|
Колеж по икономика и администрация
КУРСОВА РАБОТА
по
Банки и банково дело
на тема:
Българска Народна Банка
спец. Финанси
2008 г.
Съдържание:
І. Българска Народна Банка през годините 7
ІІ. Ролята на Българска народна банка в процеса на европейска интеграция 15
ІІІ. Българската народна банка днес 23
……………………………….
Националната банка на България определя разрешителните условия и границите на валутния контрол, търговията и операциите със злато и чуждестранна валута и ежедневния централен курс на лева спрямо водещите валути. Българската народна банка има право да осъществява редица други дейности, предвидени в Закона:
В обхвата на нейните права са включени и заемите на банките и чуждестранни институции срещу залог на злато, ценни книжа и валути. Централната банка извършва прогностично-аналитична дейност, обменя информация с останалите звена на банковата система, изготвя проекти за икономическо развитие, осъществява издателска дейност.
………………………………
В своя генезис и развитие БНБ е полигон на различни културни модели. Създадена от руски чиновници, тя е “доразвита” по белгийски, гръцки и румънски образци. По-късно на територията на БНБ се води борба на влияние между френската и английската емисионни банки. След 1947 г. БНБ е преустроена изцяло според съветския модел на “монобанката”.
Днес в обичайната картина на българската финансова история комунистическият режим присъства като икономическа аберация извън времето. Достатъчно основание за подобна представа дават както силовото му налагане, така и неоспоримата му икономическа нерационалност.
Одържавяването на кредита до средата на 40-те години е мощна и еднопосочна тенденция. Тя може отчасти да се припише на конкретни и необратими икономически обстоятелства, свързани с Депресията, но е безспорно свързана и с доминиращата “обществена” идеологическа нагласа. Така или иначе, към 1947 г. е останало твърде малко за национализиране в банковия сектор, където частният капитал вече се е свил до възможния предел.
На 27.12.1947 г. е приет закон за БНБ, който поставя развитието на банковото законодателство на коренно различна база, облягайки се на механично пренесен чужд модел. Този акт полага основите на съветизация на банковата система в страната и на централизираното планово стопанство. Законът установява ново и непознато до този момент в България правно и икономическо явление - държавният монопол върху банковото дело. По този начин се ликвидира търговското банкерство и пълнокръвното централно банково дело.
…………………………………………..
През своята дългогодишна история БНБ изминава дългия път от типична търговска банка до 1885 г., когато започва и емисионната й дейност, през период когато действа като емисионна банка (след 1922 г.), превърната след 1944 г. в централизирана организация, съсредотичила нетипични за нея дейности и превърната в банка-монополист до независима от правителството институция, която носи отговорност и се отчита за дейността си пред законодателния орган - Народното събрание. БНБ е учреждение, което притежава изключителна компетентност в управлението на парично-кредитните отношения в страната. Като единствен емисионен институт тя отговаря за поддържането на вътрешната и външната стабилност на националната парична единица. В това си качество банката създава и реализира целите на националната парична и кредитна политика.
През 1879 г. БНБ е с основен капитал 1 800 златни лева и начален резервен фонд от 200 хиляди златни лева. Състоянието на активите, капиталът и резермите й днес могат да се видят в Приложение 1.
Запазването и поддържане на ценовата стабилност е основната цел на БНБ, залегнала в стратегията й за развитие през периода 2004-2009 г.
Необратимата глобализация на световната икономика оставя все по-малък периметър на стопанския провинциализъм. Но глобализацията ще се почувства осезаемо едва когато престане да е атрибут на абстрактни и далечни пазари, и се превърне в начин на живот, твърди принципи на икономическо поведение и постижима лична перспектива пред всеки.
Темата е разработена 2008 г.
Темата съдържа графики.
Ключови думи:
Българска народна банка, икономически регулатори, Закон за БНБ, икономически и валутен съюз, свободно движение на капитали, платежни и сетълмент системи, бюджет на БНБ, организационна структура на БНБ