|
НОВ БЪЛГАРСКИ УНИВЕРСИТЕТ
ЛОКАЛЕН ЦЕНТЪР ПЛОВДИВ
Казус
по
връзки с обществеността
Пъблик рилейшънс (PR) в кризисни ситуации
Пловдив, 01.2007г.
Съдържание:
3.1. Ще бъда подготвен - планиране на кризисни сценарии 7
3.2. Осигуряване на информация за натрупания минал опит 8
3.3. Ще насоча уменията си към управление на информационния поток 8
3.4. Ще договоря основнте правила 9
3.6. Ако притокът от информация спре ще продължавам да говоря 10
3.8. Ще се уча от собствения си опит 11
……………….
Независимо от положението им в обществото, авторитета и стабилността, съвременните организации съществуват в променливи медийни, икономически и правови условия. Длъжни са да очакват възникване на разнообразни проблеми и предизвикателства, някои от които крият сериозни заплахи за тяхното развитие и съществуване и нерядко водят до кризисни ситуации.
2. Случаят “Софарма” и допинг-скандалът с българските щангисти - поведение на отговорните институции и основни пъблик рилейшънс (ПР) грешки
През последните 12 години допинг-скандалите в българския отбор по вдигане на тежести не са рядкост, за съжаление те станаха емблематични за българските щанги и съсипаха кариерата на редица добри спортисти. Това от своя страна говори, че ръководителите на отбора, треньорите и Българската федерация по вдигане на тежести повтарят едни и същи грешки, носещи негативи за българския спорт и за страната ни. Лично за мен, всеки пореден скандал оставяше редица догадки, противоречия и съмнения. Тези “лоши новини” несъмнено са оказали подобно въздействие и върху съзнанието и поведението на българската общественост като цяло.
…………………
5. Изводи
Относно значението на пъблик рилейшънс в кризисни ситуации за предотвратяването, планирането и контролирането им, могат да се направят следните изводи:
Кризисните пъблик рилейшънс действия представляват манифестация на професионалната компетенция и практическия опит по връзки с обществеността. В динамичните условия на стрес, свръхнапрежение и висока променливост на ситуационната среда управлението на комуникациите изисква перфектно точни, но и почти светкавични реакции, бърза ориентация и вземане на решения, поемане на огромна отговорност по комуникативното поведение на организацията в тясно сътрудничество и пълен синхрон с висшия мениджмънт.
Изграждането на публичен образ на фирмата, като част от кризисния мениджмънт, трябва да е системно и задълбочено, без илюзии да прави качествен анализ на културния, икономическия, комуникационния, медийния и публичния контекст.
…………….
Казусът е изготвен 01.2007
В казуса не са посочени източниците на информация
Ключови думи: случаят “Софарма” и допинг-скандалът с българските щангисти, грешки, кризисен ПР, примерна програма за кризисен мениджмънт, следкризисен пъблик рилейшънс, изводи.