|
Великотърновски университет “Св. Св. Кирил и Методий”
ДИПЛОМНА РАБОТА
ТЕМА
МИТНИЧЕСКА СИСТЕМА - МИТА И МИТНИЧЕСКИ КОНТРОЛ - ПРЕДПОСТАВКА ЗА ПРИЕМАНЕ НА БЪЛГАРИЯ В ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ
Съдържание
ОСНОВНИ НАПРАВЛЕНИЯ В МИТНИЧЕСКИЯ КОНТРОЛ 6
Митнически режими и митнически контрол при спазването им 19
Митнически контрол върху вноса и износа на физическите лица 45
Митнически контрол, осъществяван в свободните зони и в свободните складове 83
Международните митнически конвенции представляват междудържавни споразумения, които имат имуществено значение в сравнение с действащите национални законодателства, тъй като тяхното правно действие е от ранга на международен закон. Това налага хармонизирането режима по вноса и износа с цел интегрирането в европейските структури и структурите на Световната търговска организация.
Целта на настоящата разработка е да се характеризира МИТНИЧЕСКА СИСТЕМА , като се обхванат различните направления под формата на внос, износ и транзит, с които се извършва движението на външнотърговските стоки. Обект на по-задълбочено наблюдение са същността и условията за извършването на междудържавните стокови обмени, чието приложение се явява едно от основните изисквания за изпълнението на ангажиментите по присъединяването на България към Европейския съюз. Това се явява съществен фактор за приспособяването на българската митническа дейност към съществуващите европейски изисквания, още повече, че след приемането на Република България от Европейския съюз преминаването през нейните граници няма да бъде правопораждащ факт.
Направените изводи и анализи са изведени от международните митнически конвенции в оригинален вид, с което се цели изграждането на достоверни и правдоподобни оценки на съществуващия митнически ред. Именно събирането на практиката по принципните въпроси и разглеждането на теоретичните постановки е основата за разработването на настоящата работа.
Основната функция на метническия контрол е защита на икономическите, социалните и политическите интереси на страната. Приоритетно от икономическите интереси на Р. България митническия контрол защитава външнотърговските интереси и в голяма степен интересите на националното производство. В тази връзка от съществено значение е и съвместната борба на оторизираните държавни органи в борбата срещу различните форми на корупция. Необходимо е да се вземе под внимание обстоятелството, че съприкосновението на чуждестранният турист или бизнесмен с митническите органи на ГКПП е първо негово впечатление от нашата страна и много често то те явява определящо за бъдещото му отношение към нея и към нашия народ.
Ето защо от качеството на упражнявания митнически контрол и от граничния контрол като цяло зависят по косвен начин в редица случай бъдещите инвесторските планове на потенциални чуждестранни инвеститори или планове за традиционен рекреационен туризъм на цели семейства от водещи в икономическо отношение страни. В качествено отношение за подобряване на ефективността на митническия контрол относно ускоряването на процедурата по обмитяването на проверката на вещите и багажите на физическите лица по начин, сходен с този на страните от ЕС и другите държави, има още много какво да се желае от митническите органи. Възможно е да се направи изводът, че колкото по-скоро качеството на упражнявания митнически контрол и граничен контрол като цяло се доближава до този, упражняван в посочените страни, толкова по бързо и в по-голяма степен международният имидж на България ще се повиши.
Използвана литература:
Дипломната работа съдържа статистическа информация.
Ключови думи: ГКПП, митнически контрол, АТА, свободни зони, свободни складове, пощенски пратки, карнети, международни митнически конвенции, ЕС.