|
ВСУ “Черноризец Храбър”
КУРСОВА РАБОТА
По Психология на сигурността
На тема:
Сигурност. Рискови фактори и заплахи за сигурността
Спец. Международни отношения
Варна, 2009 г.
Съдържание:
1. Същност и обхват на сигурността
2. Цели и проблеми на сигурността
3. Рискови фактори и заплахи за сигурността
4. Глобални рискови фактори и заплахи за сигурността
5. Регионални рискови фактори и заплахи за сигурността
5.1. Регионални рискови фактори в Югоизточна Европа:
5.2. Стари и нови проблеми пред страните в Югоизточна Европа
5.3. Цели на регионалната сигурност
5.4. Регионален подход за сигурност
5.5. Реформиране и хармонизиране на отбранителните регионални ангажименти
6. Рискови фактори и заплахи за националната сигурност.
Непосредствено след физиологичните /хедонистичните, веществените/ потребности на човека в йерархията им се нареждат потребностите от сигурност /стабилност, зависимост, закрила, отсъствие на тревога и страх; потребност от ред и закон; от сила у покровителя и т. н./. Потребностите от сигурност възникват, когато физиологичните потребности са относително добре задоволени. Те придобиват голяма актуалност и се разглеждат като активна и доминираща мобилизираща сила на ресурсите когато:
- в ранна детска възраст индивидът е зависим от поведението на родителите си;
- хората се чувстват икономически и социално онеправдани;
- общественото внимание се ангажира с нови, неизвестни религиозни, идеологически или научни възгледи;
- съществува действителна заплаха за реда и законността в обществото;
- възниква извънредно положение, породено от природно бедствие, пандемия, война или друго екстремно събитие.
В резултат на действието на посочените фактори и потребности от сигурност, в крайна сметка една не малка част от хората развиват неврози и маниакално-натрапливи психози.
……………………………
Като ефекти на глобализацията могат да се определят глобалните ресурсни и екологически проблеми, както и отворените пазари, плаващите обменни курсове и икономическата взаимозависимост. Глобалната криминализация на икономиката и свободното движение на стоки, труд и капитал също са последствия от глобализацията. Търговията създава значителна част от дохода и на този етап драматично ускорява световното развитие.
Глобализацията предизвиква и нарастване на зависимостта от науката, технологиите и развойната дейност, развивани от страните на “Севера”. Информацията става също толкова важен фактор за производството, както капитала и труда.
Наред с това обаче се създават напрежения между култури, религии и ценности, наблюдава се криза на националната държава, разпространението на оръжия и военни технологии е много по-лесно.
Вътрешнодържавните конфликти са също толкова възможни, колкото и междудържавните – затова допринасят нарастваща нестабилност и несигурност.
………………………………
Гражданското общество, представяно от разнообразни автономни движения и организации, заема позиция между държавните институции и бизнес сектора. То играе нарастваща роля за демократизацията като осигурява прозрачност и отчетност на администрацията, вкл. на сектора за сигурност. Гражданското общество има способност да бъде противотежест едновременно на държавната власт и на авторитаризма, поради плуралистичното му естество, а отделните му групи (академични институции, изследователски центрове, политически фокусирани или неправителствени организации за граждански права) могат активно да влияят на политиката в сектора за сигурност.
Неправителствените организации в сектора за сигурност разпространяват независими анализи и информация за сектора за сигурност за парламента, медиите и обществото. Те наблюдават и окуражават придържането към закона и защитата на човешките права в сектора за сигурност и поставят проблемите на сигурността в политическия дневен ред. Тези организации подпомагат нарастването на парламентарния и административен капацитет по въпросите на сигурността, като дават алтернативна експертна оценка за правителствената политика за сигурност и осигуряват обратна връзка за вземаните решения.
……………………………………
1. Амосов, Н. М. /2003/ Мое мировоззрение. Донецк, “Сталкер”.
2. Бахчеванов, Г. /2005/ Система за национална сигурност. В: Национална и международна сигурност. С., “Военно издателство”.
3. Бекярова, Н. /2005/ Регионализъм. Регионална сигурност. В: Национална и международна сигурност. С., “Военно издателство”.
4. Карастоянов, Г. /2002/ Психологически операции. С., “Военно издателство”.
5. Маслоу, Е. /2001/ Мотивация и личност. С., “Кибеа”, с. 84-87. Мичев, С. /2005/ Духовни измерения на сигурността. В: Национална и международна сигурност. С., “Военно издателство”.
6. Недялков, П. /2000/ Психологическа война и контраразузнаване. В: МВР в навечерието на ХХI век – предизвикателствата на реформата. С., “ГорексПрес”.
Темата е изготвена 2009 г.
Темата не съдържа таблици, графики, картинки.
Ключови думи:
обхват на сигурността, цели и проблеми на сигурността, регионални и глобални рискови фактори и заплахи за сигурността, регионална сигурност в Югоизточна Европа, регионален подход за сигурност, отбранителни регионални ангажименти