|
С. А. Д. А. Ценов Свищов
Курсова работа
Юридическата техника като наука и учебна дисциплина
Специалност: Право
Предмет: Право
2009 г.
1. Обща характеристика на правото
2. Същност и обща характеристика на юридическата техника като част от правната област.
Правото е система от общо задължителни социални правила, чието ползване се гарантира и защитава от държавата.
Тясната връзка между право и държава е основна характеристика на правото. Тя го отличава от други нормативно регулационни системи /морал/. Тази връзка не винаги е била от един и същи тип. Първоначално държавата се е задоволявала спонтанно да санкционира спонтанно възникнали обичаи и отношения. По-късно се утвърждава идеята за държавно-нормативен монопол – единствено държавата има право да формулира и налага прилагането на правните норми.
Днес продължава да господства възгледа за държавно-нормативен монопол. Той изпитва сериозен натиск на институциите на гражданското общество, т.е. държавната намеса не може да се осъществи без да се отчитат интересите и системата от ценности, възприело гражданското общество.
..............................................
Под „техника" обикновено се разбира системата от най-ефективните и отработени средства, способи и правила, които позволяват да се постигне оптимален ефективен резултат в съответната сфера. Използването на думата „техника" не съществуват никакви пречки тя да се впише и в юридическата наука, в законодателството и юридическата практика, доколкото може твърде успешно да се използва, когато става дума за конституирането и закрепването на правната материя в различните видове юридически актове.
Юридическата техника има пряко отношение към самата институционализираност на юридическите актове. Техниката на индивидуалните юридически актове се изследва подробно и в дълбочина от отрасловите юридически науки (всяка конкретна юридическа наука изследва типичните за нея индивидуални юридически актове - гражданското право се занимава главно с различните видове договори и някои едностранни актове, административното право изследва административните юридически актове и т. н.). Затова и в общата теория на правото в контекста на разсъжденията си за юридическата техника вниманието се насочва главно към нормативните юридически актове.
....................................................
в себе си и отрицателни моменти. Много често именно правилата и способите на юридическата техника създават впечатление на излишна формалистика, навеждат идеи за бюрократизъм и „буквоядство", което в много случаи създава напрежение, провокира недоволство и раздразнение у хората.
В основни линии средствата и способите на юридическата техника, както и правилата за тяхното използване са свързани главно с постигането на определена организация на правната материя, характеризираща както съдържанието на правния акт, така и външното му закрепване в словесния текст на акта, необходимите външни реквизити на юридическия акт.
.......................................................
1. Алексеев, С. С, Обща теория на правото, т. II, С, 1985, с. 237.
2. Милкова, Димитрина Антонова; Юридическа техника - София: Сиби, 2002 ([София]: Унискорп ООД). - 335 с
3. Шебанов.А. Ф., Законодательная техника, и методика;
.......................................................
Темата е изготвена 2009 г.
Ключови думи:
юридическа техника – същност и обща характеристика, право –функции, правна област