|
ВАРНЕНСКИ СВОБОДЕН УНИВЕРСИТЕТ
“ЧЕРНОРИЗЕЦ ХРАБЪР”
Реферат
на тема:
Същност и роля на митническия контрол
Специалност: “Митническо разузнаване и разследване”
2008
Съдържание:
1. Същност на понятията за митнически надзор и контрол
3. Членство на България в различни международни организации
В законът за митниците е дадено легално определение на понятията за митнически надзор и митнически контрол - чл.2 ал.2. Под “митнически контрол” се разбира ”извършването от митническите органи на специфични действия като проверки на стоките, на транспортни, търговски, счетоводни и други документи на физически и юридически лица, на превозни средства, на багажи и други стоки, пренасяни през държавната граница и други подобни действия за осигуряване спазването на митническото законодателство и спазването на други разпоредби, приложими за стоки под митнически надзор, както и събиране на митни сборове”.
Митническият контрол се касае до неодушевени предмети в тяхното мнозинство. Предмет на митнически контрол могат да бъдат и самите пътници, но винаги в съчетание с обекта на контрола, т.е. да се провери дали физическото лице в нарушение на митническите закони пренася недекларирани и забранени за износ стоки като използва собствената си личност. Обект на митническия контрол са действията или бездействието на физическите лица, които преминават митническата граница.
Митническият контрол се осъществява с цел да се установи правилното приложение на законодателството, а не задължително да се търсят допуснатите или съзнателно направените нарушения.
..................................................................
През 1997г. България стана член на Световната търговска организация, а през 1998 г. член на ЦЕФТА (Централноевропейско споразумение за свободна търговия), членството на България в Европейския съюз и НАТО също налага принципно нов подход на взаимодействие и сътрудничество със страните членки.
През 1998г. България подписа тригодишно споразумение с МВФ, което постави като задължително условие либерализацията на външнотърговския режим, опростяване и премахване на митническите формалности.
В ход е и стратегическия “план Шифтър”, който предвижда нова организация на гранично - пропускателния режим, нови транспортни коридори, съвременна инфраструктура и осигурени финансови средства от Световната банка и други институции.
Предвид обстоятелството, че евентуално отсъствие на международно гаранционно покритие за превозите, осъществявани на територията на страната, би имало тежки последици за търговията и транспорта, от българска страна бяха предприети спешни действия за разрешаване на проблема. Благодарение на усилията на българското правителство и лично на министъра на финансите и министъра на транспорта беше получен мандат за оттегляне на финансовите претенции.
....................................................................
Общата позиция не само възприема по-голямата част от измененията на Парламента, но и затвърждава прилагането на нововъведената процедура по регулиране с контрол.
Новите елементи, внесени от Съвета, отразяват необходимостта от адаптиране на текста към практическите и технически реалности и по-добър баланс между изискванията на митническите администрации и улесненията за търговията.
Повишаването на качеството на митническият контрол и дисциплина е една от набелязаните и предложени от Министерството на финансите мерки за борба със сивата икономика. Част от тези мерки вече се прилагат и резултатите им доказват тяхната ефективност. Реализирането на тези съществени мерки е базирано на основната цел за поддържане на макроикономическа стабилност и като неразделна част от нея борбата със сивата икономика и защитата на интересите на държавата и добросъвестните граждани.
.............................................................................
1. www.aebtri.com
2. eur-lex.europa.eu
4. www1.customs.bg
6. ”Митническо право”, проф. Кучев
7. Закон за митниците;
8. Правилник за прилагане на закона за митниците;
9. Предложение на Съвета на Европейския съюз, Люксембург, 15 октомври 2007 г
10. Пакет от мерки за борба срещу сивата икономика, Министерство на финансите, 16 май 2003 г.
Темата е разработена 2008 г.
Не съдържа таблици.
Ключови думи:
митнически контрол, Закон за митниците, митническа политика, фактически контрол, свободни зони, митнически органи, защита границите на държава, европейско законодателство