|
2007 г.
Съдържание
Йоханес Кеплер (на немски: Johannes Kepler) е немски математик, астроном и астролог. Той е ключова фигура в Научната революция, протекла през 16-17 век и завършила с труда на Нютон „Philosophiae Naturalis Principia Mathematica“. Кеплер е най-известен със своите Закони за движението на планетите, наречени на негово име. Понякога е наричан „първия теорeтичен астрофизик“, а Карл Сейгън го нарича „последния научен астролог“.
Кеплер е професор по математика в Университета в Грац, придворен математик на император Рудолф II, учител по математика в Линц и придворен астролог на генерал Албрехт фон Валенщайн. В началото на своята кариера той е помощник на датчанина Тихо Брахе. Кеплер прави изследвания и в областта на оптиката и помага за възприемането на откритията, направени чрез наблюдение с телескоп от неговия съвременник Галилео Галилей.
Законите на Кеплер описват не само движението на планетите около Слънцето, но и движението на спътниците около самите планети.
Орбитите на планетите са елипси, в единия от фокусите, на които се намира Слънцето.
Орбитите на планетите са много слабо сплеснати елипси и почти не се отличават от окръжност.
При движението на планетите около Слънцето техните радиус-вектори описват равни площи за равни интервали от време. От втория закон на Кеплер следва, че когато планетите преминават през перихелия си се движат с максимална скорост, а когато преминават през афелия - с минимална. Земята преминава през своя перихелий в началото на януари, а през афелия си - през юли.
Квадратите на периодите
на обикаляне T на планетите около Слънцето
се отнасят, както кубовете на разстоянията им r до Слънцето:
Тук r1 и r2 са средните разстояния на всеки две планети до Слънцето, а T1 и T2 са периодите им на обикаляне около него. Следователно:
................................................
1. П. Георгиев, И. Йорданова, К. Маринов, С. Прокопиева: ФИЗИКА, учебник за студентите от всички специалности на ТУ – Варна, 2000 г.
2. Метев, Васил. Йохан Кеплер 1571-1630. София, 1963.
..............................................
Темата е писана 2007 г.
Ключови думи:
закони на Йохан Кеплер, синодичен период, орбита, Коперник, доплерово отмествне