|
Нов български университет
Център по дистанционно обучение
КУРСОВА РАБОТА
по
Бизнес статистика
На тема: Задачи по Бизнес статистика
2007 г.
Съдържание:
1.2. Групиране на данните от извадката: 4
ЗАДАЧА 2. Проверка на хипотеза 11
2.1. Постановка на задачата: 11
2.2.1 Формулиране на хипотези Н0 и Н1 11
2.2.2. Избор на критерий за проверка на хипотезата Н0 : μ1 - μ2 =0 11
2.2.3. Определяне на temp (емпиричната стойност на критерия) 11
ЗАДАЧА 3. Построяване на линейно регресионно уравнение от вида: 14
1. Метод на простите средни 16
2. Метод на коригираните средни 17
3. Метод на фактическите към изгладените стойности 18
………………………………………..
Модата (Мо) е онази стойност, която се повтаря най-голям брой пъти т.е. стойността, която има най-голяма абсолютна честота (f).
мода: Mo = 128
Медианата (Ме) е онази стойност на променливата величина, която заема средно положение във вариационния ред и го дели на две равни части. Броят на стойностите, които са по-малки от медианата е равен на тези, които са по-големи от нея - в случая 25-тата отчетена стойност.
медиана: Me = 117
………………………………
Стойността за средното време за сглобяване на един агрегат, изчислена по непретеглената формула е по-точна, защото отразява случайния характер на събитието, докато при използването на претеглената формула се прави предположението, че наблюдаваните статистически единици са равномерно разпределени по интервали, откъдето се губи точност при изчисленията, поради загуба на част от статистическата информация.
Модата се намира в интервала с най-голяма абсолютна честота (f), в т. нар. модален интервал - в случая това е третият интервал (112.8-125.2). Стойността й се изчислява по формулата:
където: - долна естествена граница на модалния интервал = 112.8
- абсолютна честота на модалния интервал = 15
- абсолютна честота на предмодалния интервал = 9
- абсолютна честота на следмодалния интервал = 11
- ширина на групата (интервала) = 12.4
………………………………
Състои се в сравняване на табличната (теоретичната) с емпиричната (изчислената по данни от извадката) стойност на критерия, за да има основание за приемане или отхвърляне на нулевата хипотеза.
При сравняване на извадките на веригите Evropa и Billa емпиричната стойност на критерия е temp=10.22 > t=2.18, което означава, че разликата - = 122 кг не е случайна и нулевата хипотеза не се потвърждава; валидна е алтернативната хипотеза, че факторът 'верига магазини' влияе върху средното дневно количество продаден продукт П.
Използвана литература:
Темата е разработена 2007 г.
Темата съдържа таблици, графики.
Ключови думи:
точкови оценки, групиране на статистически данни, доверителен интервал, време за сглобяване, среда на размах, средно аритметично, мода, медиана, извадка, средно абсолютно отклонение, дисперсия, стандартно отклонение, хипотеза