|
Московски държавен университет по икономика, статистика и информатика
Регионален балкански център
гр. ВАРНА
КУРСОВА РАБОТА
По дисциплина: Ценни книжа
ТЕМА: ПАЗАРЪТ НА ЦЕННИ КНИЖА
СПЕЦИАЛНОСТ: Счетоводство, анализ и одит
Октомври 2006
СЪДЪРЖАНИЕ
1.УВОД......................................................................................................................... 3
2.Същност и видове пазари на ценни книжа ...................................................... 4
3. Видове ценни книжа .......................................................................................... 11
3.1. Акция ...........................................................................................................11
3.2. Облигация ................................................................................................ 15
3.3. Преоформяща се облигация ....................................................................16
3.4. Опционна облигация ............................................................................... 17
3.5. Сертификат за участие и сертификат за право на дивидент............. 17
3.6. Залогово свидетелство.............................................................................. 18
3.7. Съкровищни бонове ..................................................................................18
3.8. Депозитни сертификати ......................................................................... 19
3.9. Свидетелства за участие в инвестиционни тръстове..........................19
3.10. Инвестиционни договори ..................................................................... 20
3.11. Банкови акцепти .................................................................................... 20
Използвана литература ....................................................................................... 21
1. УВОД
Пазарът на ценни книжа определя облика на едно национално стопанство, показва степента на активност и постиженията не само във финансовия, а и в обществения сектор. Затова той с право се нарича „барометър на икономиката”. Няма развита страна, в която да не функционира пазар на ценни книжа и с него да не се съобразяват емитентите, инвеститорите, мениджърите, дори политиците. В страните от централна и източна Европа, в които дълго време съществуваше централизирана икономика, не функционираше този основополагащ елемент на финансовата система. Демократичните промени в тези страни, включително и в България, способстваха за развитието на акционерните дружества и техните инструменти - акциите и облигациите. Емисията на финансови ефекти, предполага и наличието на пазари, където те могат свободно да се търгуват.
У нас след 1991г. започна изграждането на вторичния пазар на ценни книжа, основна форма, на който е фондовата борса. След „възраждането” на борсовото дело и възстановяване дейността на фондовата борса (закрита през 1947г.), процесът на изграждане на регулиран пазар на ценни книжа продължава.
Пазарът на ценни книжа не е обикновано тържище. Той трябва да се разглежда като система от специфично обособени пазари на дългови, дялови и дериватни инструменти, на които се среща мотивираното от потребностите търсене и предлагане на свободнипарични средства и ценни книжа. Удовлетворяването на интересите на контрагентите в сделките се осъществява с помощта на посредници, които извършват покупко-продажбите по определени правила, чрез използването на информационна техника и механизъм на търгуване. Пазарите на ценни книжа може да се класифицират по отделни признаци. С голямо практическо приложение е групирането им, според първичното придобиване и последващо търгуване с финансовите иснструменти, на : първичен и вторичен пазар на ценни книжа. Фондовата борса е основния, традиционен вторичен пазар във всяка страна.
………………….
3.10. Инвестиционни договори
Според Закона за ценните книжа, фондовите борси и инвестиционните дружества ценни книжа са и инвестиционните договори, кооито се предлагат публично. Инвестиционният договор е писмен договор, по който инвеститорът предоставя парични средства или други имуществени права на друго лице за влагане в стопанската дейност срещу обещание за доход. По смисъла на този закон публично предлагане е предложение за възмездно прехвърляне или покана за отправяне на предложение за възмездно придобиване на ценни книжа най-малко до 50 лица или до неопределен кръг лица. Това може да стане и чрез средствата за масово осведомяване. Публично предлагане е налице и в случаиате, когато в предлаганего на ценни книжа вземе участие лице, което не е инвестиционен посреднк или притежател на ценни книжа. Според тази формулировка инвестиционнитедоговори приличат донякъде на свидетелствата за участие в инвестиционни тръстове, но обхващатпо-широк кръг инвестиции.
3.11. Банкови акцепти
Това са особен вид ценни книжа, сходни с менителницата. Те се теглят срещу банка и се акцептиратот нея. Обикновено се издават в щатски долари на крупни суми и в кръгли купюри. Тези ценни книжа имат голяма ликвидност, понеже могат да се продават на фондовите борси, а също и да се сконтрат преди падежа от банката, срещу която са теглени или от друга банка. Обикновено със срокове от 60 или 90 дни. Имат широко разпространение в САЩ, където са важен инструмент на паричния пазар.
Използвана литература:
……………………….
Темата съдържа 1 таблица.
Темата е изготвена 10.2006г.
Ключови думи: същност и видове пазари на ценни книжа, видове ценни книжа - акция, облигация, преоформяща се облигация, опционна облигация, сертификат за участие и сертификат за право на дивидент, залогово свидетелство, съкровищни бонове, депозитни сертификати, банкови акцепти.