|
Нов Български университет София
Курсова работа
Предмет: Бизнесикономика
Специалност: Бизнесикономика
2007
Съдържание
Международното сътрудничество се осъществява съгласно политиката на българската държава в областта на международните отношения, приоритетите за развитие на българската култура и на основата на съществуваща правно-нормативна база. Международното сътрудничество включва в себе си:
- утвърждаване на българското присъствие и мястото на българската култура.
- изграждане на положителен имидж на България като стабилен партньор в международната културна политика и международните отношения, чрез последователно водена политика на активно развиване на отношенията в областта на културата, основаващи се на взаимно постигнати договорни отношения.
- пропагандиране достиженията на българската култура в чужбина и на чуждестранната култура у нас.
......................................................
Най-важните форми на сътрудничество са обменът на опит и методи, взаимното консултиране, съвместното обучение, обменът на специалисти и експертна документация.
Сливанията и поглъщанията са една от формите на международно фирмено сътрудничество и начин за излизане на международния пазар.
Сливанията и поглъщанията се подготвят и функционират в определена среда Тъкмо интернационализацията и глобализацията в световната икономика предопределят до голяма степен различните вълни на сливания и поглъщания.
..........................................................
В България с престуктурирането на икономиката и банковата система както и посредством приватизацията се създават все повече предпоставки за развитието на сливанията и поглъщанията, които са едно ново явление в българската практика. От особено значение за нас е сключването на успешни сделки в различните отрасли, тъй като евентуалният им провал би довел до забавяне и затрудняване на протичащите процеси в България. Според някои критици факта, че процесът на сливане и поглъщане у нас е още в зародиша си е достатъчно неблагоприятен, тъй като в едно с приватизиращите се стартират множество малки и средни фирми, т.е налице е раздробяване на икономиката и ако същия не се активизира, българският бизнес не би съответствал на световните тенденции.
...........................................
1. Данов, Г. Теория на МИО, лекционен курс, София,
2. Маринов, В. Международни икономически отношения: теория, система, политика
3. Маринов, В. Съвременни международни икономически отношения /избрани проблеми/,
4. Миркович, К. Международен икономикс.
5. Стефанов, Г. Теория на международните отношения.
6. www.albhold.com
...............................................
Темата е изготвена 2007 г.
Ключови думи:
международно сътрудничество, сливания и поглъщания, трьстово движение, престуктуриране на икономиката, "Албена” АД