цел изследването на форми и методи за чуждестранните инвестиции, и по-точно преките, е използвана информация от различни и многобройни източници.
Някои от тях са учебници и книги по темата, други са статии от вестници и списания, а трети са web-site в Интернет.
В разгледаните видове форми и методи на преки инвестиции при някои по-ясно, а при други по подразбиране, се открояват техните предимства и рискове.
Освен теоретичната част са приложени примери за инвестиции, свързани с инвестиционната дейност на Германия, САЩ и Холандия у нас. Изборът на страните е обоснован с факта, че са едни от най-големите инвеститори в България. Всяка страна изтъква своите мотиви и пречки за инвестиция у нас.
Направени са критичен анализ и оценка на тези положителни и отрицателни характеристики и са изведени обобщени изводи за инвестициите в България. Изготвени са и бъдещи прогнози за развитието им.
При подготовката на този казус трудностите са основани на търсене и намиране на информация и се разделят на две:
………………..
От всичко дотук стана ясно, че една икономика на дадена страна не може да функционира нормално без чуждестранни инвестиции, които да спомогнат за вливане на капитали, ресурси, производствени мощности и ноу-хау в страната, където се инвестира.
Свободното движение на капитали е едно от условията, които определят съществуването на свободния пазар. Капиталът е обратната страна на всяка трансакция на активи и без широки възможности за трансфер на финансови средства се обезсмислят останалите мерки за либерализация. Това се потвърждава и от факта, че в глобализиращата се икономика капиталовите потоци, които стриктно следват сравнителните предимства, са все по-определящи за развитието на даден регион.
Основните форми и методи за осъществяване на преки задгранични инвестиции са : приватизация; смесено дружество; консорциум; капиталов пазар; инвестиция на зелено; допълнителна инвестиция отвън в съществуващо предприятие с чуждестранно участие и др
Всеки метод има своите предимства и недостатъци, както е посочено в частта за тях. Разбира се, не е посочено абсолютно всичко, а най-важните.
Чуждестранните инвестиции доказват своя потенциал и ползите от тях в много и различни области, включително за разкриването на повече и по-добри работни места, както и за трансфер на технологии и знания. В много страни от Централна и Източна Европа вътрешните спестявания са оскъдни и недостатъчни да поддържат нивото на инвестиции, необходимо за постигане на бърз икономически растеж. Преките чуждестранни инвестиции могат да достигнат значителен дял във формирания брутен основен капитал в страната, като повишат общия обем на инвестициите, икономическия растеж и стандарта на живот. Икономическото развитие на България през последните осем години е подчертано успешно. Ръстът на БВП е висок, макроикономическата стабилност е възстановена, а в близко бъдеще се очаква присъединяването към ЕС. В резултат на това, притокът на преки чуждестранни инвестиции, измерен на глава от населението, е сред най-високите в региона.
Съществуват редица конкурентни предимства на България, с които тя привлича чуждестранни инвестиции; сред тях са - благоприятната макроикономическа среда, предстоящото членство в ЕС, работната сила и др. Също така има и фактори, които ако се променят, няма да създават пречки или да смущават инвеститорите, сред тях са - ефективна и справедлива съдебна система, освобождаване от корупцията, прозрачност и др.
В последната част са приложени примери, които изследват преките чуждестранни инвестиции на три страни, които са едни от най-големите инвеститори в България - Германия, Холандия и САЩ.
Най-обобщеният извод, който може да се направи, е, че навсякъде по света преките чуждестранни инвестиции са от жизненоважно значение за икономиката на която и да е страна. В България проблемът е, че страната се налага да наваксва постигнатото от другите страни, тъй като пропуснатото време е било загуба на ценни финансови и производствени ресурси, на капитали и ноу-хау, също така и на опит и знания. Надеждите са че след присъединяването на страната към Европейския съюз инвеститорите ще са примамени от политическата стабилност в държавата. Всичко е относително, но прогнозите са за бум в преките чуждестранни инвестиции, което ще се отрази благоприятно на страната.
………………………
Темата е изготвена 01.2007г.
Темата съдържа графики.
Ключови думи: същност и тенденции в развитието на международното движение на капитали с производствено предназначение, основни форми и методи за осъществяване на преки задгранични инвестиции (приватизация, смесено дружество (Joint Venture), консорциум, капиталов пазар, инвестиция на зелено), критичен анализ и оценка на данните.