|
Въпрос за държавен изпит
специалност: Стопанско управление
на тема:
Финанси и финансова система
Държавата се явява като катализатор на индивидуални нужди, които в последствие прерастват в обществени потребности и започват да се задоволяват по обществен път, т.е. по линия на държавните разходи.
Обществените потребности и тяхното задоволяване, посредством държавните разход се приемат като предмет и съдържание на финансите въобще на публичните финанси в частност. На тази основа се счита, че публичните потребности обуславят и определят разходите, а те пък определят приходите на държавата, т.е. финансите. В тях господства административно принудителния характер на финансовите отношения. Този характер довежда до теорията на публичните стоки и услуги. Когато се разглежда теорията за публичните блага с изхожда от сходството между държавното и частното стопанство. Пазарната икономика с действащите икономически подход се базира на държавното стопанство и изгражда теорията на публични блата. Съвременната държава е не само посредник, но и участник в пазарната икономика. Това прави пазарното стопанство пресечна точка между икономика и политика.
……………………………………………….
Основни източници на финансови средства за държавния бюджет са данъците, те са по скоро метод за финансиране, защото и те си имат източници. Тези източници се делят на вътрешни и външни. От тези източници най-голямо значение им БВП - той изразява съвкупната стойност от всички производства от цялата икономика. БВП е макроикономически показател, финансовите средства и тези на държавата се стремят да увеличат БВП. Критерии за работата на една държава и за висока стандарт на живот е размерът на БВП и неговия прираст. Основен източник за бюджета е БВП. Необходимо е да имам повече вътрешни, отколкото външни източници.
Темата е разработена 01. 12. 2009 г.
Не съдържа таблици.
Ключови думи:
финансова система, държавни разходи, публични финанси, държавен бюджет, макроикономически показатели, източници за бюджета, публични блага