|
Реферат
на тема:
Системи и фондове за социално осигуряване
2007
Съдържание
1. Характеристика на социалното осигуряване
2. Роля на социалното осигуряване
Социалното осигуряване е елемент от социалната политика на държавата. Лицата, на които социалното осигуряване изплаща обезщетения са децата до определена възраст; болните; майките; инвалидите и други, които образуват така наречената осигурителна съвкупност
а) цел - главната цел на социалното осигуряване е материалната издръжка на осигурителната съвкупност, т.е. на лицата неможещи да задоволяват своите потребности чрез трудови доходи.
б) средства - за да може да съществува социална закрила на лицата от осигурителната съвкупност е необходимо да се обособи специален фонд наречен осигурителен фонд. Средствата за образуване на този фонд идват от:
ü държавата;
ü осигурителните вноски на гражданите.
Всички необходими средства трябва да съответстват на разходите, които ще бъдат извършени по повод на социалното осигуряване.
в) функции - Функциите на социалното осигуряване намират външен израз в обществено икономическия живот на страната. Те биват няколко вида:
qОсигурителна функция на социалното осигуряване - тя гарантира средства за издръжка на нетрудоспособните.
..................................................................
Осигурителните системи и фондове могат да се класифицират по различен начин въз основа на различни класификационни признаци. Тук ще предложим няколко най-съществени по наше мнение класификации.
В зависимост от характера на задълженията за осигуряване осигурителните системи се делят на две големи групи:
• Системи за задължително осигуряване.
• Системи за доброволно осигуряване.
Системите за задължително осигуряване обикновено се създават от държавата със съответния закон и/ или други подзаконови нормативни актове. От своя страна тези системи могат да се разделят на основни и допълнителни. Но общото винаги е, че осигуряването в рамките на тези системи е задължително за осигурените лица и осигурителите.
Системите за доброволно осигуряване се създават от различни субекти (работодатели, работодателски съюзи, профсъюзи, други браншови, регионални и професионални организации, частни компании и частни лица), но осигуряването в тях винаги е доброволно. Включването в тези осигурителни системи е резултат от свободен избор на осигурителна система, от доброволно решение на осигурените лица и осигурителите.
....................................................................
Макар и по-рядко, фондовете за доброволно осигуряване при безработица финансират дейности, които намаляват риска безработица за осигурените в тези фондове лица — най-вече финансират програми за обучение.
Функционирането на системите за осигуряване при безработица изисква използването на специфични методи за оценяване на рисковете. Най-съществено значение има дефинирането на вероятностите определени лица да се окажат безработни. Трябва да се има предвид, че за целта е необходимо да се анализира разнообразна фактическа и прогнозна информация.
Функционирането на системите за здравно осигуряване също изисква използването на специфични методи за оценяване на рисковете. Най-съществено значение има определянето на вероятната заболеваемост на осигурените лица, ако е възможно — по причини, като по този начин се прогнозират и необходимите здравни услуги. Трябва да се има предвид, че за целта е необходимо да се анализира разнообразна фактическа и прогнозна информация.
1. Врачовски, Д. Георгиев – “Социално осигуряване”; Стопанска академия “Д.А.Ценов – Свищов”, 2002 г.
2. Георгиев, Здравко – “Социално осигуряване”; София, 2000 г.
3. Колев, Кольо – “Социално подпомагане в Република България”; Свищов, 2002г.
4. Нончева, Теодора – “Икономика на социалното осигуряване и подпомагане”; София, 1999 г.
5. Христосков, Йордан – “Наръчник по социално осигуряване”; София, 2000 г.
6. Анкетни листове - №1 до №34.
7. “Наръчник по социално осигуряване 2000”; Федерация на независимите синдикати в България, 2000 г.
8. “Изследователски проект по въпросите на социалното подпомагане” – Борис Атанасов;
9. Димова, Д. “Социална политика и социално осигуряване”, София, 1993г.
10. www.nsi.bg - статистически данни и графики за периода 1997-2003г.
11. www.government.bg - Министерство на труда и социалната политика, функции, цели, задачи и перспективи на проектите по европейската интеграция на България
Темата е изготвена 2007 г.
Не съдържа таблици.
Ключови думи:
социално осигуряване, социална политика, европейска интеграция, социално подпомагане, осигурителни системи, задължително и доброволно осигуряване, оценяване на рисковете, здравно осигуряване