|
Университет за национално и световно стопанство
КУРСОВА РАБОТА
На тема:
Възникване и развитие на гражданското право
София, 2007 г.
Съдържание
1. Възникване и развитие на правото 3
2. Категоризиране на гражданското право в европейските държави 5
3. История на българското гражданско право 7
3.1. Дофеодално (езическо) право. 7
3.3. Гражданското право в Третата българска държава 12
4. Гражданското законодателство в България след 9.09.1944 г. 13
ИЗПОЛЗВАНИ ЛИТЕРАТУРНИ ИЗТОЧНИЦИ 16
......................................
Действащите днес правни системи в Европа, макар и с някои различия между тях, са изградени на базата на основните принципи на римското право. То е ясно установимо в законодателствата на държавите от Западна Европа. Обективното право в тези системи е резултат на възраждането на римското право през XII и XIII в. Новото общество изисква нова правна система. Отпада и намалява влиянието на църквата, както и създаденият и поддържан от нея ред. Прекратява се вмесването на религията и морала в гражданското право. Последното получава своята самостоятелност.
Континенталната правна система се създава в отлика на английската, където се забелязва засилване на кралската власт, която е твърде специфична.
Гражданското право е един от най-старите отрасли на правото. С термина “гражданско право” (“иус цивил”) по време на Римската държава са означавали съвкупността от правни норми, която регулирала както отношенията между римските граждани, така и отношенията между римските граждани и Римската държава. По-късно (през средновековието) с този термин са означавали съвкупността от правни норми, която е уреждала само частните отношения между гражданите. Поради това по онова време терминът “гражданско право” се е употребявал като синоним на термина „частно право”.
През 1804 г. във Франция се приема първият граждански кодекс -“Гражданският кодекс на французите”. През 19 век такива кодекси се приемат и в другите западноевропейски държави (Германия, Италия, Швейцария и др.). По това време от гражданското право започнали да се отделят търговското, трудовото и семейното право. Поради това нормите на общата част на гражданското право се явяват и като обща част на търговското, трудовото и семейното право. Тези норми се прилагат допълнително (субсидирано) за неуредените въпроси от търговското, трудовото и семейното право.
В Република България в настоящия момент под гражданско право се разбира съвкупността от правни норми, които регулират имуществените и свързаните с тях лични неимуществени отношения между граждани или между граждани и обществени организации, наречени “юридически лица” или само между юридически лица при условия, че тези отношения не са търговски, трудови или семейни.
……………………………….
Първата фаза в развитието на нашето гражданско право се нарича дофеодална. Тази фаза започва от образуването на българската държава и завършва с покръстването на българския народ - 681-865 г. Това е езическият, или дохристиянският период.
През този период укрепва не само българската държава, но и обичайното ни право, а частично и постепенно - и началното българско право, създадено от съответните държавни институции. Нуждата от последното е съчетана с нуждата от създаване на една единна държава и общество, изградени на базата на ред и сигурност, с добра организация и с нормално функциониране. Това общество създава и развива, макар и примитивно, гражданското право в отделни негови клонове.
Българската държава се създава през 681 г. От този момент тя започва изграждането не само на своите структури, но с течение на времето и на правните норми, чрез които да се регулират взаимоотношенията на нейното население, както и тези между властта и управляваните. В тази първоначална фаза на изграждане на новата държава, съставена главно от две различни народности, се сблъскват обичайните правила на двата народа - прабългарския и славянския. Родовите или племенните структури начело със старейшините (като характерни техни органи), обичайноправните норми и процедурни правила са базата на започващото да се изгражда българско право.
…………………………
След 9.IX.1944 г. започва бързо променяне на гражданското законодателство. На мястото на едно перфектно действащо, улегнало с годините и с богата съдебна практика законодателство, съобразено с принципите на френско-италианското законодателство и вижданията на доктрина, се приемат нови закони, до голяма степен заимствани от съветското законодателство, свързани с плановата икономика, с ръководната роля на комунистическата партия, с правилата на социалистическото общежитие, с общонародната собственост, с личната собственост, със забрана на частната собственост и с редица други понятия, заимствани от марксистко-ленинско-сталинската терминология.
…………………………………………..
Темата е изготвена 2007 г.
Темата не съдържа таблици, графики, картинки.
Ключови думи:
възникване и развитие на правото, гражданското право в европейските държави, българско гражданско право, дофеодално право, феодално право, право на Третата българска държава