|
КУРСОВА РАБОТА
По Психология
На тема:
Мотивационна регулация на поведението
2007 г.
Съдържание:
2. Съдържание на мотивационната подсистема. Видове подбуди. 4
3. Протичане на мотивационните процеси. 7
4. Съзнателен контрол на поведението. 9
………………………………….
Мотивацията се отнася до вътрешните, периодично активиращи се причинители на поведението. Мотивираното поведение е целенасочено, организирано е в определена последователност и има произволен характер, т.е. подлежи на съзнателен контрол. Мотивационната регулация на поведението е свързана с изпълнението на няколко функции:
Като разглеждаме мотивацията в качеството и на вътрешна причина и основание за поведението трябва да се обърне внимание на това, че за външните наблюдатели не винаги е ясно и възможно да установят действителните основания за извършването на дадена постъпка. Това е постоянен проблем в съдебната практика, където решаващо значение има установяването на мотива за извършеното закононарушение.
…………………………………….
Активирането на дадена потребност поставя началото на мотивационния процес. Субективно това се преживява като повишена бдителност и обръщане на по-голямо внимание на едни обекти и игнориране на останалите (гладният човек мисли само за храна). Поради своето много общо съдържание обаче потребността “не знае” какво да я удовлетвори. Започва търсене на конкретен обект, който отговаря на нейното съдържание. Обектите от заобикалящата ни действителност обаче имат много различни свойства. Например храната освен че съдържа определено количество калории има и вкусови качества, начин на приготвяне, място на поднасяне (у дома, в обществено заведение), цена, външен вид и т.н. Тези допълнителни свойства могат да удовлетворяват други потребности на личността, които в процеса на търсене на обект за удовлетворение на активирана потребност (глада) вторично се активират. Под тяхно влияние протича процес на вземане на решение, в резултат на който се формира крайната цел на поведението. (Обърнете внимание, че този процес най-често не е напълно осъзнаван!) Следната схема може да илюстрира какво се случва:
първично активирана потребност (органична - глад) - “трябва да намеря нещо за ядене” - “обичам пица с шунка” (вторично активирано предпочитание) - “в близкото заведение е много скъпо” (вторично активирана потребност от регулиране на личните ресурси) - “знам едно място, където не е скъпо и ходят художници” (вторично активирана потребност от себеутвърждаване).
………………………………….
Мотивацията се отнася до вътрешните причини на поведението. Тя има три основни функции - подбудителна, насочваща и организираща.
Действителните мотивационни основи на поведението е трудно да се разкрият, защото от позицията на наблюдател или на изпълнител хората разполагат с едностранчива информация, която ги подвежда да правят неточни изводи.
Основата на мотивацията са потребностите, които подбуждат и енергетизират поведението. Те имат обобщено съдържание, благодарение на което всяка потребност може да бъде удовлетворена от цял клас обекти.
Има толкова видове потребности, колкого са основните регулативни процеси в единния цялостен организъм, част от който е и личността. Някои “висши” потребности могат да не са представени в мотивационната подсистема без това да е свързано с оцеляването и нормалното функциониране на индивида.
Различават се два основни типа мотивация - външна и вътрешна. Когато поведението е вътрешно мотивирано качеството на изпълнението е по-добро и преобладават положителни емоционални преживявания.
Мотивационните процеси започват с активирането на потребностите и се разгръщат във времето като сложни системи за контрол, насочване и корекция на текущото поведение. В преобладаващите случаи те не се осъзнават напълно.
Темата е изготвена 2007 г.
Темата не съдържа таблици, графики, картинки.
Ключови думи:
мотивация, мотивационна подсистема, видове подбуди, мотивационни процеси, контрол на поведението, идентификация, мотивационна регулация на поведението, видове потребности