|
РЕФЕРАТ
на тема:
Държавата – същност и функции
2009
1. Доисторическа организация на хората
Било е време, когато хората не са живели в обществени държавно – правни формирования, а в родове, фратии, племена и общини. При вътрешната им уредба е липсвало специален апарат за упражняване на принуда. Основните регулатори на родово – племенните отношения са извъникономическата принуда и обичаят.
Исторически, за разлика от обществената власт на рода, племето и общността, държавата като политическа организация на обществото има за цел да утвърди в единство властта и реда. Средновековните мислители виждат държавата като съвършена и самозадоволяваща се общност.
През ХІХ в. държавата е призната като субект, юридическо лице.
Понятието „държава” има славянски произход и значи „държане на властта”, „господство”.
Възникването на правото е в причинно – следствена връзка с възникването на държавата. Но това не означава, че правото има вторична природа. Държавата и правото са възникнали едновременно при едни и същи обществено - исторически условия. В своето двуединство те са невъзможни едно без друго.
Държавата е политическа общност, заемаща дадена територия, имаща организирано правителство и притежаваща вътрешен и външен суверенитет. Тя възниква в резултат на общественото разделение на труда, появата на частната собственост и класите.
Държавата е обективно необходима социална потребност. Тя е сложно обществено явление, което се намира в постоянен противоречив процес на развитие и усъвършенстване.
Държавата е уникална по своя характер организация, различаваща се от останалите форми на обществени обединения с редица специфични белези и характеристики:
- хората са граждани или поданици на държавата, т.е. отношенията между тях и държавата като институция са положени в някаква рамка
…………………………………………
Целите на държавата се осъществяват чрез нейните функции. Функциите изразяват спецификата на задачите, които изпълнява държавата в съответствие със своите непреходни и временни цели.
Функциите на държавата са израз на държавната власт. Основните функции на държавата са две:
- Вътрешна функция – осигурява вътрешния ред и сигурност, съгласно разпоредбите на Конституцията. Тя има пряко отношение към правата на човека. Тази функция опазва собствеността на държавата, юридическите и физическите лица и създава условия за развитието на собствеността върху основата на законност и предприемчивост. Тази функция играе роля и за развитието на образованието, просветата, науката, културата, изкуството, здравеопазването, пенсионното дело, общественото осигуряване и др. Вътрешната функция на държавата се реализира в защита на суверенитета, сигурността, териториалната цялост, граничната неприкосновеност и независимостта на българската държава.
………………………………………………..
1. Основи на правото – А. Шишков
2. Интернет
Темата е изготвена 2009 г.
Не съдържа таблици.
Ключови думи:
понятие за държава, форми на държавата, държавен суверенитет, обществена власт, неприкосновеност на българската държава, териториална цялост