|
Курсова работа
Новата идея за конфликта и дейността на ПР
2008 г.
Съдържание
1. Обща характеристика на дейността на ПР
2. Основни характеристики на връзките с обществеността
3. Същност на кризисния ПР. ПР по време на фирмени конфликти
Обща характеристика на дейността на ПР
Връзките с обществеността са сравнително нова професия и практика за нашата страна. Теоретиците в тази област също са много малко. През последните десетина години беше въведено обучение по тази специалност в няколко университета. Има вече и средни училища, в които учениците по някои специалности се занимават и с въпросите на връзките с обществеността.
Във всички сфери на нашия живот се създават отдели и служби за връзки с обществеността, назначават се хора, които трябва да се занимават с тази дейност. В политиката, икономиката, културния живот, в света на спорта масово навлязоха специалисти от други области, които в практиката учат най-същественото за връзките с обществеността.
...................................................
1. Пъблик рилейшънс като професия и практика е мениджърска функция, която цели постигане на разбиране и одобрение на дейността на организацията.
2. Обхваща всички области на обществения живот без изключение, независимо дали се касае за икономически субекти, организации с идеална цел, политически, властови или държавни институции; видни личности от областта на културата, шоу бизнеса, спорта.
................................................................
Кризите във фирмата могат да бъдат най-разнообразни – финансови, икономически, политически, производствени, търговски, управленски и т.н. Няма бизнес или област от обществения живот, които да са застраховани от настъпването на кризисни или аварийни ситуации. Като се започне от природните бедствия – пожари, наводнения, свлачища, земетресения, суша, нашествия на насекоми, изригване на вулкани- и се стигне до катастрофи на кораби и самолети, фалити, производствени аварии, изпускане на отровни вещества.
В такива тежки моменти организациите трябва да са готови да работят не само за отстраняването на сериозните последици, когато на карта е поставена репутацията им, а в много случаи е застрашено и самото съществуване на организацията. Засилено е вниманието на редица обществени, правителствени и профсъюзни организации, на всички засегнати, на средствата за масова информация.
.................................................................
ПР са отличителна функция на управлението, която помага:
Ø да се установят и поддържат на взаимна основа комуникации за одобрение и сътрудничество между една организация и нейните публики;
Ø да се управляват проблемите и резултатите;
Ø да се поддържа информираност у мениджмънта и да се развива неговата отговорност към общественото мнение;
Ø да се идентифицира и отчита общественият интерес;
...........................................................
1. Андреев В.И. Саморазвитие на културата за разрешаване на конфликти: Христологията на социална психология – М.: Международна педагогическа академия, 1994 – С.82.
2. Скот Kътлиб, Ален Сентър, Глен Бруум; Ефективен пъблик рилейшънс; Рой Комуникейшън София, 1999 г.
3. Харолд Оксли - Принципи на пъблик рилейшънс; Делфин прес, Бургас, 1993 г.
4. Руси Маринов - Пъблик рилейшънс – технология и практика; Издателство “Ваньо Недков”, София 1995 г.
5. Франк Джефкинс - Въведение в маркетинга, рекламата и пъблик рилейшънс; Издателство “Гранд Варна мениджмънт и консултингт”, 1997 г., Варна
................................................
Темата е изготвена 2008 г.
Ключови думи:
ПР – характеристика, дейност, кризисен ПР; фирмени конфликти; връзки с обществеността