|
Реферат
на тема:
Административно право
2009
СЪДЪРЖАНИЕ:
1. Същност на държавното управление
2. Административните актове – актове на държавното управление
3. Административни нарушения и административни наказания
4. Върховен административен съд /ВАС/ – статут, правомощия, видове производства
Административното право е съвкупност от правни норми, които регулират обществените отношения в процеса на тяхното възникване, изменение и отпадане в областта на държавното управление.
Държавно управление е вид държавна дейност, която се осъществява по повод и в изпълнение на закона, поради което се нарича подзаконова. Държавното управление е проявена форма на държавната власт. Тази държавна дейност се осъществява само от определени от Конституцията държавни органи. Те имат определена структура, компетенции и отговорности. Държавното управление като дейност е безусловно във връзка, по повод и по приложение на законовите и подзаконовите актове, които регулират обществените отношения в областта на държавното управление.
Органите на държавно управление са винаги опосредстващо звено в отношенията между държавата и гражданите. Освен професионална и правна култура, тези органи трябва да притежават умение и способност, чрез прилагането на закона, да поставят функциите на държавата в полза и защита на правата на гражданина, юридическите и физическите лица.
Подзаконовата дейност на държавните органи на управление е по същество изпълнително – разпоредителна дейност. Това означава, че тя се изразява в двуединство на изпълнение на закона и разпореждане по компетентност във връзка с това изпълнение.
....................................................................
Органите на държавно управление, при осъществяване на своите функции, извършват разнообразна дейност, като:
- Материална
- Техническа
- Юридическа
Тези и други дейности протичат успоредно в процеса на държавното управление. Юридическата дейност се проявява в издаването на правни актове за държавно управление, чрез които се регулират и опредметяват задачите на държавното управление.
Административният акт е едностранно властническо волеизявление на компетентен орган за държавно управление за възникване, изменение или отпадане на административно правоотношение с определени правни последици, под регулативното въздействие на административно - правни норми, които са издадени правомерно, въз основа и в изпълнение на закона или подзаконов акт, изпълнението на които е осигурено от прилагането на държавна принуда по установения от закона начин.
......................................................................
Заместник-председателят на ВАС по реда на старшинството изпълнява функциите на председателя, когато той не е в състояние да ги изпълнява или му възложи изпълнението им.
ВАС разглежда:
- жалби и протести срещу актове на МС, министри, ръководители на други ведомства, непосредствено подчинени на МС, министър-председателя, заместник министър-председателите, актове на областните управители, както и други актове, посочени в закон
- жалби и протести срещу решения на Висшия съдебен съвет
- жалби и протести срещу актове на Българската народна банка
- касационни жалби и протести срещу съдебни решения, постановени по обжалвани административни актове
- молби за отмяна на влезли в сила съдебни решения по административни дела.
1. Основи на правото – А. Шишков
2. ЗАНН
3. Интернет
Темата е изготвена 2009 г.
Не съдържа таблици.
Ключови думи:
административно право, държавно управление, административни нарушения и наказания, върховен административен съд, функции на държавата, административни актове, подзаконова дейност