|
УНИВЕРСИТЕТ ЗА НАЦИОНАЛНО И СВЕТОВНО СТОПАНСТВО
ДИПЛОМНА РАБОТА
Разработване на инвестиционен бизнес план на Технологичен район “Далекосъобщения” - гр. Монтана
гр.София
януари 2002 г.
Съдържание
І. ТЕОРЕТИЧНА ПОСТАНОВКА НА БИЗНЕС-ПЛАН 4
1. Същност, цели и задачи на бизнес-плана 4
2. Съставни части, структура на бизнес-плана 6
Б. Описателна част /изложение/ 9
1.2. Описание на деловата идея. 10
1.3. Продукти и свързаните с тях услуги. 10
2.2. Анализ на конкуренцията 12
2.3. Маркетингова стратегия 12
3.3. Технология и методи на производство 14
3.4. Управление и собственост 14
4.3. Стратегическо планиране 16
4.4. Критични рискове и проблеми 16
4.5. Финансови данни и прогнози 16
3. Бизнес план и кредитиране 19
ВТОРА ГЛАВА I. Анализ на състоянието на ТРД гр.Монтана 23
1. Обща характеристика на ТРД-Монтана 23
3.1.Анализ на конкуренцията 28
4.Продукти и свързаните с тях услуги 30
5.Организация на дейностите в ТРД-Монтана 37
5.1.Безопасни условия на труд 37
5.2.Структура на управление 38
5.3Характеристика на структурните звена (отделите) 40
5.4. МТС-”Материално техническо снабдяване”. 41
9.Макро и Микроикономическа информация за обекта 52
9.1.Състояние на отрасъла “Далекосъобщения” в България. 52
9.2. Перспективи на отрасъла 53
9.3.Ценова политика на ТРД-Монтана 54
10.Териториално разположение на ТРД-Монтана 55
11. Характеристика на площадката 55
12.Себестойност на продукция и услуги 56
13.Бизнес прогноза на паричните потоци 58
13.1.Инвестиционен Бизнес план 58
Преходът към пазарна икономика изисква коренно преобразуване на системата на икономическите взаимоотношения в националното стопанство. Този преход се характеризира с динамични промени в стопанското законодателство, бързо изменяща се и с висока степен на неопределеност среда за функциониране на фирмите. Усложняват се връзките между тях, засилва се конкурентната борба. Възникват проблеми с осигуряването на ресурси и реализацията на продукцията.
Оцеляването и просперитета на фирмите в тези условия в голяма степен зависи от предварително начертаване на всички аспекти, от съществуването и дейността на фирмата.
Стремежът на фирмите към по-висока ефективност изисква правилна организация, далновидно управление, оптимални производствени и маркетингови структури.
Като изхождаме до казаното до тук, целта на настоящата дипломна работа е да се регулират актуалните практически въпроси на бизнес-планирането и изготвянето на стратегия във фирмата.
В съответствие с поставената цел са определени следните задачи за решаване:
Използваните източници на информация са:
Бизнес-планирането характеризира жизнеността на бъдещата или съществуващата компания, нейните производствени и финансови елементи, маркетингови възможности и стратегии, мениджърски умения и знания. Същността на планирането е в оптималното използване на ресурсите. Чрез него се постига компромис между онова, което желаем и това, което можем да направим. Планът помага на отделните личности и на предприятията да преценят в перспектива как промените в националната икономика ще се отразят върху тях.
Бизнес-планът е ръководство за развитие на фирмата в условията на пазарно стопанство. Той трябва да отговаря на по-важните въпроси, свързани с дейността на фирмата, основният от които е: каква ще бъде печалбата на фирмата след приключване на дейността? Ще има ли промяна в активите на фирмата и в каква посока ще бъде тя?
За да бъде отговорено на тези въпроси в началото на дейността е необходимо да се предвидят редица обстоятелства, които биха дали отражение върху крайния резултат. Всички проблеми трябва да се формулират, систематизират и проучат в определен порядък на базата на конкретна информация. Последният фактор, който влияе върху отговора и финансовия резултат, е способността на фирмата - дали тя е осигурена с държавен, частен или смесен капитал.
Бизнес-планът изпълнява няколко функции, в зависимост от неговото предназначение и целите, за които се изготвя. В зависимост от това, какъв елемент от фирмената дейност се счита за приоритетен, той може да има различен обхват и съдържание и в съответствие с това, да бъде разработен в различни варианти.
Бизнес-планът е основен инструмент за развитието на фирмата и осигуряване реализация на нейната мисия. В него са дефинирани срокове и крайни резултати. Този бизнес-план е деловата програма на фирмата.
Бизнес-планът е основният финансов и търговски документ. Той се изисква от кредитора и е предназначен да докаже полезността и ефективността на съществуващата фирма или новата идея, която се предлага за финансиране. Целта е да се осигурят средства. По своята форма, съдържание и обхват, бизнес-планът трябва да отговаря главно на изискванията на финансовите институции.
Бизнес-планът с инвестиционна насоченост се съставя в случаите, когато е необходимо разширение на съществуващия бизнес или навлизане в нова дейност. Той трябва да обоснове целесъобразността на инвестицията, да докаже, че проектът е обезпечен във всичките му аспекти - пазарни, суровинни и технологични.
При съставянето на бизнес-план трябва да се знае, че съдържанието и структурата му могат да се променят в зависимост от множеството фактори и на първо място от целите и предназначението, за които е съставен. Основната идея, която трябва да ни ръководи, е да отговаря на множество въпроси, свързани с дейността на фирмата и нейното развитие във времето. За тази цел в бизнес-плана трябва да се съдържат три елемента:
Направените по-горе изчисления дават увереност, че тази инвестиционна програма е една разумна програма, благодарение на която ще започнат влизат постъпления след половин година в бюджета на ТРД “Монтана” и може да се мисли за нови инвестиционни проекти.
Дипломната работа е защитена с отлична оценка, има много добре разработен бизнесплан, актуалност, съдържа таблици, графики и изчисления.
Ключови думи: инвестиции, иновации, капиталови активи, адекватност, инвестиционни решения, бизнесплан, структура на инвестициите, делова идея, бизнес-кредитиране.