|
ВСУ „Черноризец Храбър”
УНК: Социални, стопански и правни науки
КУРСОВА РАБОТА
по Информатика
На тема:
MS Word
специалност: Счетоводство и контрол
Варна, 2006
1. Основни понятия, възможности, начин на работа, настройки на екрана 3
2. Редактиране на текст и документ, форматиране на документи - възможности 7
3. Отпечатване на документи. Настройки 8
4. Съхраняване на документи във файлове - видове формати 9
………………………….
Усвояването на умения за работа с MS Word като програмен продукт за текстообработка е свързано със структурните компоненти на текста като: знак, дума, изречение, абзац, които са граматически понятия и се прилагат като такива. Основните дейности при текстообработката са: въвеждане и редактиране на текст, форматиране на документ, съхраняване на файл, отпечатване (принтиране).
…………………….
Въвеждането на текст и неговото редактиране е свързано с познаването на основните понятия на MS Word и концепциите на Microsoft за ефективно използване на продукта. Мнозина от потребителите възприемат текстообработката с MS Word на принципите на машинописното въвеждане на текст и неговите бедни възможности за редакция, което е изключително вредно, защото се губи много време за целта и по никакъв начин не се развиват умения за рационално, професионално и ефективно използване на продукта.
Текстът в обикновен едностраничен документ (за еднократно използване) може да се въведе непосредствено след стартиране на програмата MS Word, да се оформи с помощта на стиловете (Bold, Italic, Underline) на подразбиращия се шрифт (Times New Roman) с обичайната височина на шрифта (12 pt) и да се подравнят всичките му параграфи с помощта на бутоните за подравняване на текст от лентата за форматиране (ляво, дясно, центрирано или двустранно) и директно да се принтира или да се запази все пак (в папка My Documents). Сравнително лесно е да му се добавят картинки от галерията (clipart) на Microsoft или други (предварително сканирани или копирани от Интернет). Не е трудно и овладяването на функциите Cut, Copy, Paste за разместване, копиране и 'слепване' на текст при повтарящи се фрази, изречения, параграфи. Това обаче далеч не означава овладяване на уменията за текстообработка, с което мнозина се задоволяват.
Редактирането на даден текст в MS Word може да се извършва едновременно с неговото въвеждане, което е най-удобно при предварително форматиран документ. Може да се редактира и текст в документ, който вече е бил създаден (но напр. не изглежда добре оформен). Подходящо в такъв случай е най-напред да се форматира вида на основната2 страница на документа (Page Setup) - белите полета (margins) отгоре, отдолу, отляво, отдясно, форматът на страницата (paper) и разположението (layout). След това е добре да се дефинират параграфните стилове, които ще се използват в документа - видове заглавия и подзаглавия (Heading 1, Heading 2,…), основен текст Body Text, списъци - номерирани (numbered) и неномерирани (bulleted), подфигурни надписи (captions) и др. Това може да се извършва и едновременно с въвеждането или редактирането на текста. Параграфните стилове са много полезни, ако се редактира многостраничен документ с раздели, точки и подточки (напр. дипломна работа, научна публикация, устав, правилник, отчет, петиция и т. н.). Лесно е след това автоматично да се генерира съдържание, индекс, опис на фигурите и пр. (Insert/Reference/Index and Tables). Малцина са у нас са тези, които умеят да се ползват от тези възможности на MS Word.
Документ (едностраничен или многостраничен), който често се използва в практиката на дадена компания, организация или индивидуален потребител може предварително да се оформи подходящо и да се запази като (Save as) шаблон (template), след което да се използва многократно за създаване на нови подобни файлове.
Темата е изготвена 2006 г.
Темата съдържа таблици, картинки.
Ключови думи:
MS Word, редактиране, нов документ, текстообработка, шрифт, стил, форматиране, отпечатване, размерна линия, мащабиране на документ, команда, подравняване, създаване на документ, настройки на екрана, MS Windows, MS Office, бутон, клавишна комбинация, лента с инструменти
2 страниците в един текстов документ може и да не са еднакво форматирани, напр. в документа може да имаме както портретни (Portrait), така и пейзажни (Landscape) страници