|
Реферат
на тема:
Характеристика и задачи на органите за граничен контрол
дисциплина: „Корпоративна сигурност“
2006
Съдържание
1. Задачи, изпълнявани от органите за граничен контрол
1.1 Задачи на граничния паспортен контрол
1.2 Задачи на граничния медико - санитарен контрол
1.3 Задачи на граничния митнически контрол
2. Биологични оръжия, биотероризъм, биологична война
3. Контрол на биологичните оръжия след Втората световна война
4. Връзка между биологичните оръжия и новите заболявания
5. Мерки за предотвратяване появата на болести, водещи до фатални последици
В това изследване се за засяга проблемът по сигурността на Аерогара София, като по-конкретно се разглежда дейността на Граничния ветеринарен контрол относно определяне на мерки по отношение вноса на продукти от животински произход, на живи животни, преминаващи през граничния пункт, както и на различни инфекциозни агенти и биологични токсини, използвани в качеството им на биологични оръжия.
Целта на изследването е ясно формулирана в Директива 97/78 на ЕО, която изисква от държавите членки да гарантират, предвид риска от внасяне на зарази, че никоя пратка от трета страна не се внася в Общността, без да се подложи на строг ветеринарен контрол.
Пътят за постигане на посочената по-горе цел включва да се отмени правото на пътниците да внасят количество месо за лична консумация и продукти от животни (което е недопустим риск за здравето на хората и животните, тъй като има наличност на заплаха от шап, птичи грип, луда крава, чума по свинете).
Ветеринарната служба в
България е със стогодишна история. Съгласно чл. 4 от ЗВД, НВМС е специализиран
орган на Министерството на земеделието и горите за организиране, координиране,
ръководство и контрол на ветеринарномедицинската дейност. В компетентността на
НВМС е осъществяването на епизоотичен контрол, държавен ветеринарно-санитарен
контрол, граничен ветеринарномедицински контрол и карантина. НВМС определя
лекарствената политика в областта на ветеринарната медицина и упражнява контрол
върху производството, вноса, износа, съхранението, търговията и употребата на
ветеринарномедицинските продукти в страната.
…………………………………………….
2. Биологични оръжия, биотероризъм, биологична война
Биологичната война и биотероризмът се дефинират като целенасочено използване на микроорганизми и токсони, извлечени от живи организми за военни цели или за политическо насилие с цел причиняване на смърт или болести при хора, животни или растения.
Различни инфекциозни агенти и биологични токсини са използвани в качеството им на биологични оръжия от древността да наши дни: отровни растения и гъби, инфектирани животински и човешки трупове, фекалии, тампони, напоени със секрети и екскрети, облекла, одеяла и завивки на заразени хора. Най-често са предназначени за поразяване на хора и по-рядко на животни и посеви.
През 18 век британската колониална армия разпространява едрата шарка сред индианските племена Iroquoi и Algonquin в района на Ню Йорк чрез контаминирани с вирус одеяла.
В началото на 20 век голям брой държави започват разработването на програми за производство и изпитвания на биологични оръжия, насочени срещу хора, животни и растения. По време на Първата световна война Германия разработва биологични оръжия на базата на антракса, сапа, холерата и гъбичните заболявания по пшеницата, чумата и други. Антраксът се е използвал в Румъния и Аржентина, бубонната чума - в Санкт Петербург (Русия), а сапът – за поразяване еднокопитните (коне, магарета и мулета) в Месопотамия, Франция, Аржентина и САЩ. Япония е една от страните, използвала антракс срещу Китай между 1932-1945 г.
……………………………………………..
1. Всички компетентни ведомства (особено МЗ, МЗГ, МО, МВР, БАН) трябва да отчетат факта, че вниманието на международната общност се насочва във все по-голяма степен към сигурността на лабораториите и звената, съхраняващи или работещи с опасни микроорганизми и токсини – с цел пресичане на възможността за тяхното попадане в ръцете на терористите.
2. Във всички нормативни актове, както и в разработваните вътрешноведомствени разпоредби, трябва да се отделя особено внимание на въпросите на биологическата сигурност. Препоръчително е при приемането на нови или изменението на действащи закони, наредби, инструкции и други в областта на здравеопазването, ветеринарното дело и растителната защита, както и в областта на сигурността и борбата срещу тероризма, да се включат специални разпоредби за засилване контрола на дейността на медицинските, диагностичните, изследователските, учебните, научните, производствени и други лаборатории и звена, работещи с опасни микроорганизми и токсини.
3. Възможностите ни за противодействие срещу биологични оръжия и биотерористични действия са ограничени, като се има предвид нарастващият брой високопатогенни микроорганизми, изолирани и култивирани е различни части на света.
………………………………………………
1. Наредба за ГКПП
2. Регламент № 745/2004 на Комисията на Европейските общности от 16 април 2004 година
3. Инструкция за осъществяване на граничен ветеринарен контрол на нетърговски предвижвания на животни – домашни любимци между страните – членки на ЕО и през ГИВП от страни трети по отношение страните – членки на ЕО
4. Internet
Темата е разработена 2006 г.
Не съдържа таблици.
Ключови думи:
органи за граничен контрол, биологични оръжия, биотероризъм, биологична война, граничен ветеринарен контрол, ограничаване разпространението на зараза, регламент на Комисията на Европейските общности