|
Университет за национално и световно стопанство
Курсова работа
по Основи на публичната администрация
на тема: Характеристика на изпълнителната власт
2007 г.
Съдържание:
2. Терминологични въпроси, свързани с изпълнителната власт 4
3. Същност на изпълнителната власт 5
4. Изпълнителната власт и другите власти - функции 7
5. Изпълнителната власт в България 8
Изпълнителната власт има своя същност, разкрива белези, които я отличават от останалите власти - функции. Дори съществува схващане, че изпълнителната власт е всичко, което не е законодателна и съдебна власт. Това не е точно така, тъй като има сфера на публичната дейност, която не е нито законодателна, нито съдебна власт, но не е и изцяло изпълнителна. Такъв е например случаят с общинското самоуправление.
Поддържа се в някои случаи, че изпълнителната власт е дейността, осъществявана от административните органи на държавното, съответно на общинското управление кметът).И това схващане обаче е неприемливо, тъй като управленската дейност могат да осъществяват и законодателният орган и органите на съдебната власт (съдилища, прокуратура, следствени органи).
При това положение спецификата на изпълнителната власт, нейната същност трябва да се търсят по друг начин и в друго направление. Това е сложен проблем, защото може да се разкрият някои общи белези на трите власти- функции, което да затрудни разграничаването и обособяването на всяка от тях. Но не тези белези дават характеристиката на съответната власт. Съществуват и собствени, присъщи на всяка власт белези, които трябва да бъдат разкрити и чрез тях да се определи нейната същност.
Проблемът обаче не се състои само до терминологията. По-съществено е съдържанието на категорията „изпълнителна власт” (администрация).Има редица видни специалисти, които се спират на този въпрос. Един от тях е Ж. Ж. Русо. Според него „изпълнителната власт е силата, приложена към закона, а правителството е едно междинно тяло, натоварено с изпълнение на законите”.Дадените определения представят научно основните белези на изпълнителната власт, но не разкриват цялото й богато съдържание. Поради това е и необходимо, като се държи сметка за законодателството и за практиката, на основата на посочените определения да се потърсят и посочат и другите белези на изпълнителната власт.
.......................................................
България по силата на своята конституция е парламентарна република. Това определя, че основният изпълнителен орган в страната е Министерският съвет, който се излъчва от народното събрание. В сравнение с неговите правомощия компетенциите на президента и вицепрезидента са по-ограничени. Независимо от това българският президент в определени случаи може да играе решаваща роля. Това се определя от начина на неговото избиране и на неговите компетенции.
Централните органи на изпълнителната власт в страната са:
Министерският съвет е централен колегиален орган на изпълнителната власт с обща компетентност. Министерският съвет формулира, разработва и осъществява държавната политика в съответствие със своите конституционни правомощия и със законите на Република България.
Структурата и съставът на Министерския съвет се приемат с решение на Народното събрание по предложение на министър-председателя.
........................................................
Пълномощията на кметовете се прекратяват предсрочно: при подаване на оставка пред общинския съвет, при трайна невъзможност или при системно неизпълнение на функциите си за повече от шест месеца - след решение на общинския съвет с мнозинство не по-малко от две трети от общия брой на съветниците. При невъзможност да се приеме решение по този ред общинският съвет може да реши с мнозинство не по-малко от две трети от общия брой на съветниците да се проведе референдум за прекратяване пълномощията на кмета при влизане в сила на присъда, с която е наложено наказание лишаване от свобода за умишлено престъпление при смърт. Кметът на общината ръководи цялата изпълнителна дейност на общината и отговаря за опазване на обществения ред организира изпълнението на общинския бюджет.
Конституциите, включително и Конституцията на Република България уреждат изходните позиции на Административното право. Поради това и конституционната наука има отношение към въпросите на изпълнителната власт и по-специално към нея като двигател на държавния механизъм. Това дава основание в един труд , тези въпроси да се поставят и разглеждат от позициите на конституционното право и на конституционно-правната наука. Това ще бъде в съответствие с широтата и разнообразието на проблемите на изпълнителната власт, „най-земната" от трите власти и поради това най-сложната.
................................................................
..............................................
Темата е писана 2007 г.
Ключови думи:
изпълнителна власт, публична администрация, разделение на властта, Шарл дьо Монтескьо, Министерски съвет, министър-председател, местни органи, конституционно-правна