|
УНК: Хуманитарни науки и изкуства
КУРСОВА РАБОТА
По Философия
На тема:
Философският проблем на ценностите. Аксиология
Специалност: История
Варна, 2008 г.
Съдържание:
1.7. Поддържащи и развиващи ценности
1.8. Консервативни и либерални ценности
1.9. Инструментални и терминални (гранични) ценности
4. Моралът и общочовешките ценности
5. Общочовешки и универсални ценности
7.2. Проблемът за ценностите в хуманитарните и социалните науки
7.3. Аксиологическите концепции и техният фундамент
7.4. Аксиологически обективизъм
7.5. Аксиологически субективизъм
7.7. Аксиологически релационизъм
……………………………………
Особен статут в аксиологията има понятието “социална ценност”. В известен смисъл всички ценности са социални – те са продукт на съвместен обобщен опит, изразяват интересите на определена общност, поставят индивидите в отношение един към друг. Човекът е обществено същество - дори изграждането на дълбоко личностните му цели и ценности е опосредствано от връзката с другите членове на общността.
Ценностите са вплетени в различни социални практики, затова говорим за икономически, обществено-политически, научни, битови, професионални и т. н. ценности. Но постигането на обществено благо в най-голяма степен е заложено в моралните ценности.
……………………………………
Общочовешкото се гради върху извличането на “общите човешки смисли” от ценностите на различните общности. В името на защитата на моралните устои на самото човечество и на приобщаването към него, спецификите изчезват. Общочовешкото обслужва човешкия род - човека като родово същество,. То е насочено към гарантиране на човешките права, към удовлетворяване потребността от развитие. В него относително и абсолютно се съвместяват.
Общочовешките ценности могат да бъдат разбрани през призмата на три смислови ядра: човек, живот, свобода. Човекът е носител на смисъл и стойност, той е абсолютна цел, и най-висша ценност. Животът е протяжност във времето, граница на човешката изява и възможност за съприкосновение с другите хора. От него произтичат останалите ценности. Социално-духовното измерение на човека е свободата. Тя изразява смисъла на човешкото присъствие в света. От свободата произтичат знанието, творчеството, честта и достойнството. Подобно на концентрични кръгове около тези три ядра се интегрират всички значими морални ценности.
…………………………………
Науката, която се занимава с ценностите, се нарича „аксиология” (гр. axia - ценност и logos – мислене). Каква е природата на ценностите? Те са материални или напротив – идеални същности? Съществуват ли обективно? И още много, въпроси, чиито различни, понякога диаметрално противоположни отговори ни водят към аксиологическите теории, израснали върху различни философски платформи.
………………………………………
Рационалност (разумност) и избор на ценности – така се проявява антиномията (неразрешимото противоречие) “познание-ценности” при аксиологическия и етическия субективизъм. Ценността е субективна креация (творение на субекта). Тя е субективно преживяване, проекция на противоречивия вътрешен свят на индивида. През ХХ век така разсъждаваха, например, екзистенциалистите и неопозитивистите.
Киркегор и Шопенхауер например приемат, че ценностите са продукти на човешката интуиция, разкриващи се в условията на абсолютна свобода на личността, т.е. те смятат, че не съществуват обективни, независещи от човека ценности. Според тях индивидът сам “твори” ценностите. Други двама мислители – Сартър и Бердяев, отхвърлят съществуването на какъвто и да било обективен аналог на ценностите и ценностния порядък. Те разглеждат ценностите като прояви на субективния дух, реализиращ себе си в “отворения проект” на света. Според Сантаяна ценността по начало е ирационална, тя възниква от “жизнения импулс” и няма битие извън възприемането и оценката. Неопозитивистите достигат до идентични изводи – тезата за т.нар. “натуралистическа заблуда” (“natural fallacy” на Дж. Мур). Р. Хеър, например, подчертава необусловеността на моралния избор. Човекът сам “кове” или “прави” своята същност.
……………………………….
1. Кючуков, Л., Сивилов, Л., Денков, Д., „Философия’, Изд. Арена, Смолян, 1990.
2. Григоров, А., К. Личева и И. Върбанов. Философия (работа върху фундаменталната култура), Свищов, 2005.
3. Атанас Григоров, Увод във философия на науката, Свищов, 1994-1995.
4. Плотин, Енеади, кн. V 8 “За умопостижимата красота”, Софи-Р, 1997.
Темата е изготвена 2008 г.
Темата не съдържа таблици, графики, картинки.
Ключови думи:
ценности, благо, истина, оценка, социални ценности, ценностна система, ценностен избор, морални ценности, общочовешки ценности, аксиология, аксилогически концепции, аксиологически обективизъм и субективизъм, Кант, аксиологически релационизъм