|
Икономически университет – Варна
Финансово-стопански факултет
КУРСОВА РАБОТА
По Счетоводен софтуер
На тема:
Отчитане на авансите на снабдители
Варна, Май 2008 г.
Съдържание:
4. Създаване на връзките между таблиците
5.2. Сметка за аванси на снабдители
5.5. Каталог на предлаганите стоки
6.2. Синтетична оборотна ведомост
В настоящата курсова работа са представени данни за отчитането на аванси с снабдители на ЕТ “Г. Иванова” – Добрич. Фирмата се занимава с търговска дейност, а именно покупко-продажба на бяла и черна техника. ЕТ “Г. Иванова” – Добрич работи с относително постоянни доставчици на техника.
ЕТ “Г. Иванова” – Добрич води политика да предплаща някой от поръчките си в размер от 30% от стойността на доставката, като остатъка го плаща при получаване на доставката. Обикновено във фирмата се правят между 20-30 поръчки на месец със средна стойност от 2000 лв. с различни доставчици. А и някои от поръчките не се предплащат предварително. Затова е необходимо да се води точна и ясна отчетност за предоставените аванси към снабдители работещи с различните доставчици.
Воденето на такава отчетност е необходима за ръководителя на предприятието, тъй като предоставените аванси представляват една не малка част от активите на предприятието, а именно 15% от активите на фирмата. При неизпълнение на дадена поръчка или повреда на поръчаната стока авансите се дължат на фирмата, тоест представляват вземане. Самата база от данни спомага счетоводство на фирмата и бързо и лесно могат да се извеждат отчети и справки по различни въпроси.
Предметната област, за която е създадена базата от данни е за отчитането на аванси с снабдители и във фирма ЕТ “Г. Иванова” – Добрич. За създаване на пълен и адекватен модел на данните от съответната предметна област, са разкрити бизнес операциите и информационните потребности, които трябва да осигурява базата от данни, също и бизнес правилата, които са в сила при реализация на дейността.
Темата е изготвена Май 2008 г.
Темата не съдържа списък с използвана литература, защото е авторска.
Темата съдържа картинки – изгледи от Access.
Ключови думи:
връзки между таблиците в Access, таблици, заявки, уникален номер, въвеждане, изтриване, промяна на данни