|
СТОПАНСКА АКАДЕМИЯ “Д. А. ЦЕНОВ” СВИЩОВ
РЕФЕРАТ
по
БЮДЖЕТ И БЮДЖЕТНА ПОЛИТИКА
на тема:
Особености на бюджетната процедура на Република България
2009
СЪДЪРЖАНИЕ
2. ДЪРЖАВЕН БЮДЖЕТ - УСТРОЙСТВО
3. ОСНОВНИ МОМЕНТИ В БЮДЖЕТНАТА ПРОЦЕДУРА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
4. ЕТАПИ В БЮДЖЕТНАТА ПРОЦЕДУРА
Бюджетът е най - обобщаващото понятие на държавните финанси. В него намират отражение и се обединяват различните финансови методи и форми – разходи, приходи, данъци, заеми.
В основата на финансовата политика стои подготовката , приемането и реализацията на бюджета на държавата.
Основни цели при изготвяне на бюджета:
· установяване на очакваното равнище на дохода;
· планиране на ресурсите за покриване на разходите;
· разрешаване на разходите, което се свързва с разпределяне на бюджетните ресурси между тези услуги и звена, които са изрично посочени в бюджета;
· контрол върху осъществяването на бюджетните разходи.
Думата “бюджет” произхожда от средновековния английски - ‘bougetthe’ и означава кожена торба. В английската парламентарна терминология това понятие означава кожена торба, в която министърът на финансите носи в парламента предложението за приходите и разходите за предстоящ период.
Бюджетът е:
· индикатор за икономическото състояние на държавата;
· акт, чрез който се предвиждат и осъществяват годишните приходи и разходи на държавата;
......................................................................
Бюджетът е основен икономически документ - израз на правителствената политика по отношение на основни приоритети и развитие. Процесът на бюджетиране се основава на прецизна оценка и анализ на фискалната политика на страната.
От 2008 година финансовото министерство започва реформа в бюджетирането. Преминава се към качествено нов начин на мислене в процеса на планиране и постигане на съгласуваност на фискалната политика с ключовите политики и средносрочните цели, поети от изпълнителната власт. Този нов подход е отнел около 20 години на Холандия и е струвал 200 млн. гулдена досега, без да е достигнал до крайния етап. Дори страните, създали и внедрили първи модела - Нова Зеландия и Великобритания, все още работят за усъвършенстването му.
Бюджетът трябва да започне да се разработва, а Народното събрание да го приема по програми, а не по икономически елементи. Това означава да се търсят и преценяват ефектите и ползите за обществото. Тази философия е коренно противоположна на досегашните методи, при които вниманието е насочено основно върху изразходването на средствата.
......................................................................
Народното събрание приема с отделни закони:
· Държавния бюджет
· Бюджета на НЗОК
· Бюджета на ДОО
Министерският съвет няма право да внася промени в проектобюджетите на Народното събрание, съдебната власт и Сметната палата и ги внася в Народното събрание във вида, в който са му представени.
Общинският съвет приема бюджета на общината.
Средствата по извънбюджетните фондове и сметки се събират и разходват по силата на закон от държавните органи и бюджетните организации, без да се включват в държавния бюджет.
..............................................................
1. Адамов В., Р. Лилова, С. Симеонов, Бюджет и бюджетна политика, Абагар, 2003;
2. Адамов В., Теория на финансите, Абагар, 2002
3. Кънев М., Макроикономика, Академично издателство “Ценов”, Свищов
4. Сайт на Министерство на финансите
5. Интернет
Темата е разработена 2009 г.
Не съдържа таблици с изчисления.
Ключови думи:
бюджетна процедура, държавен бюджет, бюджетна политика, държавни финанси, очаквано равнище на дохода, републикански приходи и разходи, консолидирана фискална програма, извънбюджетни средства