|
РЕФЕРАТ
на тема:
06.2006 г.
Бюджетът е най - обобщаващото понятие на финансите. В него намират отражение и се обединяват различните финансови методи и форми - разходи, приходи, данъци, заеми. В процеса на упражняването и изпълнението на бюджета всички тези външни самостоятелни методи и форми образуват единство, което намира изражение в провежданата обща финансова политика.
Терминът “бюджет“ първоначално се свързва с парите на краля и дословно означава - кралския чувал, в който се пази държавното съкровище. Смисълът, който се влага днес в думата “бюджет “ е малко по - различен. От началото на 19 век досега в общи линии господства тезата, че бюджетът не е това, с което се носят или , в което се съхраняват паричните ресурси, а финансов документ отразяващ държавните приходи и разходи.
Бюджетът е по скоро картина изобразяваща различни, извършвани последователно операции за определен период от време.
В условията на пазарно стопанство държавата и местните органи за управление изпълняват определени функции свързани с управлението, отбраната, поддържане на реда, здравеопазването, образованието, културата и т.н.
Чрез бюджетната система се осъществява съсредоточаване на част от националния доход в “ръцете “ на държавата и местните органи за управление с цел тяхното финансово осигуряване за изпълнение на възложените им задачи.
Акумулирането на необходимите финансови средства се осигурява чрез различни данъчни плащания, такси, имитиране на държавни ценни книжа, получени заеми, лихви и други постъпления в полза на бюджета.
Същността на бюджета може да се разглежда в три аспекта: етико-
логичен, юридически и икономически.
Етимологичният има латински произход и означава кожена чанта , с която са внасяни разчетите на финансовия министър за приходите и разходите на държавата в Парламента за да бъдат утвърдени. В последствие така започва да се нарича съдържанието в чантата. Другото му значение е на държавен чувал, в който се пази държавното съкровище или финансов документ за приходите и разходите на държавата. Съществували са много наименования, общото обаче при ползването на понятието “бюджет” е, че то е свързано с парите на държавата.
……………………
ИЗПОЛЗВАНА ЛИТЕРАТУРА:
1.Грозданов Б.,”Финанси”, Велико Търново - 1999 г.
2.Баташки Г., Меразчиев В.,”Бюджетно счетоводство”,Свищов 1999 г
3.Адамов В., Лилова Р.,”Финанси”, Велико Търново 1997 г.
……………………….
Ключови думи: същност на бюджета (юридически, етимологичен и икономически аспект), бюджетни функции и принципи, обхват на бюджета, видове бюджет (централен, местен), приемане и формиране на централния бюджет.
Темата не съдържа таблици и графики